«Сторона захисту обрала тактику: Зінченка призначили винним, підставили…»
Журналістам заборонили спілкуватися у суді з обвинуваченим у вбивстві Ірини Фаріон
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/530527/sud.jpg)
2 квітня 2025 р. у Шевченківському суді м. Львова продовжився розгляд справи щодо умисного вбивства громадської діячки та мовознавиці Ірини Фаріон.
Резонансна справа слухається у відкритому судовому засіданні, але тепер журналістам спілкуватися з обвинуваченим В’ячеславом Зінченком не дозволяють нацгвардійці (вони охороняють обвинуваченого у судовій залі). Раніше у представників ЗМІ була можливість поставити йому питання.
/wz.lviv.ua/images/articles/2025/04/%D1%81%D1%83%D0%B42.jpg)
Журналістка «ВЗ» побувала на черговому судовому засіданні. Ось деякі деталі, на які я звернула увагу.
Сторону обвинувачення представляли два прокурори: Дмитро Петльований та Олена Данилів. Нагадаємо, у цьому кримінальному провадженні працює група прокурорів.
… Судове засідання розпочалося з того, що захист Зінченка заявив про погрози обвинуваченому у соцмережах.
За словами адвоката обвинуваченого Юрія Немировського, деякі представники суспільства хочуть вчинити розправу над підзахисним. «У цих дописах пишуть про те, що «судді навмисно затягують справу, є загроза, що вбивцю випустять…».
Також адвокат обвинуваченого сказав, що співкамерники Зінченка йому погрожують… Обвинувачений спілкувався з керівництвом СІЗО, але для того, щоб його перевели до одномісної камери, потрібна ухвала суду (адвокат подав до суду відповідне клопотання).
Судове засідання, тим часом, продовжилося.
… Пан Немировський звернув увагу суду на свідка, який через 1,5 тижня після вбивства прийшов до слідчих. І через 6 днів після того, як обличчя Зінченка з’явилося на усіх телеканалах після його затримання
— Я під загрозою страти не згадаю, як виглядала людина, з якою я випадково зустрівся майже 2 тижні тому і бачив її декілька секунд, — каже адвокат обвинуваченого. — А тут — детальний опис зовнішності, з деталями зачіски, точне визначення зросту, з нюансами одягу… Він пам’ятає усі відстані. Така поведінка свідка дає підстави говорити про його попередню підготовленість з боку слідства перед наданням показань.
Але незрозуміло, що свідку реально загрожує, і чому він приховує власні персональні дані? Захист вважає, що до свідчень цього свідка слід ставитися критично. Слідством не доведено реальної загрози щодо нього. Це дає додаткові підстави вважати його свідчення необ'єктивними.
Прокурор Дмитро Петльований, своєю чергою, зауважив:
— Ми досліджували слідчий експеримент, всі зауваження, які я почув, стосуються допиту особи. Допит на даний час ще не проводився. Ми до цього ще не дійшли…
У той час сторона обвинувачення звернулась до суду з проханням — подивитися додаткове відео зі слідчого експерименту зі свідками з іншої камери (з іншого ракурсу). Камера знаходилася у вікні квартири. Нагадаємо, відео слідчого експерименту з місця події учасники судового процесу переглядали на попередньому засіданні, участь у ньому брали двоє свідків.
Прокурор звернув увагу суду на деякі деталі, коли учасники слідчої дії з’ясовують обставини зі спеціалістом — балістом (займається вивченням зброї, з якої був зроблений постріл. — Авт.). Як по відношенню одне до одного могли знаходитися стрілок і жертва. Свідок показав з цього ракурсу місце, з якого бачив, як тікав фігурант у панамі і окулярах…
— Ми надалі будемо досліджувати відеозаписи з камер відеоспостереження за 19 липня 2024 р. (тобто у момент вбивства потерпілої). Розташування свідка, розташування камери (Момент убивства відеокамера не зафіксувала. — Авт.). Я розумію, що точно визначити співвідношення неможливо, але баліст плюс-мінус правильно визначив місце під час слідчого експерименту, яке в цілому відповідало обставинам, — зауважив прокурор.
Учасники судового засідання також мали змогу побачити фотографію особи у панамі та окулярах, яку 16 липня 2024 р. сфотографувала свідок (тобто фото було зроблено за три дні до вбивства І.Фаріон). Особа в панамі та окулярах сидить на лавці. По цій фотографії, зі слів прокурора, надалі була зроблена портретна експертиза, яка підтвердила, що ця особа (у панамі. — Авт.) і Зінченко — це та сама особа.
Ще одне фото особи в панамі було зроблене 19 липня о 19 год 12 хв (у день вбивства). На ньому зображена особа в панамі зі спини, яка сидить на кріслі… На фото видно ремінь від сумки через спину.
/wz.lviv.ua/images/articles/2025/04/%D1%81%D1%83%D0%B43.jpg)
У цей момент Зінченко просить слово:
— Ця особа сидить саме на стільці, — каже обвинувачений. — У слідчому експерименті свідок зазначила, що особа в панамі ніколи не сиділа на лавці, сиділа виключно на стільці. Тут так само особа сидить на стільці.
Після зауваження Зінченка, судді просять ще раз показати це фото…
Далі у судовому засіданні прокурор детально розповів, як обвинувачений купував через OLX окуляри (чорних не було, тоді він придбав білі). Як вів переписку з продавцем, у ній зазначений користувач — В’ячеслав. У переписці запитував: як можна здійснити оплату? Далі окуляри були відправлені Новою поштою у місто Дніпро на ім'я В’ячеслава Зінченка.
