Овоч, потрібний усім
Від часів Гіппократа і Галена моркву рекомендували від усіх захворювань
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/457720/morkva.jpg)
З її допомогою радили лікувати курячу сліпоту, хвороби нирок, використовували її як протизапальний та болезаспокійливий засіб, зазначали, що вона корисна і за геморою, і за кашлю.
На наші землі морква потрапила близько XVI століття, загалом ставши незамінним продуктом харчування, щедро наділеним також і цілющою силою.
Морква багата на вітаміни групи В, D, Е, Н, К, Р, PP. Вона містить велику кількість каротину та неабиякий комплекс біологічно активних речовин.
Щоб морква не втратила своїх лікувальних властивостей, треба правильно вміти її приготувати. І перш за все, знати, що для приготування моркви потрібно менше часу, ніж для багатьох інших овочів. Вживаючи моркву, потрібно пам’ятати, що її постійним супутником має бути олія, без неї коренеплід втрачає найцінніше – каротин. Не кладіть в суп чи борщ моркву, попередньо не підсмаживши її на олії. Адже лише у поєднанні з жиром каротин переходить у вітамін А, який зумовлює нормальний обмін речовин, сприяє росту, фізичному і розумовому розвитку, підвищує стійкість до інфекцій, забезпечує нормальну функцію зору. Отже, для кращого засвоєння вітаміну А і коренеплоди моркви, і навіть сік, призначений хворим, краще вживати з олією чи вершковим маслом або сметаною. І ще одна важлива порада: моркву для варіння кидайте тільки в окріп.
Чомусь поширена думка, що найкорисніший у цьому коренеплоді сік. Так, моркву справді рекомендують за недокрів’я, гастритів з пониженою кислотністю шлункового соку, проти глистів (особливо гостриць і аскаридів). Про те це ніяк не означає, що клітковину, яка залишилася після переробки, потрібно викидати. З неї можна приготувати смачні оладки, котлети, бабку. Потушкувати з маслом до готовності, змішати з сиром, додаючи цукор, і полити сметаною (на 300 г моркви – 400 г сиру, 1 ст. ложка вершкового масла, 0,5 склянки сметани, цукор за смаком).
Читайте також: Ревінь – рослина «для пирогів» та здоров’я
Валентина Миколів