Повернутися у будні, або «Післясвятковий» відпочинок для організму
Після тривалих зимових свят необхідні звичні для нашого стандартного раціону продукти, достатній питний режим, правильний відпочинок і рух
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/450844/orhanizm.jpg)
Святкове меню зазвичай складається з жирних страв, смажених, вуджених, приправлених майонезом та іншими соусами. Додайте до цього алкоголь і різноманітні пляцки з кремами… Куди там до здорового харчування? Тож не дивне бажання після таких щедрих святкувань вчасно допомогти організму вивести токсини. Однак часто медики стверджують, що популярні в народі методи очищення організму не лише не допоможуть, а й можуть серйозно нашкодити здоров’ю.
Лікарі застерігають: небезпечні сподівання, що всі смаколики компенсуються шоковою експрес-дієтою. Результатом таких експериментів можуть стати не лише сповільнення обміну речовин та ослаблення імунітету, а й більш серйозні недуги: панкреатит, холецистит, різноманітні гастроентерологічні захворювання.
Щоб пережити зимові свята без ризику для здоров’я, намагайтеся звести до мінімуму вживання жирної, смаженої їжі, салатів, заправлених майонезом, та алкогольних напоїв, стверджує лікарка Оксана Борович. «Тим, хто захоплюється всілякими дієтами, варто мати на увазі, що неграмотне обмеження споживання окремих продуктів зазвичай призводить до великих проблем з печінкою, оскільки вона є своєрідним «органом-фільтром», в якому знешкоджуються токсичні кінцеві продукти метаболізму, токсини, алергени, надлишок гормонів, – зазначає лікарка.– Якщо є хронічні захворювання печінки або наявний запальний процес, то після свят рекомендовано проконтролювати стан печінки: звернутись до сімейного лікаря, здати печінкові проби».
Показаннями до призначення печінкових проб є:
- прояви ознак хвороб печінки: пожовтіння склер очей та шкіри, сонливість вдень та безсоння вночі, набряки, схильність до утворення синців, втрата апетиту, блювання, біль у животі, закрепи, свербіж, пітливість вночі, загальна слабкість;
- контроль за перебігом вірусних гепатитів, запалень печінки;
- прийом певних препаратів;
- зловживання алкоголем.
Щоб запустити роботу травного тракту і очистити організм на клітинному рівні, слід випивати натще склянку води. Перше, що отримають клітини зранку, – це чиста вода, і їм не доведеться засвоювати глюкозу без «генерального прибирання». Кращим рішенням буде мінеральна вода з калієм, оскільки вона допоможе зменшити набряки від солоних закусок і алкоголю. Корисними будуть журавлиний морс, солодкий чай з лимоном, кисломолочні напої. Вони сприяють відновленню кислотно-лужного балансу і створенню запасу вітаміну С, необхідного для роботи всього організму. «Для виведення токсинів можна прийняти 3-4 таблетки активованого вугілля. Розділіть їжу на 5-6 прийомів – 3 основні, 2 перекуси і кефір на ніч, – рекомендує лікарка. – Часте харчування невеликими порціями сприяє легшому відходженню жовчі та нормалізації роботи печінки. Зробіть акцент на свіжі овочі: огірки, кабачки, різні варіанти капусти. Обмежте жирні продукти, як-от майонез, жирні сири у великих кількостях і ковбаси. Варто споживати банани, капусту і бобові, які багаті калієм. Чудовим доповненням стануть сухофрукти – урюк, курага, чорнослив (всі вони містять такі необхідні вітаміни і мікроелементи). Корисне вживання круп – гречки і рису (не білого). Включіть у свій раціон печені яблука, фруктові салати, авокадо, лосося у будь-якому вигляді, шпинат, сочевичний суп, тушковану моркву. Слід зробити розвантажувальний, але не «голодний» день без м’яса і риби, наприклад, сирно-кефірний: за 4 прийоми їжі по 100 г сиру і 200 г знежиреного кефіру, а на ніч тільки кефір, а також включити в раціон насіння льону і кисломолочні продукти. Так ви прискорите виведення токсинів, які встигли накопичитися за свята».
Ходьба пішки хоча б 2 км на день допоможе нормалізувати стан організму після переїдання і вживання алкоголю. Активна робота м’язів підсилює кровообіг, розширює судини, посилює дихання. Все це сприяє швидкому відновленню нормального функціонування всіх органів та систем.
Лягайте спати не пізніше як о 23:00. Коли ви спите з опівночі до 4 ранку – в організмі виробляється достатня кількість мелатоніну. Цей гормон стимулює відновлювальні процеси в організмі і продовжує вашу молодість. Чудовим методом активізувати обмінні процеси в організмі є водні процедури. Це і контрастний душ, і прийом ванни з додаванням трав.
Активний спосіб життя, відвідування басейну, правильне харчування, оптимально підібраний раціон, правильно організований режим праці та відпочинку допоможуть швидко увійти в норму після тривалих святкувань.
Читайте також: На свята хірурги збирають «урожай» панкреатитів