Правило десяти тисяч кроків
За підрахунками британських медиків, сучасній людині потрібно щодня робити щонайменше 10 000 кроків для підтримування фізичного здоров’я в умовах мегаполісу
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/447094/khodba.jpg)
Мистецтво правильної ходьби базується на трьох китах. Це помірність, поетапність та систематичність.
Помірність: що надмірно, те нездорово. Завжди зважайте на стан організму та самопочуття.
Поетапність: збільшувати час і темпи ходьби потрібно поступово, без різких навантажень.
Систематичність: найбільша користь не від випадкових прогулянок, а систематичних занять. В ідеалі — щоденні, але можна практикувати ходьбу і 3−4 рази на тиждень не менше ніж пів години.
Види тренувань
Прогулянка. Ідеально підходить тим, кому здоров’я не дозволяє займатися професійно ходьбою. Швидкість піших прогулянок — до 2 км/год. Дихання зберігається рівним, зручно підтримувати розмову.
Ходьба оздоровча. На цьому етапі зростає навантаження, частішає подих. Швидкість — до 7 км/год. Підвищується тонус м’язів гомілки і таза, посилюється кровообіг. Ходіть у такому темпі регулярно не менше години, це сприяє зміцненню серцево-судинної системи, допомагає позбутися зайвих калорій. Останнім часом популярною стає скандинавська ходьба з ціпками.
Ходьба спортивна. Заняття бажано проводити під наглядом інструктора. Швидкість ходьби — понад 7 км/год, у професіоналів може досягати 15 км/год.
За та проти. Показання для занять — знижений імунітет, знесилення та млявість.
Протипоказання для оздоровчої та спортивної ходьби — цукровий діабет, гіпертонія, аритмія, стан після інсульту чи інфаркту, глаукома, відшарування сітківки (або загроза відшарування), хронічні захворювання нирок та легень, інші гострі захворювання.
Якщо у вас немає перелічених недуг — ходіть на здоров’я!
Коли ходьба найкорисніша? Вранці пройдіть кілька зупинок пішки, це додасть бадьорості перед початком робочого дня, а вечірня прогулянка подарує здоровий сон. Взимку ходити дуже корисно, оскільки холод змушує рухатися швидше, фізичне навантаження зростає. Але за аномально низьких температур краще залишатися вдома, як і за сильної спеки влітку.
Ходьба на місці. Корисна для загального зміцнення організму, дає непогане навантаження, тренує витривалість, адже тіло здійснює ті ж рухи, що і за звичайної ходьби, але без пересування по горизонталі.
Для початку достатньо 5−10 хвилин занять, пізніше час вправи можна поступово збільшувати до 1−1,5 години. Ходити потрібно досить швидко, роблячи до 60 кроків за хвилину (вважати за крок удар однієї ноги).
Сходами. Якщо живете у багатоповерховому будинку, то у вашому розпорядженні один із найкращих тренажерів — сходи. Забудьте про ліфт, піднімайтеся на свій поверх, наступаючи на кожну сходинку. Живете на другому чи третьому? Значить, йдіть далі! Поки не відчуєте, що м’язи на ногах болять, серце б’ється швидко, заважає задишка. Не перевантажуйте організм, але продовжуйте так, бажано щодня, і скоро всі ці симптоми перестануть турбувати.
Стали доходити до останнього поверху без проблем? Сробуйте крокувати нагору на носочках, а коли і це освоїте, піднімайтеся, переступаючи через сходинку.
Регулярна ходьба сходами — не менше 20 хвилин — сприяє зміцненню литкових м’язів, нормалізації артеріального тиску, а калорій при цьому спалюється у кілька разів більше, ніж за бігу горизонтальною поверхнею.
Шанс схуднути? Можна схуднути, дотримуючись таких умов. Ходьба має бути максимально швидкою, близько 6 км/год (майже біг). Тривалість ходьби — від 30 хв.
Пітнієте — значить, худнете. Це ознака того, що ви отримуєте хороше фізичне навантаження та реальний шанс скинути кілька кілограмів за місяць регулярних тренувань. Але все добре в міру, не перестарайтеся.
Підрахувати, з якою швидкістю ви йдете, допоможе фітнес-браслет. Цей незамінний за фізичної активності ґаджет покаже кількість серцевих ударів за хвилину, пройдену відстань, спалені калорії та багато іншого.
Читайте також: 10 тисяч кроків за день: чи можна ходити менше?