«Сказали нам — летіть в Афганістан…»
30 років тому, 15 лютого 1989-го, з цієї країни вийшли останні радянські війська
/wz.lviv.ua/images/wzhistory/_cover/385331/afgan-1.jpg)
Кінець 1982-го і неповний 1983 рік я провів в Афганістані. А там 1983 рік розпочинався 21 березня, і був це 1362 рік за їхнім календарем. Про Афганістан прийнято згадувати у контексті минулої війни. Але був й інший Афганістан, не військовий. Це був паралельний світ, що жив своїм життям. Світ колоніальної адміністрації, яка мала зробити з Афганістану чергову прорадянську маріонетку.
Любовні пристрасті
Я не воював в Афганістані, працював там перекладачем у Держплані. Перекладачі забезпечували функціонування радянських радників, лікарів, викладачів, інженерів, геологів, військових, політпрацівників. Радянські люди, шураві, як їх називали афганці, жили у Кабулі в двох мікрорайонах, які називалися Старий і Новий. Старий був забудований за Хрущова чотириповерховими будинками, Новий — за Брежнєва. У Старому жили не тільки радянські фахівці, а й вершки афганської бюрократії та офіцери армії. У тому мікрорайоні жили й радянські жінки, що повиходили заміж за афганців. Вони злобно шипіли: «Господи, тільки-но втекли з клятої Совдепії, так вони і тут нас дістали!»
Одного дня Старий мікрорайон Кабула облетіла тривожна новина. З квартири, де мешкала секретарка на прізвище Акулова, полилася вода. На стукіт ніхто не відгукнувся, двері виламали, і в квартирі знайшли зарізану секретарку.
Подумали, що це справа рук душманів. Але навіщо їм убивати якусь секретарку? Душманам краще викрасти офіцера чи відомого фахівця (як це сталося 1981 року з Євгеном Охрімюком), щоби обміняти на котрогось зі своїх. Охрімюк очолював геологорозвідувальну групу, пробув у Афганістані пя’ть років, мав повертатися додому. Того самого дня, коли зустрів в аеропорту свою дружину, його здав у центрі Кабула душманам його ж водій-афганець. Радянське керівництво на обмін Охрімюка не пішло, вважало, якщо погодиться, то викрадення стануть лавиноподібними. Бранця стратили.
Убивство Акулової швидко розкрили. Виявилося, воно сталося на ґрунті ревнощів. До жінки учащав армійський полковник. Про це довідалася його дружина й зарізала конкурентку. Щоб змити сліди, відкрила крани з водою. Дружину полковника засудили. Самого полковника повернули в СРСР. Отакою виявилася ціна перелюбу.
Людей виловлювали для служби в армії
Афганській армії бракувало бійців. І вона вдавалася до ловів на людей. Я краєм ока з машини бачив таку облаву. Шум, суєта, крики…
Вулицю в районі недалечко від центру у другій половині дня, ближче до кінця роботи, перекривали, блокували критими військовими вантажівками й солдатами з офіцерами. І всіх чоловіків від 16 до 55 років без розбору кидали у вантажівки та везли у комендатуру. А там вже розбиралися. Якщо нема знайомих із ЦК Народно-демократичної партії Афганістану, ХАДу, царандою, то вбирали у військову форму, в руки ППШ — і ти вже в армії.
У нинішньому Афганістані таке саме відбувається.
Як артисти ставали учасниками бойових дій
До Кабула з Союзу з пропагандистським туром прилітали зірки естради й кіно. Виступали у Радянському культурному центрі. 1983 року прилітали Йосип Кобзон і кіноактор Микола Олялін. У квітні Олялін презентував нудний фільм «Спекотне літо в Кабулі», в якому зіграв роль лікаря Мельникова. Особливо «потішили» кадри, коли професор Федоров (головний герой) з афганською дівчиною їде в міському автобусі до хворого у бідний район міста. Насправді всі радянські працівники їздили на роботу й поверталися з неї тільки транспортом, прикріпленим до їхніх організацій. Живими з поїздки у громадському транспорті не вийшли б.
Після виступів офіцери запрошували артистів до себе, накривали щедру «поляну», випивали і проголошували незліченні тости. Після чергового такого тосту, розчулившись, робили своїм улюбленцям подарунки. Зазвичай виписували посвідчення учасника бойових дій, яке на батьківщині давало і понині дає пільги.
Перше знайомство з секонд-хендом
У Кабулі я вперше побачив прообраз нинішнього секонд-хенду, що у крамницях гордо іменується «одягом з Європи».
Це була так звана парваністка. Слово це походило від вислову «парва ніст», що означає «гаразд», «все нормально», «нічого страшного». Парваністка — це жалюгідний торговий куточок зі шматтям на виїзді зі Старого мікрорайону, де крамарі збували недоношений одяг з країн першого світу, що мав розподілятися серед афганських бідняків як гуманітарна допомога Заходу. Однак до них не доходило нічого, все продавалося. Серед тих лахів активно копирсалися й торгувалися дружини наших офіцерів і радників, перекладачки, секретарки та медсестри. Бо той одяг виглядав привабливішим за те убозтво, яким радувала своїх споживачів вітчизняна легка промисловість.
