10 тисяч кроків за день: чи можна ходити менше?
Так! Але треба йти у швидкому темпі
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/445183/khodba.jpg)
На жаль, через брак вільного часу та інші чинники далеко не кожному з нас удається щоденно долати позначку 10 тисяч кроків. Нове дослідження знайшло вирішення цієї проблеми. Тож, можливо, не обов’язково докладати аж стільки зусиль, щоб залишатися стрункими і здоровими.
10 тисяч кроків за день — загальноприйнята норма для підтримки здоров’я та досягнення розумного рівня активності, однак для більшості людей навіть ця цифра недосяжна. Сучасний спосіб життя, що вимагає тривалого сидіння перед монітором та поїздок транспортом, призводить до того, що лише незначна частина населення справді долає 10 тисяч кроків за день або більше.
Звідки взялася ця цифра?
10 тисяч кроків — це не відповідає строгому медичному стандарту та не є результатом наукових досліджень. З’явилась ця цифра у 60-х роках минулого століття як висновок маркетингової кампанії, яку провели незадовго до Олімпійських ігор у Токіо. Прилад, який тоді рекламували, був одним із перших крокомірів і називався Manpo-Kei, що в перекладі з японської означає «вимірювач 10 тисяч кроків». З того часу в суспільстві прижилася та сама норма, якої багато хто з нас намагається дотримуватись до сьогодні.
У дослідженні 2017 року було виявлено, що лише 15% населення США роблять 10 тисяч кроків за день, тоді як більшість опитаних назвали головну перешкоду між ними та цією метою — обмаль часу. Саме тоді вчені й поставили перед собою завдання знайти простішу й доступнішу альтернативу, яка дозволить усім людям вести активніший спосіб життя та збереже здоров’я без тривалих піших прогулянок.
Швидкість ходьби важливіша за кількість кроків?
Близько року тривало дослідження, під час якого вчені виявили: люди, які звикли багато ходити пішки, були загалом здоровішими за тих, хто робив мінімальну кількість кроків за день. Учені також виявили ще один важливий фактор — швидкість ходьби.
Учасники дослідження, які проходили 5−7 тисяч кроків за день, але відносно швидким темпом, отримували приблизно такі ж переваги для здоров’я, як і ті, хто ходив удвічі більше, але у звичайному темпі. Серед переваг зазначено: менший об’єм талії, нижчий кров’яний тиск, зниження рівня холестерину у крові та менше значення ІМТ. Погодьтесь, 5−7 тисяч кроків у швидкому темпі — мета, якої набагато легше досягти за день, не порушуючи свого звичного графіка.
Один із авторів дослідження доктор Джон Шона-молодший, викладач кінезіології у Коледжі охорони здоров’я громадськості Орегонського університету, рекомендує загалом за тиждень проходити у швидкому темпі близько 2,5 години. Він стверджує, що цей відрізок часу можна розподілити на зручні для вас дні. Головне — мати комфортне взуття.
Швидка ходьба — ключ до успіху
Порада доктора Шона збігається з рекомендаціями Центрів з контролю та профілактики захворювань (CDC), у яких йдеться про норми для дорослої людини: 150 хвилин на тиждень помірних вправ або ж 75 хвилин інтенсивних вправ. Саме швидка ходьба і входить до переліку помірних вправ разом з йогою, їздою на велосипеді (у помірному темпі), а також садоводством та стрижкою газона. До інтенсивних вправ відносять стрибки зі скакалкою, біг, їзду на велосипеді (у швидкому темпі або складною трасою) та скелелазіння.
До слова, швидка ходьба має низку інших переваг, наприклад, вона покращує серцево-легеневу витривалість і знижує ризик ожиріння та виникнення хвороб серця. Більшість експертів схиляються до думки, що поєднання помірних вправ та інтенсивної активності — найкраща комбінація для покращення та підтримки здоров’я. Якщо не вдається пройти 10 тисяч кроків за день, то проходьте мінімум 3 тисячі кроків — головне, зробіть це у більш швидкому темпі.
Читайте також: Надувайте кульки: професорка дала три поради для постковідних пацієнтів