Коли швидкий тест може «не побачити» хронічного гепатиту В?
І кому варто пройти лабораторну діагностику
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/487715/oig.jpg)
В Україні вперше за державні кошти закупили експрес-тести для визначення вірусних гепатитів В (близько 700 тисяч штук) та гепатиту С (майже 670 тисяч). За інформацією Центру громадського здоров’я, їх уже розподілили по закладах охорони здоров’я у регіонах.
Кожен українець може безплатно протестуватися у свого сімейного лікаря. Для перевірки не потрібне ні лабораторне приміщення, ні специфічне обладнання. Діагностика займе лише 15 хвилин. Точність — 99,8%.
Проте таке дослідження — лише перший крок, який повинен зробити пацієнт. Якщо тест покаже наявність інфекції, потрібно буде здати лабораторні аналізи. За позитивного результату треба пройти додаткові обстеження, зокрема перевірити функціональний стан печінки, й, відповідно, розпочати лікування, яке призначить лікар. Але якщо хронічний гепатит С лікується досить швидко та ефективно, то гепатит В вимагає пожиттєвої терапії. Ось чому важливо впевнитися, що у вас немає цієї інфекції.
І у пацієнтів, і у лікарів виникає дуже багато запитань щодо хронічного гепатиту В. Хвороба може мати різний перебіг, а от вилікуватися від неї повністю поки що неможливо. Пацієнти, у яких вірус ушкоджує печінку, змушені постійно приймати ліки, адже тільки так можна тримати збудник під контролем.
Лікарі закликають регулярно тестуватися на гепатити В й С людям із груп ризику або бодай раз у житті тим, хто ще жодного разу не перевірявся на ці інфекції. У випадку з гепатитом В, швидкі тести показують наявність поверхневого антигену вірусу гепатиту В (HbsAg). Але іноді діагностичні тест-системи його «не бачать», попри те, що людина інфікована.
Фахівчиня із захворювань печінки, лікарка Наталія Сливка пояснює: 80% хворих на гепатит В є серопозитивними, тобто мають анти-HBсore, HbsAg, анти-HBs. Однак 20% є серонегативними, тобто не мають жодних антитіл, але мають ДНК вірусу у печінці, і якщо така людина здасть ПЛР HBV, то аналіз покаже наявність збудника захворювання в невеликій кількості (<200 МО/мл).
За окультної інфекції гепатиту В (так називається цей стан) імунна система людини контролює вірус, і тому той активно не розмножується. Збудника настільки мало, що тест-системи його просто не виявляють, хоча його ДНК у крові є. Таке трапляється, якщо пацієнт вже давно хворіє на вірусний гепатит В та досяг сероконверсії HbsAg (у відповідь на інфекцію в нього утворилися специфічні антитіла), або хворів на гострий гепатит, одужав і створив сильну імунну відповідь на вплив вірусної ДНК.
Тож лікарка радить не обмежуватися експрес-тестом, і якщо є найменші сумніви (наприклад, вам колись переливали кров), краще додатково перевірити наявність анти-HBсore й виконати ПЛР-дослідження. Тим паче, що є група пацієнтів з мутаціями HbsAg. У таких рівень ДНК HBV буде високим.
Чому це важливо?
У випадку імуносупресії (пригнічення імунітету) «контрольований» вірус може почати активно реплікуватися. Така людина може заражати оточення. Крім того, зростає ризик розвитку гепатоцелюлярної карциноми — найбільш поширеної первинної злоякісної пухлини печінки. За статистикою, 80% пацієнтів із цирозом хворіють на хронічний гепатит В.
Кому варто обстежитися лабораторно, щоб виключити ймовірність зараження:
- донорам крові;
- реципієнтам крові або тканин;
- медикам;
- вагітним;
- дітям, народженим від матерів, у яких виявили вірусні гепатити В, С або ВІЛ-інфекцію;
- онкохворим і пацієнтам, які отримують імуносупресивну терапію;
- хворим, які перебували або перебувають на гемодіалізі;
- пацієнтам з підвищеним рівнем АЛТ (аланінамінотрансферази) нез’ясованої причини, пацієнтам з порушеннями роботи органів черевної порожнини, а також хворим з цирозом або раком печінки;
- споживачам ін'єкційних наркотиків (тепер чи в минулому);
- людям, які живуть з ВІЛ;
- пацієнтам, які перенесли медичні втручання, пов’язані з контактами з кров’ю (стоматологічне лікування, операції, медичні маніпуляції, а також зробили собі тату чи пірсинг);
- людям, які перебували раніше або перебувають зараз у місцях позбавлення волі;
- членам родини й особам, які проживають спільно або мають сексуальні стосунки з людьми, інфікованими вірусними гепатитами;
- чоловікам, що мають секс з чоловіками;
- людям, які перехворіли на інфекції, що передаються статевим шляхом;
- людям, які надають сексуальні послуги за винагороду.
Це саме ті категорії, яким ЦГЗ рекомендує щороку перевірятися на вірусні гепатити та ВІЛ-інфекцію.
Гепатит В — складне, підступне й небезпечне захворювання. Але якщо приймати препарати та рутинно контролювати перебіг хвороби, можна жити повноцінним життям. Крім того, науковці продовжують працювати над створенням ефективних ліків проти цієї інфекції. А вже сьогодні від неї можна вакцинуватися, запобігши її виникненню в майбутньому.