Натомість захисник обвинуваченого пан Немировський у судовому засіданні зазначив, що ця інформація (зокрема, огляд мобільного телефону продавця) нічого не доводить. Адвокат наголосив, що висловить свої думки щодо цього питання надалі під час судових дебатів.
Також прокурор розповів у судовому засіданні, зокрема, про купівлю панами Patagonia (покупець — В’ячеслав Зінченко). Панама теж була відправлена поштою Зінченку у місто Дніпро. Також Зінченко купував відеокамеру та сумку до неї. У слідства теж є про це детальна інформація.
Адвокатка потерпілої сторони Наталія Романик каже:
— Сторона захисту обрала тактику: Зінченка призначили винним, підставили його у вчиненні цього злочину. Прошу звернути увагу на дати цих транзакцій, на дати договорів продажу цих речей: панами, окулярів, сумочки, відеокамери, на яку, можливо, був знятий цей жахливий злочин. Зовсім «випадково» всі ці речі обвинувачений купив заздалегідь. Ми розуміємо, що така позиція щодо «підставили» є неспроможною.
Пан Немировський, своєю чергою, зауважив:
— Щодо всіх доказів — панами, окулярів, сумочки… Схожі, могли бути, були подібними… У слідства немає доказів, що це ті самі речі (у які був одягнений стрілець. — Авт.).
Всі ці підстави вважати, що позиція захисту не має права на життя у зв’язку з тим, що Зінченко купив панаму, є припущенням обвинувачення, яке є неприпустимим у кримінальному процесі.
Прокурори також розповіли у судовому засіданні про те, яке доручення отримали від слідчих кіберполіцейські у цій справі. В одному з Телеграм-каналів 24 липня 2024 р. о 18 год. 37 хв кіберполіцейські виявили відеозапис (продовженістю 3 хв 50 сек) на якому, як пише адміністратор даного Телеграм-каналу, було опубліковано кадри вбивства Ірини Фаріон. Крім того, встановлено, що на даному Телеграм-каналі виявлені, зокрема, реквізити для отримання коштів на оплату послуг адвоката для соратників тощо.
Також встановлено, що в одному з Телеграм-каналів 24 липня 2024 р. опубліковано допис, у якому закріплено відеозапис (продовженістю 14 секунд) та дві фотографії, де порівняно кадри із відеозаписом та фотознімком, зробленим з місця вбивства Ірини Фаріон. Відповідальність за вбивство І. Фаріон бере на себе осередок руху National-Socialism/White Power. Ірина Фаріон, на їхню думку, розпалює ненависть за мовною ознакою всередині українського суспільства.
Зінченко так на це відреагував:
— Є відео, що хтось взяв на себе відповідальність за вбивство І.Фаріон. На даний час жодного зв’язку зі мною ми не побачили!
У відео були якісь уривки з маніфесту («маніфест українського автономного революційного расиста» з Телеграм-каналу слідство долучило до протоколу. — Авт.). Але я не бачу, де у мотивах те, що інкримінується мені. Де п.8, п.14: вбивство через громадський обов’язок, вбивство через захист української мови? На відео ми бачимо, що людина бере на себе відповідальність і все. Де у цьому маніфесті згадка про мовне питання?
У відео було фото могили Ірини Фаріон, хочу звернути увагу на цей момент, і повернутися до цього, коли ми будемо розглядати маршрут, який, за версією сторони обвинувачення, проходив я.
Сторона захисту обвинуваченого також зауважила, що немає підстав вважати, що це відео щось доводить.
Також прокурор у судовому засіданні проаналізував багато інших дописів у соцмережах, які, на думку слідства, стосуються цього кримінального провадження.
Натомість захисник обвинуваченого пан Немировський зауважив, що у цих чатах немає жодної згадки про будь-яку активність Зінченка.
— Перший раз прізвище Зінченка у цьому чаті згадується у серпні 2024 р. Тобто через місяць, як його було затримано, і в усіх ЗМІ говорили про персональні дані Зінченка і деякі деталі цієї справи, — зазначив адвокат. — У мене в телефоні безліч Телеграм-каналів… Більшу частину з них я навіть не читаю. Яке обґрунтування у тому, що цей канал у нього (у Зінченка. — Авт.) в телефоні був? Я не вважаю, що вся зачитана інформація щодо цього Телеграм-каналу щось доводить.
Адвокатка потерпілої сторони пані Романик зауважила:
— Сторона обвинувачення володіє цілою системою доказів. Є, зокрема, переписка з акаунту обвинуваченого, є багато інших доказів, які в сукупності будуть нам підтверджувати версію обвинувачення.
Також прокурор у судовому засіданні розповів детально про переказ коштів, які Зінченку надсилали на банківську картку батьки. А також про те, де Зінченко розраховувався банківською карткою (деякі відеокамери зафіксували особу візуально схожу на Зінченка, зокрема, у супермаркетах).
— Отримавши інформацію з банківських установ (по банківських картках і рахунках В. Зінченка) слідчі зробили так звану накладку його розрахунків на перебування особи, яка візуально на відео схожа на Зінченка. Усі збіги були встановлені, — додав прокурор.
І наостанок суд повідомив про таке.
Сторона захисту обвинуваченого наполягала, аби Зінченка тримали в камері СІЗО самого. Утім Зінченко жодних аргументів про те, що йому загрожує небезпека, суду не надав. Хоча судді доволі прискіпливо запитували, чи загрожує йому щось у камері?
Відповідно, після повернення з нарадчої кімнати, судді у задоволенні цього клопотання, відмовили.
Наступне судове засідання у цій справі відбудеться 9 квітня.