«Діаспора має повертатися на рідну землю і допомагати їй — капіталом, фаховістю, досвідом»
Погляд на Україну українця з-за океану Михайла Левка
/wz.lviv.ua/images/interview/_cover/382406/lewko-22.jpg)
Недавно у Києві
— У мене залишилися найкращі враження від роботи Конгресу, отримав додаткове піднесення від перебування на ньому, — каже пан Михайло. — У перервах між роботою нашого форуму разом із друзями відвідав Святу Софію, подивився там величаву семиметрову мозаїчну ікону Богородиці із 15 тисяч писанок, яку українські художники з регіонів виготовили у рамках проекту Оксани Мась. Трохи був заскочений, коли дізнався, що частина мощей засновника цього храму, князя Ярослава Мудрого, знаходиться у православній катедрі Святого Володимира Великого, яка розташована на 77-й вулиці Нью-Йорка. За першої ж нагоди поїду туди, подивлюся на ці святині…
На Конгресі, в якому взяло участь майже 300 делегатів, я разом зі своїми 25 співвітчизниками презентував українську діаспору у США. Наймолодшій представниці нашої делегації було 25 років, найстаршому — 65. Однією з найбільш чисельних була делегація з Росії. Її посланці розповідали, як нелегко доводиться нашому брату у цій країні, у їхніх виступах вчувалося щире вболівання за рідну землю. Уявляю, як складно цим людям було приїхати з Москви до Києва. Під час нагородження найбільш діяльних активістів один з них просив не афішувати їхньої присутності. І пояснив: «Ви тут нас хвалите, а ми, коли повернемося до себе додому, можемо мати проблеми…».
— Чим саме члени Світового конгресу українців прислужуються матірній землі?
— Ми об’єднуємо українців, яких доля розсіяла по всьому світу. Спрямовуємо на благо України сили тих громадян Америки, Канади, Бразилії, Аргентини, Іспанії, Польщі та багатьох інших країн, які аж до свого хребта почуваються українцями. Нас таких на планеті 65 мільйонів. Свою солідарність з рідною землею українська діаспора особливо проявила під час недавніх агресивних дій Росії у Керченській протоці. У всіх куточках світу ми підтримували свою державу, щоб скріпити її суверенітет. Спонукаємо до цього міжнародну спільноту. Для нас важливо, що іноземці не байдужі до українських справ, вболівають за нас. Доносимо до них реальний стан справ. Якось на вулиці підійшов корінний американець і запитує: «Як там у вас?». Навіть під час мого перебування у Києві друзі зі США слали есемески: «Мішель, як там твоя Україна?».
— До керівництва Світовим конгресом українців прийшов представник молодшої генерації діаспори — канадець Павло Ґрод…
— Як і його старший попередник Євген Чолій, Павло Ґрод є юристом, має свою адвокатську фірму, є дуже діяльною людиною, всім серцем уболіває за Україну. Вихованець Спілки української молоді (СУМу), батько чотирьох дітей. Близький соратник міністра закордонних справ Канади українки Христі Фрілянд. Своїми фінансами потужно підтримує нашу організацію. У списку 80 найвпливовіших людей Канади перебуває на 21-му місці. Один з його перших кроків — лист до керівництва держав-членів НАТО, генерального секретаря цієї організації Столтенберга з проханням надати Україні додаткове озброєння для її захисту, збільшити присутність Альянсу у Чорному морі, проводити більше спільних військових навчань на території України, обмінюватися розвідувальною інформацією…
У пана Ґрода є своє концепція повернення закордонних українців додому. Для цього, на йому думку, має бути створено законодавчі, економічні та інші передумови. Наші родаки мають повертатися на свою рідну землю і своєю присутністю допомагати їй — розумом, капіталом, фаховістю, досвідом. Свого часу ізраїльський прем’єр Голда Меїр зверталася до євреїв всього світу із закликом повертатися на рідну землю і піднімати її. Підтримувати Ізраїль навіть на відстані від нього. І це допомогло цій країні стати на ноги. Такий самий заклик ми почули на Конгресі від президента України Петра Порошенка: ми станемо сильнішими, коли будемо разом.
— А ви особисто як оцінюєте стан справ у нашій країні?
— Україна розвивається. У неї є стержень. При всіх її економічних труднощах зуміла встояти проти російської агресії. Щораз більше громадян України висловлюються за вступ до Євросоюзу і НАТО. В ефірах звучить більше 50 відсотків української мови і музики. Українці обирають західний вектор розвитку. Змінюється менталітет наших людей, вони все більше відходять від радянських традицій. Звичайно, хотілося б досягти ще більшого, але на це потрібен час. Як і більша ініціативність.
Ми мали у Києві «круглий стіл», де йшлося про стан інвестицій в Україну. Нам розповідали, як багато вже досягнуто, який у нас великий зібрано урожай, як збільшився експорт, скільки працює в Україні айтішників, як впроваджуються енергоощадні технології. Все це добре. Але цього мало. Під час дискусії я запитував: чому при припливі іноземних інвестицій, у тому числі від діаспори, все ж так багато українців покидають свою країну? В Америці у таких випадку кажуть: капати зверху гроші мають усім. Чому не всі українці це відчувають?..
— Чого ви побажали б нашим співвітчизникам?
— Головне — реформи, реформи і ще раз реформи! Як лікар підтримую старання вашого міністра Уляни Супрун. Вважаю, для зміцнення здоров’я нашої нації найперше треба зміцнювати інститут сімейної профілактичної медицини. Всі хочуть бути хірургами, кардіологами, а забувають про того, хто надаватиме первинну допомогу хворому. Згодом у вас має бути запроваджено страхову медицину, щоб кожен українець, незважаючи на його матеріальний стан, міг отримати всеосяжну медичну поміч.
Переймайте досвід інших країн. Подивіться, де ще кілька років тому була сусідня Польща, і куди вирвалася тепер! Не треба гальмувати змін. Дайте людям можливість працювати, творити! Щоб усі без винятку ваші громадяни могли жити гідно у чесній країні.
Україна має себе убезпечити від ворогів так само надійно, як зробив це згадуваний Ізраїль. Хочу, щоб у нас був мир, щоб українець почувався спокійно всюди: чи то у Києві, чи у Львові, чи у Маріуполі — без цього неможливо жити. Це дуже важко, коли твій сусід не дає тобі навіть виспатися. Надіюся, що у Росії нарешті подадуть свій голос здорові сили…
Хотів би, щоб старше покоління діаспорян, яке частково асимілювалося на чужині, згадало своє коріння, допомагало Батьківщині. Це дуже важливо, щоб ми свою любов до отчого краю передавали від покоління до покоління. Щоб ми не розчинилися у цьому світі…