Другим ковідом мавпяча віспа не стане. Але цей вірус — не остання загроза світу…
Основний спосіб запобігти пандеміям — вчасно виявляти патогени, які циркулюють в окремих регіонах, та забезпечити проведення вакцинації. Але з цим проблема
Випадки мавпячої віспи, відомої як mpox, що вбила у Демократичній Республіці Конго близько 550 осіб, поширилася на Бурунді, Кенію, Руанду й Уганду, вперше зафіксували у двох країнах поза Африкою — у Пакистані й Швеції. Це трапилося буквально через кілька днів після того, як Всесвітня організація охорони здоров’я відновила статус мавпячої віспи як глобальної надзвичайної ситуації у сфері охорони здоров’я.
Учених турбує те, що новий варіант mpox — клада 1b, який вперше виявили у вересні 2023 року, на відміну від свого попередника, клада 1, може легше передаватися серед людей під час звичайних побутових контактів. Клада — це група організмів, яка включає предка та всіх його нащадків. Про це пише France 24 з посиланням на REUTERS, AP та AFP.
З початку цього року у ДР Конго зафіксували понад 15,5 тисячі випадків захворювання, й ця цифра уже перевищила кількість випадків у країні, що були зареєстровані торік. На дітей до 15 років припадає до 70% випадків віспи та 85% смертей. Раніше більш активну передачу вірусу фіксували серед геїв і секс-працівниць. Але тепер поведінка збудника дещо змінилася — полює фактично за усіма, особливо за наймолодшими. В африканських країнах вірус поширюється дуже стрімко, оскільки там часто немає можливості ізолювати хворих й інші члени сім'ї змушені доглядати його.
Серед симптомів хвороби — лихоманка, виражений головний біль і біль у м’язах, кашель і характерні висипання на обличчі й інших частинах тіла у вигляді пухирів (на фото). Як йдеться у повідомленні британського Sky News, пухирі з’являються найпізніше, тож спершу людина може подумати, що у неї грип або COVID-19.
Влада Китаю заявила, що впродовж наступних шести місяців перевірятиме всіх людей і товари, що прибувають у Піднебесну, на наявність цієї інфекції. У США місцеві компанії моніторять стічні води на наявність інфекції у населення.
Що ми знаємо про цю недугу
Збудник вперше виділили 1958 року з колонії мавп, яких з дослідницькою метою утримували у лабораторії Копенгагена (Данія). Ушкодження на шкірі, яких завдав вірус, нагадували «людську» віспу. Звідси й назва — мавпяча віспа.
Так само як вірус пташиного грипу чи коронавірус, mpox є хворобою, яка може передаватися від інфікованої тварини до людини. Але також може передаватися між людьми через дотики, під час сексу і навіть звичайної розмови. Заразитися можна, якщо просто побути якийсь час в одному приміщенні з інфікованим, дихаючи повітрям, що містить частинки вірусу.
Дослідники з інституту Пастера у Парижі припускають, що зараження може відбутися й через інфіковані предмети, наприклад, постільну білизну чи рушники. Люди, що живуть у сільській місцевості у районах, де циркулює дикий вірус, можуть заражатися від гризунів.
Двома основними варіантами мавпячої віспи є клада 1, яка часто легше передається та викликає більш серйозні ускладнення, і менш агресивна клада 2. Зараз поширюється клада 1, який десятиліттями вважався ендемічним у ДР Конго. 2022-го, коли ВООЗ робила аналогічну заяву про ризики mpox, більш м’який варіант вірусу поширився приблизно на сотню країн. Тоді з 90 тисяч інфікованих померло 140. Більшість — пацієнти з ослабленим імунітетом, зокрема СНІДом.
Менш як за рік епідеміологічна ситуація в країні покращилася. Проте поточний спалах спричинив нове занепокоєння. За даними Центрів з контролю й профілактики хвороб Африки, у 16 африканських країнах, де виявили хворобу, 2024 року кількість випадків мавпячої віспи, порівняно з попереднім роком, зросла на 160%.
Епідеміологи застерігають: чим більше збудник передається між людьми, тим активніше мутує. «Те, що спостерігаємо у Конго, це лише верхівка айсберга», — заявив днями голова Комітету ВООЗ з надзвичайних ситуацій професор Дімі Огойна, якого цитує France 24. Вчені застерігають: у сучасному глобалізованому світі не існує окремо азійських, африканських чи континентальних проблем. Епідемії ігнорують кордони, і те, що сьогодні є викликом для однієї країни, за лічені місяці може стати головним болем для всього світу.
Як зазначає новинний телевізійний канал США NBC News, Європейський центр з контролю та профілактики захворювань підвищив рівень ризику кладу 1 для населення Європи з «дуже низького» до «низького». Через тісні зв’язки між Європою й Африкою необхідно готуватися до збільшення кількості імпортованих випадків mpox.
Світ не засвоїв уроків COVID-19?
Відповідь, яку дав світ на пандемію коронавірусу, зіпсувала відносини між багатшими й біднішими країнами. Ресурси, включно з тестами, вакцинами та засобами індивідуального захисту, надходили до країн, що розвиваються, із запізненням, а заможні країни отримали їх практично відразу. Про це пише британська The Guardian.
Світова спільнота досі не уклала договору про пандемію — як реагуватимуть країни на чергові виклики, яких у майбутньому може виявитися чимало? Багатші країни повинні взяти на себе зобов’язання забезпечити біднішим щеплення та лікування, а бідніші - своєчасно передавати інформацію про патогени, що циркулюють на їхніх територіях. «Ми спостерігали таку саму несправедливість під час пандемії COVID-19, коли втрачені життя на глобальному півдні ганебно розглядалися як побічний збиток у гонитві за все більшою й більшою фармацевтичною наживою. Тому було неминуче, що довіра глобального Півдня до Заходу різко впаде», — заявив у коментарі виданню директор Global Justice Now Нік Дірден.
Пан Дірден додав, що фармацевтичні корпорації «продовжують перешкоджати рівноправному доступу до вакцин у гонитві за більшим прибутком» і закликав багаті країни «протистояти великій фармацевтиці» та підтримати заходи на переговорах щодо угоди про пандемію, «які зупинять глибоку несправедливість, котра проявляється знову й знову».
ДР Конго гостро бракує вакцин, і це — основна причина чергового спалаху. Генеральний директор ВООЗ Тедрос Адан Гебреєсус оперативно запустив процедуру екстреного дозволу на вакцини проти mpox, щоб їх могли використовувати країни, які ще не схвалили тих двох препаратів, що вже існують на ринку. Данський виробник ліків Bavarian Nordic анонсував готовність виготовити до 10 мільйонів доз своєї вакцини проти мавпячої віспи до 2025 року. А Міністерство охорони здоров’я США пообіцяло передати ДР Конго 50 тисяч доз препарату, додавши, що «щеплення стане вирішальним елементом у відповідь на спалах».