«Настав час, коли треба дати справжню відсіч п’ятій колоні»
Ексклюзивне інтерв’ю з мовним омбудсменом Тарасом Кременем
/wz.lviv.ua/images/interview/_cover/417060/unnamed.jpg)
8 липня Кабінет Міністрів обрав Уповноваженого із захисту української мови. Ним став професор Миколаївського національного аграрного університету та Миколаївського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти Тарас Кремінь. Які завдання перед собою ставить новообраний посадовець, на які сфери життя поширюється закон про функціонування української мови, який прийняли торік, і як омбудсмен стежитиме за його виконанням, Тарас Кремінь розповів в ексклюзивному інтерв’ю журналістові «ВЗ».
— Відомий громадський діяч, борець за українську мову Святослав Літинський був вашим конкурентом. Чи будете пана Святослава брати до своєї команди?
— Дякую «Високому Замку» за те, що приділив увагу початкам роботи офісу Уповноваженого із захисту державної мови. Це важливо, особливо у ці дні, коли дехто з політиків намагається поставити під сумнів важливість державної мови. Це вже другий конкурс. Я брав участь і у першому, який відбувся торік восени, і тепер. Зі Святославом знайомі близько року. Не вважаю Святослава ані опонентом, ані своїм конкурентом, а швидше, союзником. Ми домовилися: яким би не був результат, будемо співпрацювати. Щиро розраховую на таких людей, як Святослав Літинський, які не за посадою, а за громадянським обов’язком обстоюють інтереси мовного закону, у тому числі й на судових засіданнях.
— Як будете реагувати на публічні виступи народних депутатів, міністрів та інших високопоставлених чиновників російською мовою?
— Мені здається, голові Верховної Ради України Дмитру Разумкову вистачає мудрості й авторитету для того, щоб ігнорування державної мови під час виступів, під час слухань, роботи комітетів можна було зупинити. Готовий з ним зустрітися не лише тому, що я йому симпатизую як одному з наймолодших
— Ваша попередниця Тетяна Монахова подала у відставку, по суті, так і не розпочавши роботи. Вона не мала ані приміщення, ані штату, ані фінансування. Ви про це все знали, коли йшли на цю посаду. Чи обговорювали такі питання напередодні призначення і що вам пообіцяла влада?
— Якщо подивитися уважно на мою біографію, жодним чином не можна сказати, що у ній траплялися якісь випадковості. Чи коли я навчався в університеті і займався активно громадською діяльністю, чи підвищував свій професійний рівень, коли навчався в аспірантурі і докторантурі, чи коли став депутатом обласної ради, очолював об’єднану опозицію у 2013−2014 роках на Миколаївщині, а у 2014 році після Революції гідності став керівником Миколаївської обласної ради. Тому думати, що мені не вистачає духу, патріотизму або досвіду, було б некоректно. 14-й рік для Миколаївщини, як і для півдня загалом, це наступ ідеології «руской вєсни», початок гібридної війни, боротьба проти пропаганди, націленої на розкол суспільства. Ну і, зрештою, промовистою є моя депутатська діяльність як голови підкомітету. Не вважаю, що труднощі, з якими зустрілася моя попередниця, не давали можливості розпочати роботу. Для цього достатньо було мати відповідний досвід, у тому числі організаційної діяльності і правозахисної. Мені здається, вона не відповідала вимогам і критеріям, які були поставлені Законом України про мову. Тому результати її діяльності позначилися таким дивним стартом роботи і таким незрозумілим фіналом. Що я особисто зробив за минулий тиждень? Всі основні документи стосовно мого призначення вже є. Підготовлено документи на реєстрацію, визначено місце реєстрації, тобто юридична адреса. Є проєкт штатного розпису. Набрав групу людей, які мають величезний досвід роботи на державній службі, у частині державної мовної політики, також вже підібрано людей, які по різних регіонах могли б бути представниками офісу Уповноваженого. Святослав Літинський — один із тих, хто допомагатиме реалізовувати державну мовну політику на території Західної України.
— Ви повинні бути на сторожі закону про функціонування української мови як державної — і це зрозуміло. Обстоювання закону може спровокувати конфліктні ситуації, зокрема з представниками влади, серед яких багато російськомовних. Та й навіть відвертих українофобів. Досить згадати пана Бужанського. Як даватимете собі раду з цим? Наскільки ви готові бути безкомпромісним і принциповим?
— Закон про мову є одним із найкращих, який тільки міг бути подарований Україні за роки незалежності. На жаль, він був ухвалений лише 2019 року. Щодо маргінальних випадків реакції п’ятої колони на основні елементи закону — маю на увазі незалежність, соборність, то офіс омбудсмена відчуває ситуацію в Україні, а отже, будемо стояти на захисті національних інтересів нашої держави.
— Ви — співавтор Закону про забезпечення функціонаування української мови як державної. Чи будете зараз доопрацьовувати цей закон? Якщо будете, то що насамперед хочете змінити?
