Із гепатитом не жартують
У грудні 2024 року в одному зі сіл Шептицького району на Львівщині епідеміологи зафіксували спалах вірусного гепатиту, А (ВГА)
Про ситуацію із цим захворюванням у Львівській області та Україні загалом поінформувала епідеміологиня, заступниця генерального директора Львівського обласного центру контролю та профілактики хвороб МОЗ України з питань епіднагляду та профілактики інфекційних захворювань Марія Озірковська (на фото). А також розповіла про те, як передається ця недуга, які її симптоми та профілактика цього захворювання.
За словами Марії Озірковської, у грудні було зареєструвано спалах захворювання на ВГА в одному із сіл Шептицького району. На той час захворіло 10 осіб, з них двоє дітей.
— Особливістю цієї недуги є досить тривалий інкубаційний період — від інфікування до перших ознак хвороби може минути до 45 діб. Тобто після контакту одне з одним люди можуть упродовж місяця і довше не відчувати перших симптомів захворювання. Так і трапилося у Шептицькому районі, коли перший випадок був зареєстрований ще в жовтні цього року, наступний у листопаді і далі - у грудні. Загалом було четверо хворих, які живуть на одній вулиці цього села, тобто є сусідами, і які між собою контактували, — зауважила епідеміологиня.
Під час роботи в цих осередках епідеміологи відібрали проби питної води (в усіх випадках — вода кринична, тобто децентралізована, з індивідуальних колодязів у кожному домогосподарстві). У всіх випадках лабораторних досліджень результати були негативні, тобто збудника у воді ми не знайшли. Отже, шлях передачі - контакти. Було госпіталізовано четверо хворих.
Також обстежили 8 контактних осіб, які не мали клінічних проявів. За результатами лабораторних досліджень виявили позитивні наслідки у 6 випадках. Додалося ще 6 хворих, 2 з них діти, в яких були легкі форми, без клінічних проявів. Вони перебували на амбулаторному лікуванні під спостереженням лікарів. Усі хворі, що були госпіталізовані, також одужали і виписані.
Проте небезпека залишалася через тривалий інкубаційний період. Епідеміологи разом зі сімейними лікарями попрацювали у всіх осередках населеного пункту, здійснили комплекс профілактичних та протиепідемічних заходів. Згодом проведено повторні лабораторні дослідження.
— Яка загалом ситуація з цією недугою у Львівській області та порівняно із загальною ситуацією в Україні?
— Завдяки безпечній воді, належним умовам каналізування і санітарному утриманню населених пунктів у Львівській області 2023 року не було захворювань на вірусний гепатит А, впродовж 2024-го реєструються поодинокі випадки.
Так, за 11 місяців у нас було зафіксовано 23 випадки цієї недуги. Це стільки ж, скільки і минулого року. Показник захворюваності на Львівщині утричі нижчий, ніж по Україні, де він становить 3,5 на 100 тисяч населення. Загалом в Україні у 2024 році спостерігається зростання захворюваності на ВГА на 62 відсотки.
— Як передається гепатит А?
— Гепатит, А — це спричинене вірусом гепатиту, А захворювання, що вражає печінку. Його також називають хворобою Боткіна. Вона може мати як легкий, так і важкий перебіг.
Вірус гепатиту, А передається через забруднену воду, забруднені продукти харчування, а також контактним шляхом. Зберігається він у воді від 3 до 10 місяців, у випорожненнях — до 30 діб, у сухому середовищі за кімнатної температури — протягом тижня. ВГА гине через 5 хвилин кип’ятіння.
Фактори ризику гепатиту А:
- погані санітарні умови;
- відсутність очищеної води;
- вживання наркотичних речовин;
- проживання з інфікованою людиною;
- сексуальні контакти з людиною, в якої гостра форма гепатиту А;
- поїздки в район з високою епідемічністю.
Симптоми гепатиту А:
- слабкість та втомлюваність;
- підвищена температури тіла;
- втрата апетиту;
- діарея;
- блювота;
- неприємні відчуття в животі;
- важкість у правому підребер'ї;
- потемніння сечі;
- жовтяниця.
Наголошу: після перенесеного захворювання на ВГА формується довічний імунітет.
— Як можна запобігти або яка профілактика гепатиту А?
— Інфікуванню гепатитом, А можна легко запобігти, якщо дотримуватися правил гігієни рук. Найефективніший спосіб захисту — ретельне миття рук з милом і теплою водою щонайменше протягом 20 секунд. Це особливо важливо перед приготуванням їжі та після відвідування вбиральні.
Загалом вберегтися від захворювання допоможуть прості щоденні правила:
- миття рук перед вживанням їжі та після кожного відвідування туалету;
- вживання для пиття лише перевареної або води гарантованої якості;
- ретельне миття овочів та фруктів.
Окрім того, щоб не захворіти, можна вакцинуватися власним коштом. Необхідні дві дози з інтервалом шість місяців. Для профілактики інфікування ВГА існує безпечна та ефективна вакцина. Вона є рекомендованою, тобто не включена до Національного календаря щеплень. Придбати її можна в аптеках. Особливо важливо отримати щеплення проти гепатиту, А дорослим, які працюють у закладах громадського харчування, на підприємствах харчової промисловості, водоочисних та каналізаційних спорудах.
Якщо ж ви помітили симптоми захворювання, одразу звертайтеся до сімейного лікаря!
Записала Анна Врублевська.