Безсимптомний гепатит А
Хвороба Боткіна (вірусний гепатит А) для багатьох — відлуння минулого: вважають, що вона давно й успішно взята під епідеміологічний контроль. Однак нерідко людина сама собі створює великі проблеми, нехтуючи елементарними правилами гігієни
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/509330/hepatyt.jpg)
Гепатит, А — інфекційне захворювання, яке характеризується ураженням печінки та може супроводжуватися жовтяницею. Характерні симптоми: у хворого погіршується апетит, з’являються болі у правому підребер'ї, нудота або блювання, темніє сеча, а кал, навпаки, знебарвлюється, білки очей набувають жовтого забарвлення. Іноді початок хвороби нагадує грип: температура тіла підвищується до 38−39 градусів, з’являються нежить, кашель, ломота в усьому тілі. Хворий заразний в останні дні інкубаційного періоду, коли симптоми ще не виявилися, або в момент, коли вони виникли. Але коли шкіра стає жовтою, заразність значно зменшується.
Збудник гепатиту, А має виняткову стійкість у зовнішньому середовищі.
За низьких температур гепатит може зберігатися не один рік, за кімнатної температури — кілька тижнів. І лише після кип’ятіння впродовж 5 хвилин гине. Крім того, вірус гепатиту, А характеризується надзвичайно високою патогенністю для людини. Для виникнення хвороби теоретично достатньо лише однієї вірусної частки.
Джерелом збудника інфекції у випадку захворювання є людина, що виділяє вірус з фекаліями та сечею у довкілля. Тому за недотримання хворим елементарних правил особистої гігієни (миття рук з милом) вірус може потрапити на харчові продукти, предмети домашнього вжитку, іграшки, у воду.
З моменту зараження до появи перших ознак захворювання минає 7−50 днів. Вірусний гепатит може перебігати й у безжовтяничній формі. Такі хворі найнебезпечніші, оскільки тривалий час залишаються невиявленими та поширюють інфекцію. Характерні симптоми цієї форми хвороби: зниження апетиту, що сягає повної відрази до їжі (частіше вдень і ввечері), підвищується (до нудоти) чутливість до тютюнового диму та інших запахів.