— Сьогодні на порядку денному не стоїть питання внесення якихось змін, бо закон ще повністю не запрацював в Україні. Окремі з норм мають запрацювати з 1 вересня 2020 року, і власне цю фабулу взяв за основу дискредитації один із представників «Слуги народу», пропонуючи відтермінувати початок навчання державною мовою у середній і старшій школі здобувачів освіти, які у початковій школі навчалися мовою національних меншин, насправді — російською. Тому треба захищати ці положення, займатися популяризацією основних канонів цього документа для того, щоб у нас не було подвійних тлумачень. Уже рік, як державні службовці повинні спілкуватися у своїй професійній діяльності українською мовою. Вже рік, як система освіти повинна перейти на ці щаблі і вимагати від педагогічних працівників не тільки застосування державної мови, а й високого рівня викладання державної мови. Згідно із Законом про освіту, прийнятим у 2017 році, співавтором якого я є, передбачено створення державної служби якості освіти. Руслан Гурак, який очолює цю службу, неухильно стоїть на тому, аби перетворити роботу із сертифікації вчителів від рівня добровільного оцінювання педагогічних працівників до рівня обов’язкового. Що це нам дає? Можливість, з одного боку, стимулювати учителів до того, щоб сумлінніше ставилися до своїх службових обов’язків, бо у когось є контракт, а дехто повинен розуміти, що добровільна, а також обов’язкова сертифікація дає можливість доплат за престижність педагогічної праці. Мені б дуже хотілося, щоб наші вчителі мене почули і вимагали від місцевої влади якнайшвидшого підвищення кваліфікації і якнайшвидших доплат, але за умови неухильного виконання роботи із підвищення викладання окремих дисциплін. Я зустрівся з учителями зі своєї рідної Миколаївщини, вони категорично проти будь-яких змін, які пропонує пан Бужанський, бо проведено колосальну роботу за останні три роки з тим, щоб основні дисципліни викладали з 1 вересня виключно державною мовою. Державна мова у викладанні основних дисциплін повинна залишатися українською. Відчуваю, що можливий протест з боку учителів, профспілок науково-педагогічних працівників, а також інших галузей, які не розуміють у цьому контексті, навіщо Верховна Рада сіє конфлікт на рівному місці.
— Якщо вчителі, директори шкіл, викладачі вищих навчальних закладів не будуть дослуховуватися до того, що ви кажете, як будете впливати?
— Щодо керівників закладів освіти усіх рівнів, то вони всі мають контракти. Є прості механізми, як переглянути контракти і їх анулювати. Керівник, який порушує умови контракту, на які потрапив за результатами конкурсу, може бути переведений на іншу посаду або звільнений зі системи педагогічної освіти. Але я думаю, що це крайні випадки.
— На українському телебаченні з роками має бути понад 90 відсотків контенту українською мовою. Багатьом це не подобається, а деякі канали вперто далі ведуть програми російською.
— Протягом минулого тижня Нацкомтелерадіо розпочав позачергову перевірку окремих радіостанцій саме через те, що були порушені мовні квоти. З Нацкомтелерадіо будемо тісно співпрацювати, не дублювати роботу, а допомагати одне одному, щоб представники медіа дотримувалися мовного закону. Це принципово важливо. Йдеться про інформаційний простір, який повинен відповідати реаліям як на території України, так і поширюватися на окуповані території, а також за кордон і давати правдиву інформацію державною мовою. Подивіться, яка реакція з боку представників української громади світу на мовний конфлікт з приводу законопроєкту Бужанського. Це один із тих важливих сигналів, який іде від головних дипломатів Української держави у світі.
— Коли ввели Закон про квоти на телебаченні, фільми для прокату, які колись були зняті російською, мали право з’являтися на екрані або з дублюванням українською, або з титрами. Однак з приходом нового президента цей закон якось нівелюється. Будете за цим стежити і як будете реагувати?
— Україна — парламентсько-президентська країна. Тому я б не говорив, що це пов’язано з приходом до влади іншого президента. Парламент має функції контролю і над урядом, і над Міністерством культури та інформаційної політики, тісно співпрацює з Радою національної безпеки і оборони України і Нацкомтелерадіо. Верховна Рада повинна продемонструвати державницьку позицію замість того, щоб ігноруванням чи замовчуванням основних конституційних принципів, а також законних принципів, ухвалених за роки незалежності, підігрувати п’ятій колоні. Не вірю, що у Верховній Раді так мало патріотів. Бо там є і учасники бойових дій, і науковці, представники професійних спільнот, люди, які виборювали незалежність. Парламентсько-президентська республіка — це найбільший контроль за всім, що відбувається.
— У час пандемії штрафують продавців за те, що працюють без масок і рукавичок, однак чомусь не штрафують за те, що обслуговують недержавною мовою…
— Треба чітко моніторити таку ситуацію. Місцевій владі вистачить розуму і сил з цим розібратися, бо ще не скасовано такі органи, як обласні держадміністрації, а також обласні ради і мери міст та новостворені об’єднані територіальні громади. Вони повинні бути зацікавлені не лише у бюджетних надходженнях, а й у тому, щоб кожен із законів, який діє на території України, виконувався у повному обсязі. Я б не сказав, що ці проблеми характерні для окремих регіонів. Це проблема, що характерна для України в цілому. От і настав той час, коли треба дати справжню відсіч п’ятій колоні. Один із таких форматів — неухильне дотримання закону. Реагуватиму на такі речі жорстко у тих випадках, коли чиновники, власники торговельних мереж, засновники закладів культури будуть системно ігнорувати закон. Це і є моя функція — захищати право громадян на отримання послуг та інформації державною мовою.