Пандемія Covid-19: що рік поточний нам готує?
За прогнозами експертів, у 2022 році українцям доведеться пережити дві хвилі хвороби, а за 12 місяців кількість повністю вакцинованого населення збільшиться з 31% до 53%
Чи варто витрачатися на дорогу губну помаду?
Ні, бо наступний рік ми, швидше за все, знову проходимо у масках. А от планувати, де провести відпустку влітку – саме час. Країни можуть посилювати вимоги щодо іноземців, які перетинають їхній кордон (наприклад, крім наявності Covid-сертифіката, вимагати ще й негативний результат ПЛР-дослідження чи «швидкого» тесту на визначення антигену коронавірусу), але навряд чи закриватимуться «на всі замки і засуви».
Такий прогноз зробив засновник Microsoft, відомий бізнесмен і філантроп Білл Гейтс. На його думку, наступного року гостра фаза пандемії згасне. Хвороба залишиться небезпечною, однак лише для представників груп ризику і невакцинованих осіб. Учені ненав’язливо вставляють свою ремарку: якщо до цього часу не з’явиться нова мутація вірусу з непередбачуваними властивостями, яка «змішає всі карти».
У своєму особистому блозі Білл Гейтс висловив сподівання, що наступного року ми забудемо про переповнені «ковідні» відділення лікарень, і допоможе нам у цьому імунітет, сформований внаслідок вакцинації або перенесеного захворювання. А ще – специфічна, а головне, доступна, бо у формі таблеток, противірусна терапія, над розробкою якої вчені безуспішно працювали впродовж багатьох місяців і ось, нарешті, їхні зусилля увінчалися успіхом. «Сьогодні коронавірусна хвороба у 10 разів більш смертельна, ніж грип, але нові ліки можуть зменшити цю цифру вдвічі чи й більше», – каже мільярдер. Він переконаний: мине кілька років, і люди згадуватимуть про коронавірус, лише коли отримуватимуть від нього щеплення. Так само, як згадують сьогодні про грип, вакцинуючись від грипу.
На його переконання, за останні два роки світ ще ніколи не був настільки готовим до боротьби із коронавірусною хворобою, як зараз. Великі інвестиції у розвиток лабораторної діагностики дозволили «спіймати» «Омікрон» швидше, ніж «Дельту», і поки науковці вивчають новий варіант вірусу і те, як від нього захищають наявні вакцини, уряди, навчені гірким досвідом, оперативно приймають рішення, щоб максимально пригальмувати його розповсюдження. Наприклад, Нідерланди першими в Європі оголосили повний локдаун попри те, що на носі – Різдво. Якщо й надалі з’являтимуться нові штами (а вчені прогнозують, що так воно і буде), вони не викликатимуть важкого перебігу хвороби і не призводитимуть до смерті. А карантинні правила, які у 2022 році скасовувати ніде у світі, схоже, не збираються, допоможуть стримати стрімке поширення численних версій SARS-CoV-2. На жаль, ми повинні звикати до думки, що маски ми знімемо ще не скоро, однак Covid-19 уже не виявлятиме такого впливу на наше життя, як досі.
Водночас Білл Гейтс зізнався, що коли він у 2020 році намагався змоделювати розвиток подій у 2021 р. і переконував, що ситуація у 2021-му буде кращою, ніж у 2020-му, не врахував появи більш заразного штаму «Дельта» і того, яку кількість людей доведеться вмовляти зробити щеплення, а після цього – ще довго й нудно пояснювати, навіщо їм, вакцинованим, треба носити маски. Водночас він підкреслив, що пандемія оголила величезну проблему у масштабах цілого світу – нерівний доступ до якісних медичних послуг, а саме процедури вакцинації.
Прогноз американського мільярдера збігається з прогнозом фахівців фінансового холдингу JP Morgan Chase – найбільшого за обсягами банківських активів у США. До рекомендацій цієї організації фінансисти з цілого світу дослухаються, як лікарі – до рекомендацій ВООЗ. На думку американських фінансових експертів, у 2022 році людство відсвяткує завершення пандемії, і подякувати за це слід вакцинам, які допоможуть створити колективний імунітет, та першим у світі таблеткам від коронавірусної хвороби.
Україна на диво швидко підписала договір з Pfizer про поставки 300 тисяч курсів препарату паксловід. Звісно, без якісної комунікації з сімейними лікарями не обійтися. Навіть якщо такі ліки й можна буде невдовзі придбати в аптеках, то потрібно буде мати рецепт від лікаря. А черги до сімейних з огляду на “грипозно-застудний сезон” – кілометрові. Довго чекати не вийде – першу таблетку необхідно прийняти якомога швидше після появи перших симптомів, а то вона не подіє, бо вірус дуже швидко розмножується в організмі.
А як у світі та Україні зокрема просуваються справи з вакцинацією?
За інформацією співзасновника Українського центру охорони здоров’я Павла Ковтонюка, за понад рік 57% населення планети отримало хоча б одну дозу вакцини. 47% – вакциновані повністю. Проте охоплення вакцинацією неоднакове: у країнах із високим рівнем доходів вакциновано 69% населення, з низьким – 3%. Що цікаво: найбільша частка невакцинованих припадає на країни з рівнем доходів, нижчим від середнього, де сукупно живе 3,3 мільярда людей. 54% з них не отримали ще жодної (!) дози вакцини. Це – майже 1,8 мільярда людей, і це у той час, коли в Ізраїлі вже стартує вакцинація четвертою дозою.
