«Поповнюємо запаси рідини в організмі… навіть коли їмо хліб!»
Лікарка-дієтологиня розповіла, чому достатньо випивати 1 л води на день, що відбувається з нашим кишечником, коли ми їмо промислові солодощі та чому варто відмовитися від перекусів
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/452175/diieta.jpg)
Постійно ходите з пляшкою води під пахвою, бо «пити треба багато»? Їжу ніколи не запиваєте і сідаєте до столу так часто, як це можливо? М’ясо їсте окремо від каші, бо таке поєднання – шкідливе? Відома лікарка-дієтологиня Оксана Скиталінська у відео, опублікованому на YouTube каналі 36.6TV, розвінчала популярні міфи про здорове харчування.
Вас може зацікавити: Обережно: синтетичні харчові добавки!
– Чи треба випивати 2 (або навіть 3) літри води на день?
– Нам дуже часто говорили, що пити треба багато. Є навіть така норма, розроблена, щоправда, невідомо ким, яка передбачає, що ми повинні випивати щодня по 8 склянок води. Але норма ця нічим не підтверджена.
Всі люди – різні, і у кожної людини є своя потреба у воді. Перше, на що потрібно орієнтуватися, коли ми п’ємо воду, це відчуття спраги.
Уявімо собі жіночку, якій 78 років, яка силкується випити 2,5 літра води. Це створить дуже велике навантаження на її серце та судини і може дуже погано закінчитися. Але уявімо молодого 25-річного чоловіка, який ходить у спортзал, де активно пітніє. От йому, можливо, й треба пити стільки води.
Середньостатистична людина, яка важить 65-70 кілограмів, веде офісний, не надто рухливий спосіб життя, мало пітніє, живе у комфортних умовах, потребує приблизно 2,5 літра води на день.
– Зачекайте, але ж ви сказали, що 2,5 літра – нічим не підтверджена норма?
– Близько 1,5 літра води ми отримуємо, коли їмо фрукти, овочі, ягоди, п’ємо воду, чай, каву, інші напої. Навіть коли їмо хліб! У цю кількість входить також приблизно 300-400 мілілітрів т. зв. «ендогенної води», яка утворюється у результаті обміну речовин. Тож все, що нам залишається, це випити приблизно 1 літр рідини. Найкращим, найбільш здоровим вибором буде звичайна вода – не чаї, не компоти, не настої.
– Існують якісь правила споживання води?
– Коли ми прокинулися, треба випити склянку води. Бажано кімнатної температури з кількома краплями лимонного соку або взагалі без нічого. Для чого нам пити воду зранку? Щоб жовчний міхур скоротився і вся та нічна жовч, яка зберігалася у ньому і стала дуже густою, з якої може утворюватися пісок та камінці, вийшла. Тоді у нас буде дуже добре травитися їжа, будуть засвоюватися всі жиророзчинні вітаміни, та загалом не виникне проблем ні з печінкою, ні з жовчним.
Другу склянку води потрібно випити за 10-15 хвилин до прийому їжі. Але не існує такого правила, що треба стояти і дивитися на годинник: «Залишилося 10 хвилин до обіду – мушу випити води» (вдавано дивиться на наручний годинник). Просто перед тим, як ви маєте поїсти, випийте склянку ледве теплої води – перед вечерею та протягом дня у проміжках між прийомами їжі. Загалом 6 або 7 склянок. Можливо, комусь буде потрібно 8. А можливо, комусь і 9, наприклад, якщо людина активно займається спортом або спекотно і вона пітніє.
– Існує думка, що не можна запивати їжу водою.
– Це – ще один міф, що після прийому їжі треба чекати годину і мучитися – їсти, давитися... Але це абсолютно нічим не підтверджено! Якщо ви не випиваєте літр води, кілька ковтків ніяк не вплинуть на травлення їжі.
– Їжа у шлунку хіба не розведеться?
– Травлення буде прекрасним! Вода стікатиме по малій кривизні (шлунок має дві кривизни – малу і велику, їжа просувається по великій), і якщо навіть невелика її кількість потрапить (у велику. – Авт.), це не матиме впливу на травні процеси.
Звичайно, крім води, є й інші корисні напої – кава, чай. Але це – здоровий додаток. Напої не повинні замінювати основний прийом рідини, тобто воду.
– Харчуватися треба часто і дрібно?
– Ідея дрібного харчування дуже глибоко увійшла у свідомість багатьох людей. Ба більше: у свідомість багатьох лікарів, які також рекомендують своїм пацієнтам харчуватися часто, наприклад, для того, щоб скинути зайву вагу. Насправді таке харчування не є фізіологічним для людини. Наші предки не харчувалися дрібно, по годиннику, кожні 1,5-2 години. Цього ніколи не було! Люди їли переважно вранці, після того, як прокинулися, і потім мали ще один прийом їжі перед сном.
– Що відбувається, коли ми їмо часто?
– Незалежно від складу їжі, чи це – вуглеводна їжа (навіть якщо це овочі, бо вуглеводи бувають різні), чи білково-вуглеводна (наприклад, салат з м’ясом), будь-яка їжа, яку ми вживаємо, впливає на рівень глюкози у крові. Ми поїли, і через якийсь час у нашу кров потрапляє глюкоза. Щоб цю глюкозу, яка є у крові, рознести по клітинах, наша підшлункова залоза виділяє білкову молекулу, яка називається «інсуліном». Цей гормон, як водій, «під’їжджає» до кожної молекули глюкози і доправляє її у нашу печінку, м’язи і жирову тканину. А та глюкоза, яка залишилася, без посередництва інсуліну напряму потрапляє у наш мозок.
