Екзотичні фрукти мають не лише незвичний вигляд, смак і дивовижний аромат, головне у них — користь для здоров’я
Про чудодійні властивості плодів з далеких країн розповідають багато легенд. І не без підстав: в екзотичних фруктах багато корисних речовин і вітамінів, життєво необхідних для нашого організму
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/451901/frukty.jpg)
Авокадо («алігаторова груша»)
Містить олеїнову кислоту, яка допомагає боротися із зайвим холестерином у крові, вітаміни A, E, F, дуже важливі для нормальної життєдіяльності організму. Авокадо використовується як в їжі, так і у складі різних косметичних засобів. Що стосується косметології, то особливо ефективне застосування цього плода для лікування і зміцнення волосся.
Лічі (китайська слива, «око дракона»)
Цей фрукт розміром з перепелине яйце, червонуватий, з горбкуватою шкіркою, яка легко відділяється від м’якоті - кремової, соковитої, кисло-солодкої, ароматної, що буквально тане у роті… У центрі плоду — темно-коричнева кісточка. Лічі містить рекордну кількість нікотинової кислоти (саме вона допомагає регулювати окислювально-відновні процеси в організмі), вітаміни С, В1 і В2, залізо і фосфор, необхідний для здоров’я вен, зубів і волосся. Ніжна м’якоть з легким ароматом чайної троянди добре втамовує спрагу, покращує травлення і очищає організм від холестерину. Китайці часто додають сік лічі у чай: у поєднанні з антиоксидантами це справжній еліксир молодості.
Манго
Має властивість очищати і освіжати весь організм, містить майже повний набір всіх необхідних людині вітамінів (С, Е, В3, В5, В6, каротиноїди) і 12 амінокислот. Це єдиний у світі фрукт, м’якоть якого насичена противірусною речовиною — мангіферином, а бета-каротину, що нейтралізує вільні радикали, у ньому в п’ять разів більше, ніж у мандаринах.
Ананас
Крім набору вітамінів і мінералів, його ароматна соковита м’якоть містить речовини, що сприяють розщепленню надлишків жиру. «Ананасові» кислоти успішно використовуються в косметології для виготовлення пілінгів, що делікатно очищають шкіру.
Гуава
Цей яблукоподібний фрукт вважається одним з найкорисніших плодів на планеті - одного лише вітаміну Р в ньому у 15 разів більше, ніж у цитрусових! А ще — майже вся таблиця Менделєєва, білки, жири, вітамін С (у п’ять разів більше, ніж в апельсині!). І безцінна група вітамінів В. Для максимальної користі рекомендується їсти його разом зі шкіркою.
Маракуя
Корисних речовин в її складі не злічити: особливо важливий підвищений вміст серотоніну, що нормалізує роботу нервової системи і сприяє здоровому та міцному сну. Це один з найбільш затребуваних фруктів у косметології: його екстракт і олія мають регенерувальні властивості і показані для прив’ялої та втомленої шкіри. Очисні гелі з маракуєю допомагають у випадку жирної і проблемної шкіри, а шампуні та маски зволожують волосся.
Барбадоська вишня
Плід яскраво-червоний з жовтою м’якоттю, має величезну кількість провітаміну А, вітамінів В1 і В2, заліза, фосфору і кальцію. А вміст вітаміну С в ньому просто зашкалює: подвійна добова норма, тобто у 100 разів більше, ніж в апельсині! З'їсти її свіжою складно — вона дуже кисла, а от якщо зварити з неї компот, додавши меду, вийде освіжаючий напій.
Папая
Це чудовий дієтичний продукт: маючи значний набір вітамінів та поживних речовин, містить лише близько 50 ккал! Фермент цього плоду папаїн сприяє травленню і використовується в косметології для відбілювання шкіри та видалення небажаного волосся! Маски з папаї особливо корисні для сухої і чутливої шкіри: вони пом’якшують і зволожують її, при цьому м’яко очищають.
