«Китайці казали: „Ми за мир“, а я пояснювала, що ми — за перемогу!»
У місті Тяньцзінь (КНР) відбувся Всесвітній економічний форум. Україну представляла львів’янка Соломія Паславська
/wz.lviv.ua/images/interview/_cover/493659/forum.jpg)
Всесвітній економічний форум у Китаї ще називають «літнім Давосом». Тема 14-ї щорічної зустрічі New Champions 2023 — «Підприємництво: рушійна сила глобальної економіки». У Форумі брали участь понад 1500 учасників — лідери серед бізнесу, уряду, громадянського суспільства, міжнародних організацій та науковців. Львів’янка Cоломія Паславська представляла на Форумі молодіжну спільноту Global Shapers Community Lviv Hub.
Соломія працює операційним менеджером Громадської спілки Techosystem (це об’єднання українських технологічних компаній). На Всесвітньому економічному форумі вона презентувала українську технологічну систему та українські технологічні напрацювання.
— Швейцарському економічному форуму — 70 років, а у Китаї відбулась лише14-та зустріч, — розповідає «ВЗ» Соломія Паславська. — Це була перша зустріч після ковіду. Молодіжна спільнота Global Shapers Community, World Economic Forum обрала мене представником від України. Таких молодіжних хабів в Україні є три: у Києві, Львові та Одесі. Щороку вони обирають учасників серед молодих людей, які зробили серйозний вклад у розвиток своєї країни або регіону. Мені випала унікальна можливість побувати торік у Давосі (Швейцарія) та цього року — у місті Тяньцзінь (КНР), яке розташоване за 140 км від Пекіна.
У мене справді був культурний шок на кожному кроці! Треба було пред’являти ковідний сертифікат, заповнювати спеціальну декларацію здоров’я (вказувати, які у мене є хвороби, яких немає).
Що мене вразило? По-перше, таких великих міст у принципі не бачила. У Китаї грандіозні відстані! По-друге, відчувається, що на кожному кроці за тобою стежать… Наприклад, у Китаї не можна розраховуватися банківською карткою. Для того, щоб скористатись карткою за допомогою мобільного телефону, треба встановити спеціальну програму. Для цього потрібно зареєструватись у відповідній соціальній мережі та вказати паспортні дані.
У жоден музей Китаю не можна зайти без паспорта. А щоб потрапити у найпопулярніші музеї, треба заздалегідь надіслати свої паспортні дані. У багатьох туристичних місцях люди давали свої паспорти, їхні обличчя фотографували. Такого не бачила ніде у світі. Дивні відчуття… З іншого боку, почуваєшся у безпеці.
Такого рівня організації я теж ніде не бачила, хоча була на багатьох конференціях. Все було організовано ідеально — до дрібниць! Не встигла вийти з аеропорту, мене уже зустрічали. Коли учасників Форуму підводили до автобусів, то давали жовті і блакитні картки (хто їхав в один готель, отримував жовту картку, хто в інший — блакитну). Поруч ці картки виглядали як український прапор. Було приємно.
Форум має свою соціальну мережу, свої цифрові візитки. Відсканувавши бейдж, можна отримати на телефон усі контактні дані його власника. На Давосі у Швейцарії збирається 2,5−3 тисячі осіб, на китайському Форумі було до 1500. Форум у Китаї був утричі меншим і не отримав такого розголосу у ЗМІ. На Форумі представляли лише одну тематику — все зводилося до технологій та інновацій, які розвиваються. Політичні чи геополітичні теми не порушувались.
Говорили про штучний інтелект, метавсесвіт, кібербезпеку та цифрові навички, було багато питань стосовно енергетики — зменшення викидів СО2 і пошуку нових специфічних способів заощадження енергоресурсів. Є думка, що у літаках потрібно використовувати новітнє пальне, яке не шкодитиме атмосфері. Також висвітлювалося багато інноваційних тем, пов’язаних з охороною здоров’я, зокрема ментального, коли люди переживають складні етапи свого життя — не можуть виходити з дому, наприклад, після ковіду. Приділялася увага новітнім технологіям, які використовують під час складних хірургічних операцій, пошуку нових ліків…
Великий інтерес приділяли темі розумних міст — смарт-сіті. Наприклад, є транспорт у місті, який перевозить багато людей, а є маршрути, де людей їздить мало. Але кількість транспорту на обох маршрутах однакова, що нерозумно. Тому у транспорті встановлюють спеціальні датчики, за допомогою яких можна визначити, яким чином розвантажити той чи інший маршрут, створити умови, аби людям у громадському транспорті було максимально комфортно. Населення у світі стрімко зростає, тому потрібно створювати у містах такі умови, щоб усе працювало як єдиний злагоджений механізм. У Пекіні, наприклад, складна міська інфраструктура, і забезпечувати людей усім необхідним складно, а модернізувати — ще складніше.
— Як ставилися до вас китайці, коли дізнавалися, що ви з України?
— Замість запитань про інновації та технології мене розпитували, як ми живемо під час війни, як виглядає наш побут, чому не покидаю свою країну і не їду до іншої тощо.