Експерт пояснює це трьома причинами:
- неспроможністю міжнародної спільноти досягти справедливого розподілу вакцин у світі. 2020 року у відповідь на пандемію була створена глобальна ініціатива COVAX. Її початковою метою було охопити щепленнями від Covid-19 щонайменше 20% населення планети. Важливе уточнення: не загалом все населення, а у кожній окремо взятій країні. Урядам бідніших країн пропонували придбати вакцини за символічну плату або ж постачали вакцини безкоштовно як гуманітарну допомогу. До кінця 2021 року року COVAX зобов’язався поставити 2 мільярди вакцин, але спромігся лише на 670 мільйонів. «Це – 42% від усіх замовлень», – уточнюють аналітики УЦОЗ. Україна отримала трохи більш як чверть від усіх обіцяних вакцин;
- логістичні перешкоди. Влітку у Чад завезли 100 тисяч доз Pfizer, з яких використали… лише 6 тисяч. У Беніні з 12-мільйонним населенням, де на той час проводили по 300 щеплень на день, через закінчення терміну придатності утилізували майже 100 тисяч доз AstraZeneca. У нас таких проблем не було, мали як доставити і де зберігати, та, попри це, Україна сумарно утилізувала… майже 1 мільйон доз вакцин;
- скепсис щодо вакцинації. У всіх країнах знайдуться люди, які сумніваються, бояться або чинять активний спротив вакцинації. Навіть в Ізраїлі та США, де кампанія з імунізації дуже жваво стартувала, згодом вона почала «пробуксовувати», бо наткнулася на «непробивну стіну» антивакцинаторів. В УЦОЗі переконані: в Україні у перші місяці 2022 року темпи вакцинації суттєво сповільняться. Хоча вони сповільнилися відразу після того, як стало зрозуміло, що регіони починають виходити з «червоних» зон. До кінця року двома дозами вдасться охопити не більш як 54% населення. Цього однозначно замало, щоб досягти колективного імунітету.
Наступний рік в Україні мине приблизно так. Після свят почнеться ріст захворюваності. У січні-лютому-березні крива нових випадків і госпіталізацій попрямує вгору. Смертності – також, але традиційно це відбудеться з невеликим запізненням (від моменту появи симптомів, за яких пацієнт підлягає госпіталізації, і моменту, коли ресурси організму вичерпані і пацієнт помирає, минає якийсь час). Далі на нас чекає спад і літнє затишшя. З кінця серпня – у вересні – знову ріст, у жовтні-листопаді – пік чергової хвилі. Наскільки тяжкою вона буде, залежить від штаму і кількості вакцинованих на той час. Щоб «переписати» цей сценарій, потрібно вакцинувати щонайменше 70% населення. А наразі це виглядає чимось з області фантастики, адже, як припускає Павло Ковтонюк та його команда:
- готовність населення вакцинуватися у 2022 році залишиться незмінною;
- політика уряду щодо вакцинації буде такою ж, як і цього року;
- на ринку не з’являться нові розробки, альтернативи не буде, людей вакцинуватимуть тими самими вакцинами.
На думку експертів, у 2022 році епідемія Covid-19 в Україні не закінчиться. Але не закінчиться й пандемія у світі, хоча у ВООЗ планують вакцинувати до кінця 2022 року 70% населення у кожній країні. До цього обіцяли, що до кінця 2021 вакцинують 40%.
Наразі лише 30 країн у світі вакцинували понад 70% населення, з них 12% – понад 80%
А потрібно, щоб такими показниками могли похвалитися всі країни. Наскільки це реально – питання дискусійне. Показник у більш як 50% вакцинованих також є дуже добрим, але він дозволяє лише зменшити кількість госпіталізацій і летальних випадків – не перевести інфекцію у розряд ендемічних, як грип.
За даними УЦОЗ, цього року повністю вакцинувалося від Covid-19 7 із 10 жителів країн з високим та вище середнього рівня доходу. Для них наступний рік мине у боротьбі за додаткові 10-15% вакцинованих і забезпеченні населення бустерними дозами. Натомість у країнах з нижчим від середнього рівнем доходів не захищено 70% населення – навіть однією дозою! Так само не здобули вони й природного імунітету, перехворівши на коронавірусну інфекцію. У найбідніших країнах це – 96% населення, якщо, звісно, вірити, тій статистиці, яку вони подають.
Керівниця Львівського обласного центру контролю та профілактики хвороб МОЗ України Наталія Іванченко прогнозує, що наступну хвилю Covid-19 в Україні спровокує штам «Омікрон», і ріст захворюваності почнеться вже у січні. «Чим більше людей вакцинується, тим легше вона мине і тим швидше ми з неї вийдемо, – зазначила у коментарі «ДЗ» фахівчиня з епідеміології. – Класично, згідно з вірусологією, кожен пасаж (проведення вірусу через сприйнятливий до нього організм. – Авт.) має сприяти зниженню вірулентності (патогенності. – Авт.) вірусу. Але відбуваються генетичні зміни у вірусі, і ми спостерігаємо більш важкі клінічні прояви, а що найгірше – більшу заразність вірусу. Єдиний вихід з цієї ситуації – вакцинація. Альтернативи немає».
Читайте також: Учені виявили новий штам коронавірусу