Ківано
Має тонізуючу дію, оскільки дуже багате на вітаміни С і групи В. Смак желеподібної м’якоті є чимось середнім між смаком лимона і свіжого огірка.
Карамбола
Підвищує захисні сили організму (за рахунок вітаміну С), а завдяки присутності магнію виводить з тканин надлишок рідини. Карамбола також може застосовуватися як проносне.
Фініки
У них міститься велика кількість вітамінів A, E, B, калій, кальцій, магній, фосфор, цинк, марганець і багато інших мікроелементів, яких немає в інших фруктах. Фініки дуже корисні вагітним, а також жінкам після пологів — допомагають відновити сили і велику втрату крові. Також дуже корисні у разі підвищеної втомлюваності і нервозності.
Фейхоа
Регулярне вживання ягід фейхоа — хороша профілактика захворювань щитовидної залози. Фейхоа містить йод, а також вітамін С і фруктові кислоти.
Джекфрут
Коріння дерева застосовують для лікування діареї, а квітки мають антидіуретичні властивості. Стиглий фрукт має послаблювальну властивість. Вважається, що заварене у вигляді трав’яного чаю листя джекфрута збільшує кількість молока у матерів, що годують грудьми.
Дуріан
«Король тайських фруктів». Це величезний плід зі страхітливими шипами і огидним запахом, але поживний і ситний, багатий на вітамін С. Його смажать, варять, сушать, а в консервованому вигляді додають у муси, морозиво і м’ясні страви. Дуріан вважають афродизіаком.
Два боки медалі
Фахівці застерігають: «екзот», який ви купуєте в супермаркеті, може бути не такий корисний, як би нам хотілося.
Потрібно розуміти, що екзотичні фрукти не п’ять хвилин тому були зірвані з дерева. Вони пройшли обробку для зберігання під час перевезення і довго перебували в дорозі. Так, наприклад, вміст вітаміну С у тропічних фруктах майже вдвічі знижується за два тижні після збору і продовжує знижуватися, якщо плоди зберігаються довше.
Іншими словами, щоб отримати максимум користі з екзотичних фруктів, бажано їсти їх там, де вони ростуть, прямо з гілки. Чим і займаються туристи — поєднують приємне з корисним. Однак і тут є підводні камені: потрапивши в наш організм, фрукти, а точніше, їхні активні інґредієнти, можуть призвести до небажаних наслідків.
Свіжі тропічні фрукти можуть виявитися сильним подразником для незвичної до них ферментної системи, тож з дегустацією екзотичних плодів краще бути обережнішими. Вони можуть спровокувати загострення таких захворювань, як гастрит, панкреатит, холецистит, а також алергічні реакції - як справжні, так і псевдоалергічні (харчове несприйняття). На останні припадає 65% всіх випадків несприйняття продуктів.
Приємне, але не дуже корисне
Все це не означає, що тропічні фрукти взагалі не можна їсти. Можна, але без фанатизму! І вже точно не покладаючи на «заморських гостей» особливих надій, пов’язаних зі схудненням чи оздоровленням.
Звичайно, протягом життя наш організм вчиться перетравлювати нові продукти, але використовувати весь потенціал фруктів здатна лише ферментна система, в яку генетично закладено таку здатність, наголошують експерти. Наша з вами ферментна система формувалася тисячі років, і до останніх років навіть апельсини і банани були для нас такою ж екзотикою, як зараз маракуя. Отож наразі ми просто не готові засвоювати з тропічних гостей всю користь, яка в них міститься.
Зате задоволення від них можемо отримати повною мірою, але робити це потрібно грамотно і з розумом. Пробуйте незнайомі фрукти обережно, особливо в подорожі. Не забувайте брати в поїздку ферментні препарати на випадок можливих проблем. Починайте з невеликих порцій, найкраще по одному фрукту на раз. Протягом доби після дегустації спостерігайте за самопочуттям: чи не виникне алергічна реакція або розлад шлунка. Якщо все нормально, порцію можна збільшувати.
Підготувала Галина Вербицька.
Читайте також: Зимовий вітамін