Китайці доброзичливі та гостинні. Усі казали, що «вони за мир». А я їм говорила, що ми за перемогу! І чому вона так важлива для нас. Пояснювала це на побутовому рівні. Наприклад, у вас є квартира. У ній — дві кімнати, кухня, коридор, ванна. До вас вриваються злочинці і окуповують ваше помешкання: спочатку ванну, далі коридор… Що ви будете робити? Відповідають: «Будемо обстоювати!». Я кажу: «От і ми обстоюємо! Перемога настане тоді, коли ми повністю відновимо наші кордони, коли людям виплатять репарації. Коли керівництво росії відповість за свої злочини у Міжнародному кримінальному суді. Лише тоді зможемо говорити про мир…». Китайцям потрібно було пояснювати такі базові речі. Коли я була на Форумі у Швейцарії, учасникам це все було більш зрозуміле.
— Китайці мають доступ до інформації?
— Багато західних медіа у Китаї заборонені. Утім, китайці знаходять способи обійти ці заборони, щоб мати доступ до інформації. Пересічні китайці не налаштовані агресивно проти України, мають розуміння ситуації. Вони точно розуміють, що росія напала на Україну.
— Чи допомагають китайці Україні?
— Багато людей, з якими я спілкувалася, казали, що донатили на гуманітарні програми. Не можу сказати, що це масове явище, бо відстань між нашими країнами досить велика, і це відіграє свою роль. Загалом я відчувала повагу, інтерес до нашої країни. Інтерес до історії України, до того, чому наша позиція є саме такою. Китайцям треба багато пояснювати. Тому я рада, що мала можливість поїхати туди. Я спілкувалася з близько 40 китайцями і використала цей шанс, щоб пояснити їм наші перспективи. Коли бомбардували Львів, я їм надіслала фотографії, відео. Розповіла, як це було. Чим більше людей у світі буде про це знати, тим краще буде для нас. Тоді не буде інформаційного вакууму!
— Якими були ваші аргументи у розмовах з китайцями про російську агресію?
— Для китайців важливим аргументом є те, що є державний суверенітет, державний кордон, і порушувати їх не можна! Вони болісно реагують на питання, які стосуються енергетики та природи. На прикладі Каховської ГЕС, яку підірвали рашисти, я показувала китайцям пагубний вплив цих злочинів, зокрема на екологію. Ця трагедія відкрила їм очі! Коли китайське телебачення брало у мене інтерв’ю, у кулуарах журналісти знову почали розповідати, що китайці за мир… І мені вкотре довелося пояснювати, що злочинці мають відповідати у Міжнародному суді за усі звірства, які накоїли в Україні, що наші кордони мають бути відновлені, а усім постраждалим мають бути виплачені репарації…
— Що вас вразило у побуті китайців?
— Китай — розвинена країна, яка активно застосовує новітні технології. У мене був шок від масштабу міст, один район яких розміром з Київ! Є у них проблеми, наприклад, з переміщенням. Таксі можна чекати годину… Я знала, що у КНР буде важко розрахуватися банківською карткою, тому взяла зі собою готівку — долари, яких у мене не взяли ні у банку, ні у пункті обміну валют, бо вони були складені вдвоє. Хоча це були новесенькі купюри, без пошкоджень. Мені сказали, що гроші мають бути рівними! Телефоном я також не могла оплатити — не вдалось встановити програму.
/wz.lviv.ua/images/interview/2023/07/%D0%BA%D0%B8%D1%82%D0%B0%D0%B9.jpg)
— Які сувеніри везли до Китаю?
— Завжди маю зі собою «відкритки» з зображеннями Львова. Цього разу везла шоколад. Мені сказали, що у Китаї дуже люблять шоколад. На Форумі нам робили багато подарунків: китайські солодощі, вино, сувенірні магнітики, іграшки. У Китаї доволі смачна їжа. У них популярні різноманітні страви з локшини та цзяоцзи (китайські вареники) з різними начинками, зокрема з капустою (у нас її називають пекінською). Китайські солодощі мені не сподобалися — не солодкі.
— Які пам’ятки архітектури відвідали?
— Мене запросили подивитися на Велику китайську стіну та Літній імператорський палац у Пекіні. Про стіну я знала зі школи, тож великого бажання її побачити не було. Але поїхала. Була здивована, що там дуже обмежена туристична інфраструктура. Адже коли в Україні приїжджаєш у якесь туристичне місце, там багато кав’ярень, ярмарок з сувенірами… Думаю, це зробили для того, щоб не затримувати тисячний потік туристів.
На стіну можна піднятись канатною дорогою, пройтись 5 км в один бік і 5 км — в інший. Далі прохід заборонений.
— У комуністичному Китаї справді низькі ціни на товари?
— Це правда. Я подумала про те, щоб докупити сувеніри в останній момент, і мені показали сайт, де товари були від 1 долара на всі випадки життя. Замовила чашечки та палички для їжі. Мені доставили товари впродовж 1 години в готель у неділю о 18.00! Але, звичайно, є товари і преміум-класу, ціна на які дуже висока.
Хотіла купити китайського чаю, він у КНР коштує від 1 і до 100 USD. Там популярні чайні церемонії, а чай китайці п’ють з малесеньких чашечок — менших, ніж долоня. Листя засипають у чайничок, заливають водою, нагрітою до температури 90 градусів, а потім готовий чай розливають у горнятка — виходить не більш ніж 1,5 ковтка! У такий спосіб чай запарюють від 6 до 20 разів, і щоразу смакові якості будуть іншими. Чайна церемонія — це своєрідна медитація! Я такий чай купила. Тепер залишилось навчитися його готувати.
Я була рада можливості презентувати Україну, наші цінності та цілі у Китаї. Кожен з нас є своєрідним послом України, і чим більше буде таких можливостей для молоді, тим швидше ми розвіємо міфи та сформуємо у світовій спільноті нове розуміння нашої країни.