В яких овочах найбільше білка?
У спаржевій квасолі, сочевиці, зеленому горошку…
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/512240/bilok.jpg)
Фрукти та овочі часто є основою пісного меню. Як бути, якщо пісне меню не враховує активний спосіб життя і вам потрібно більше білка в раціоні? Чимало експертів сходяться на думці, що добре спланована пісна дієта може забезпечити необхідними поживними речовинами, включаючи білок.
Білок складається з ланцюжків молекул, відомих як амінокислоти. У природі є 20 амінокислот, які організм може використовувати для створення білка. З цих двадцяти амінокислот 9 вважають незамінними, а це означає, що тіло не може виробляти їх самостійно, тому потрібно отримувати їх із раціону.
Тваринний білок містить усі 9 незамінних амінокислот у достатній кількості. Рослини також містять усі 9 незамінних амінокислот, проте за деякими винятками, найчастіше обмежена кількість принаймні однієї незамінної амінокислоти. Наприклад, квасоля, сочевиця, горох і багато овочів містять невелику кількість цистеїну та метіоніну. З іншого боку, злаки, горіхи та насіння, як правило, містять мало лізину. Через це багато хто називає рослинну їжу «неповноцінними» джерелами білка.
Однак, якщо ви їсте різноманітні рослинні білки, це не має спричиняти проблем. І під час посту можна отримувати достатню кількість усіх незамінних амінокислот, яких потребує організм.
Спаржева квасоля, частіше довга стручкова квасоля, відрізняється більш м’якими стулками і смаком, що нагадує спаржу. Включає сорти, боби яких не мають пергаментного шару та грубих волокон, тому їстівна навіть недостиглою. Містить багато вуглеводів та клітковини. Це один із найкращих овочів з високим вмістом білка: 24 г на 100 г.
Сочевицю можна використовувати у різних стравах, від свіжих салатів до ситних супів. Сочевиця також є чудовим джерелом клітковини, забезпечуючи більш ніж половину добового споживання клітковини. Тип клітковини, що є в сочевиці, має корисні бактерії, що може сприяти здоров’ю кишківника. Сочевиця також може знизити ймовірність серцево-судинних захворювань, діабету, надмірної маси тіла та деяких видів раку. Вона багата на фолієву кислоту, марганець і залізо. Вміст білка: 9 г на 100 г.
Зелений горошок, крім білка, містить значну кількість клітковини та антиоксидантів. Порція зеленого горошку покриває понад 25% щоденних потреб у клітковині, тіаміні, фолієвій кислоті, марганці та вітамінах А, С і К. Вміст білка: 6 г на 100 г.
Боби тепер рідко вирощують на городах, а даремно. Ця культура не лише смачна, а й дуже корисна. Їх можна їсти за діабету та ожиріння завдяки низькій калорійності та високому вмісту клітковини. Вміст білка: 4 г на 100 г.
Броколі — спірний для багатьох (за смаком) зелений овоч. Однак він багатий на залізо, вітаміни, калій, кальцій, фолієву кислоту, селен і магній. Броколі, як і китайська капуста, багата на вітаміни групи В — поживні речовини, які допомагають організму перетворювати їжу в енергію.
Чимало зелених овочів, у тому числі рукола, китайська капуста, броколі, брюссельська капуста, листова капуста, багаті на каротиноїди та інші речовини, що борються з раком. Ці речовини можуть захищати клітини від пошкодження ДНК, нейтралізувати канцерогени, зменшувати запалення, сприяти загибелі пухлинних клітин і мають противірусні та антибактеріальні властивості. Вміст білка: 4 г на 100 г.
Капуста кале, кучерява капуста, — одна із найпоживніших овочів родини капустяних, хороше джерело вітаміну С та багатьох антиоксидантів, допомагає знизити рівень холестерину, артеріального тиску та діабету. За кількістю вітамінів та мінералів цей вид у рази перевершує білокачанну капусту. У західних країнах кале відома під назвою грюнколь або браунколь. Вміст білка: 5 г на 100 г.
Брюссельська капуста. Багата на вітаміни, фолієву кислоту, клітковину і марганець. Вони також захищають клітини від пошкоджень. Вміст білка: 4 г на 100 г.
Кукурудза — основний продукт харчування у всьому світі поряд із пшеницею та рисом. Багата на клітковину і різні вітаміни. Хоча технічно це зерно, солодку кукурудзу найчастіше вважають овочем. Вміст білка: 4 г на 100 г.
Шпинат на 91% складається із води, але є важливим джерелом вітамінів, магнію, марганцю та заліза. Це також багате джерело незамінних сполук, джерело фолієвої кислоти та вітаміну К, необхідного для згортання крові, захищає від остеопорозу та запальних захворювань. Фолат необхідний для реплікації та відновлення ДНК і може допомогти запобігти вродженим дефектам. Вміст білка: 3 г на 100 г.
Сочевиця з овочами
/wz.lviv.ua/images/articles/2024/05/%D1%81%D0%BE%D1%87%D0%B5%D0%B2%D0%B8%D1%86%D1%8F.jpg)
200 г червоної сочевиці, 160 г ріпчастої цибулі, 160 г моркви, 85 г болгарського перцю (замороженого або свіжого), 500 мл води, сіль і перець, куркума, паприка і петрушка — до смаку, 1 ст. ложка пряженого масла.
Цибулю посікти, моркву натерти на грубій тертці.
Нагріти у пательні масло, злегка прогріти в ньому прянощі. Обсмажити цибулю та моркву. Додати подрібнений болгарський перець, тушкувати до м’якості. Можна додати інші овочі, наприклад, кабачки, помідори (без шкірки).
Додати до овочів сочевицю. Влити воду, посолити. Довести до кипіння, накрити кришкою та готувати на мінімальному вогні 15 хв. Сочевиця має стати м’якою і легко розсипатися. Для приготування страви із зеленої сочевиці часу потрібно більше.
Густоту страви можна регулювати, випаровуючи зайву вологу і додаючи недостатню. До готової страви додати подрібнену зелень. Перемішати і подавати.
Пряний соус песто зі шпинату
/wz.lviv.ua/images/articles/2024/05/%D1%88%D0%BF%D0%B8%D0%BD%D0%B0%D1%82.jpg)
400 г шпинату, 100 г базиліку, 1 зубчик часнику, 1 ст. ложка лимонного соку, 40 г пармезану, 80 мл оливкової олії, сіль, чорний мелений перець.
Шпинат та базилік вимити, перебрати та відтиснути насухо.
Часник очистити, натерти сир. Всі інґредієнти, окрім оливкової олії, помістити в блендер і змішати до однорідної маси. Продовжуючи збивати, потрохи додавати оливкову олію.
Песто можна зберігати закритим у холодильнику два тижні. Подавати до овочів, м’яса, риби, можна просто намащувати на хліб. Можна навіть приготувати про запас і заморозити.