Залежно від того, яку ми їжу з’їли, рівень глюкози може бути вищим або нижчим. Якщо з’їли кашу, рівень глюкози підніметься більше. Якщо з’їли, наприклад, овочі з м’ясом, трошки менше, але у будь-якому разі глюкоза підніметься. Кожного разу, коли ми снідаємо, обідаємо, вечеряємо і ще двічі на день перекушуємо, рівень глюкози у нас (показує рукою хвильку) скаче. Постійно у такому-от коридорі і ніколи не падає вниз. Кожного разу, коли піднімається рівень гормону інсуліну, у нас блокується (випадає з роботи) гормон глюкагон – другий гормон нашої підшлункової залози, який відповідає за розпад жиру, тобто за наше схуднення. Але справа не тільки у цьому. Кожного разу, коли у нас на такому високому рівні тримається гормон інсулін і якщо нам більше 40 років, це призводить до того, що в організмі стимулюються системні запалення – запальні реакції в усьому організмі, у кожній його клітині. Це – перший крок до порушення метаболізму, різноманітних поломок в організмі, мутацій, прискореного старіння тощо. Тому якщо ви вже не є дитиною, не ростете, не є вагітною жінкою, не є хворою людиною, після операції, коли необхідно швидко відновитися, то харчуватися часто вам не потрібно.
Я відвідую практично всі світові конгреси, де обговорюються питання довголіття. Говориться там завжди одне: харчуватися часто не можна! Оптимальний режим для харчування, якщо ви хочете зберегти свою молодість, – 2 або 3 рази на день, але аж ніяк не 4 чи 5. Хіба що ви спортсмен, який готується до змагань. Є такі дні у тижні, коли я їм лише раз на день – снідаю і потім лише наступного дня сідаю за стіл, щоб знову поснідати. Для того, щоб не було застою жовчі та каміння у жовчному міхурі, не було відчуття голоду, впродовж дня п’ю лише теплу воду. Коли ми п’ємо теплу воду, у нас виникає оманливе відчуття, що ми з’їли теплий суп, і нам вже так сильно не хочеться їсти.
– Жири, білки і вуглеводи треба вживати окремо?
– Багато людей вважає: щоб бути здоровими, білкові продукти треба їсти з овочами. Насправді наша травна система, яка формувалася еволюційно протягом величезної кількості часу, дала нам можливість харчуватися різною, змішаною їжею. Наші предки не вибирали, що ось зараз їм треба з’їсти м’ясо, а ось зараз – крупу. Ні, вони їли те, що було. Протягом тривалого природного добору наші ферментні системи навчилися переробляти одночасно будь-яку їжу. Але у роздільному харчуванні все-таки є дуже великі плюси.
Коли я говорю про те, що ми можемо їсти різну їжу, у жодному разі не маю на увазі, що ми можемо змішувати овочі, м’ясо та солодощі. Промислові солодощі – це їжа, яку взагалі треба викреслити з нашого раціону: різноманітні тістечка, солодкі води, цукерки, шоколадки. Всього цього не повинно бути тому, що будь-яка солодка їжа, не важливо, з чим ми її змішуємо, призводитиме до бродіння у кишечнику, а якщо їсти її часто – до розмноження грибків роду Candіda. У нас буде постійне здуття кишечника. Більше того: ці грибки, які розмножаться у кишечнику, потраплятимуть у наш мозок і виділятимуть певні речовини. Через це ми ходитимемо як задурманені, у нас буде поганий настрій, погана пам’ять, погана реакція тощо. Тобто солодку їжу взагалі ні з чим не можна змішувати. Всі інші види їжі змішувати можна. Наприклад, білкову їжу (білки тваринного походження: яйця, рибу, птицю, м’ясо, морепродукти, кисломолочні продукти – і білки рослинного походження: гриби, бобові) з різними овочами, зеленню. Це дуже корисно. Можна змішувати з ягодами. Можна з якимось кисло-солодким фруктом. Тобто з’їли обід, який складається з парової риби, різноманітних овочів, зелені, і «дошліфувалися» мандаринкою.
Коли ми говоримо про те, що не можна їсти хліб із м’ясом, то треба сказати якщо це білий хліб, його взагалі ні з чим не можна їсти. Коли ми їмо хліб, отримуємо в організмі таку саму реакцію, якби з’їли цукор. У нас так само стрибне рівень глюкози. Так само високо стрибне рівень гормону інсуліну і так само дуже швидко впаде.
М’ясо – це білок. Цукор – простий вуглевод. Цукор почне бродити, м’ясо – гнити. Отримаємо дуже погану реакцію. Хліб, якщо він цільнозерновий (ми бачимо у ньому зернинки) або висівковий зі шматочком, наприклад, вареної індички, це – нормально. Але завжди треба пам’ятати, що коли ми їмо будь-який білковий продукт – м’ясо, рибу, птицю, навіть яйця, нам завжди потрібна зелень та овочі.
Читайте також: Корінь здоров’я – цикорій