При цьому нашим людям було суворо заборонено купувати щось на парваністці. Бо вона стала справжньою міною проти ідеології могутнього Союзу, який мав стати моделлю розвитку для нового Афганістану. Виходило, що недоношені американські джинси і сукні із дешевенькою металевою прикрасою у вигляді якірця ставали досяжною мрією для радянської жінки. Нам казали, що підступні американські журналюги тільки й чекають нагоди тихцем сфотографувати нас серед отого гуманітарного дрантя, аби потім розмістити ці фото у пасквілях на СРСР. Але посольська заборона на наших жінок не діяла.
Навіть якщо були діти, жінки — знищували весь кишлак
Цю історію розповів мені Ігор Бражников, який давно живе з родиною за кордоном.
«1986 року я прибув до села Чернігівки Приморського краю на Далекому Сході після закінчення Іркутського вищого військового авіаційного інженерного училища. Мав 22 роки, і приїхав з дружиною Світланою. Потрапив в ескадрилью полку штурмовиків СУ-25. Польоти щодня, вставав о четвертій ранку, бо о пів на п’яту виходимо за будь-якої погоди.
Через рік пішла розмова, що дві ескадрильї підуть на Афган на заміну двох звідти, десь сорок літаків. Літаки були в Афгані, а персонал перед відправкою посилали на три місяці у полк СУ-25 на летовище у місті Чирчик, Узбекистан, для акліматизації. А в самому Афганістані перехворіло відсотків 70 особового складу — гепатит, малярія, навіть тиф. З гепатитом сорок п’ять діб провалявся в шпиталі. Нас літаком відправили. В жовтні 1987-го прибув до Афганістану.
Надавали підтримку тим літакам, які йшли на бомбометання. Навіть якщо були діти, жінки — все одно знищували весь кишлак. Вилітало 4−8 літаків із бомбами. Застосовували заборонені ОДАБи. Бомба у повітрі ділиться, одна частина розтікається газом, друга падає на парашуті, вибухає, детонує, і у радіусі тридцяти метрів випалюється усе живе. Деякі бомби були заряджені лезами або ж кульками, які розлітаються і шинкують живу силу. Душмани застосовували «Стінгери» на зльоті літака чи на посадці. СУ-25 підіймався максимум на 5 кілометрів, бо кабіна у нього негерметична… Також наші літаки скидали бомби з листівками із закликами до миру, дружби.
У нашій ескадрильї був Руцькой. Якось він не повернувся на базу. Технік питає: «Де Руцькой?». Командир зблід, каже: «На власні очі бачив, як його збив пакистанський F-16».
Руцькой був бойовий офіцер. Літав на усіх типах літаків. Здійметься у повітря, подивиться, звідки ведуть вогонь, прилетить до нашої ескадрильї і вилітає бомбити. Засік, що пуски ракет були з боку Пакистану. Бере четвірку СУ-25 і летить до Пакистану бомбити. Тут командир ескадрильї бачить, як вибухає літак Руцького — влучила ракета, але Руцькой встиг катапультуватися. Згори побачив душманські машини. У кріслі, що катапультується, є передавач, називається «Комар», який передає сигнал SOS. Руцькой, коли приземлився, його вимкнув, щоб не засікли локаторами. Приземлився коло річки, скинув із себе все, скочив у річку, і його понесло у глиб Пакистану. Це було вночі. Вранці вибрався з річки і пішов у бік Афганістану. Побачив кочівників на віслюках. Сказав їм: «Я російський радник. Допоможіть дістатися до своїх, вам заплатять, дадуть рису». Не пройшли й п’яти кілометрів, як їх наздоганяють вершники на конях, Руцького забрали і відвезли до Пакистану. Почалися перемовини на рівні керівників урядів СРСР і Пакистану, і Руцького викупили за великі гроші, зброю, провіант, і доставили у Москву.
Двоє наших загинуло. Льотчика збили, начальника групи розвідки Олександра Плюсніна. Вночі полетів, і його збили ракетою. Нічого від нього не лишилося. Душмани віддали тільки підвісну систему (ремені) і пасемця волосся. З душманами були домовленості, щоби родичам щось віддати. Вони до місця падіння літака навіть не підпустили.
І технік загинув на обслуговуванні. Це була випадковість — на злітно-посадкову смугу сідав СУ-22 афганських ВПС з пошкодженими гальмами після бойового вильоту. Технік на автомобілі якраз виїхав на смугу, і у нього врізався літак. Загинули усі. Це було в Баграмі, за 40 кілометрів від Кабула.
Ще випадок був: хтось підклав гранату з висмикненою запобіжною чекою під сидіння автомобіля комбата. Водій під сидінням шукав ганчірку і помітив гранату.
Якось їдемо на обід. Помітили бійця — щось копає за колючкою. Хтось пожартував: «Зараз побачимо, як ноги літають (за колючим дротом замінована територія)».
Повертаємося з обіду — нема того хлопця. Кажуть, підірвався, ногу відірвало, до шпиталю повезли. Ось такий пророчий чорний гумор…"