«У кримчан вкоренилося почуття страху, якого не було за української влади…»
Деокупація півострова станеться під час розвалу російської імперії, — вважає колишній житель Сімферополя
/wz.lviv.ua/images/interview/_cover/385618/krym-5-1.jpg)
Разом з п’ятою річницею перемоги Революції гідності, жорстокої розправи над її активістами згадуємо і п’яті роковини російської окупації Криму. Про цю драматичну сторінку у нашій історії, наслідки віроломного вторгнення агресора, перспективи повернення півострова у лоно України кореспондент «Високого Замку» розмовляє з колишнім кримчанином, екс-співкоординатором руху «Євромайдан-Крим», колишнім бранцем російських спецслужб, а нині гендиректором державного підприємства «Національне газетно-журнальне видавництво» Андрієм Щекуном.
— Багато російських військовослужбовців носять медаль Міністерства оборони РФ «За повернення Криму». Початковою датою цього «повернення» на ній вказано 20 лютого 2014 року, коли ще при владі в Україні був Янукович. Що для вас означає ця цифра?
— Цим написом російська влада зафіксувала початок окупації частини України. Це переконливий доказ для вітчизняних і міжнародних судів, в яких рано чи пізно розглядатиметься справа про російське вторгнення в Україну. У Гаазі повинен відбутися новий «Нюрнберзький процес» — цього разу над імперською Росією. Усіх тих, хто носить ці медалі, тобто тих, хто брав участь у захопленні нашої землі, має бути притягнуто до кримінальної відповідальності. І вони її не уникнуть.
— Які настрої панують серед жителів Криму на шостому році життя під окупаційною владою? «Жить стало лучше, жить стало веселей»? — як казав колись Сталін…
— Хоч я нині живу у Києві, але підтримую зв’язки з українськими патріотами в окупованому Криму. Ситуація там змінилася — порівняно з 2014 роком, коли проросійське населення було в ейфорії від появи «зелених чоловічків». Негативні наслідки окупації кримчани відчувають не тільки в економіці, що суттєво вдарило по гаманцю більшості тамтешнього населення. А й через обмеження власної свободи. У людей вкоренилося почуття страху, чого не було за української влади. Якщо раніше вони могли вільно розмовляти на вулицях, то тепер все більше перешіптуються. Цей страх через «стукачів», які працюють на спецслужби Російської Федерації, виявляючи противників окупаційної влади. Крим повертається у часи жорсткого сталінізму, який пережили наші предки у часи СРСР. Кримчанам не дають розвивати власний бізнес. Знаю багатьох представників середнього класу, які намагаються все своє майно продати і почати справу на материковій Україні. Особливо багато підприємців постраждало у Севастополі. У них забрали виробництво, приватизовані за часів України земельні ділянки. Сотні кримчан постраждали через будівництво автотраси «Таврида» — без будь-яких законних рішень представники російської окупаційної влади прокладають цю трасу по землях цих громадян. За іронією долі, серед постраждалих є і ті, хто чекав окупантів. Тепер вони зрозуміли, що таке Україна, а що таке авторитарна Росія…
Нинішній стан справ у Криму найкраще ілюструють політичні переслідування. Однією з жертв окупаційного режиму є колишній фермер Володимир Балух, який навіть після приходу російських агресорів на своєму будинку вивішував синьо-жовтий прапор і табличку «Вулиця героїв Небесної сотні». Окупанти його не зламали ні фізично, ні морально. Намагалися дискредитувати його, підкинувши патрони, пробували звинуватити в екстремізмі. Нині невідомо, де саме перебуває цей політв’язень. Про це не знають ні його рідні, ні адвокат Дмитро Дінзе, ні правозахисники, ні владика Климент, який на громадських засадах захищає Володю.
— Якби зараз можна було провести вільне і таємне опитування кримчан — чи хотіли б вони повернутися до України?
— Неможливо провести такий місцевий референдум. У найкращому випадку його можна було б ініціювати через п’ять-шість-сім років після цілковитої деокупації. Не може бути вільного голосування за присутності агресора! Люди найперше мають позбутися того відчуття страху, про який ми говорили раніше. 40−50% жителів Криму — це люди, які бояться. Вони не ходили на окупаційний плебісцит, їхньої думки ніхто не питав, але їхні голоси записали у показники «кримського референдуму» 16 березня 2014 року. Сьогодні не можна побачити реальної картини настроїв. До початку окупації близько 30% кримчан підтримували Україну (це показали результати виборів до Верховної Ради України у 2012 році). Приблизно така ж кількість населення мала проросійську орієнтацію. Всі решта — це люди, яким була байдужа власна доля, власне майбутнє. Коли вибирали президентом Ющенка, за Україну було 14% кримчан. 2012-го на півострові було вже 23% проукраїнських виборців. Ще якихось 10 років, і ми мали б проукраїнську більшість у Криму. Російська влада розуміла, що її електоральна база на півострові весь час зменшується, тому й квапилася захопити Крим. А ми, на жаль, не могли цьому протидіяти.
Дуже важливо, що навіть у нинішніх нестерпних умовах російської окупації у Криму маємо там потужне українське лобі — кримських татар. Вони живуть мрією про повернення української влади на півострів, як тільки можуть, підтримують наших співвітчизників. У тому числі — полонених військових моряків.
— Путін постійно твердить, що «питання Криму назавжди закрите». Дає зрозуміти, що півострів назавжди залишиться у складі Росії. Чи вірите ви, що у Криму вільно замайорять український і кримськотатарський прапори? Коли це може статися?
— Ніколи не сумніваюся, що Крим буде українським. Наші діди-прадіди століттями боролися за вільну державу, і врешті-решт сучасники її вибороли, подолавши російський окупаційний режим в особі СРСР. Цей імперський монстр розпався. Так само буде з нинішньою російською владою. Ще у 2014 році, після полону, я казав, що звільнення від Росії нам треба чекати щонайменше 20 років. П’ять років уже минуло. Мине ще якихось 10−15 років — і Крим буде повернуто. Це неминуче. Швидше за все, це станеться під час розпаду Російської Федерації. Всі знають уроки історії: хто нападає на інших, врешті-решт закінчує дуже погано. Так станеться і з Путіним, і з його режимом.