Сніданок діабетика: яєчня, сирна запіканка або шматок вареного м‘яса
Сніданок — запорука успішного початку дня: він заряджає енергією, дарує бадьорість та добре самопочуття. Сік та кава, бутерброди, випічка — все це традиційні атрибути сніданку. Але якщо людина має цукровий діабет, вони під забороною. Та зробити перший прийом їжі смачним і корисним насправді нескладно
Діабет — серйозне захворювання, під час якого обов’язкові спостереження ендокринолога. Дієту, у тому числі й сніданки, теж варто обговорити з лікарем. У будь-якому випадку потрібно звести до мінімуму споживання простих вуглеводів: цукру, білого хліба, випічки, соків, меду, сухофруктів.
Основа сніданку — білкова страва. Це можуть бути варені яйця чи яйця пашот. Якщо немає потреби обмежувати у раціоні жири, допустима й яєчня.
Інший варіант — свіжий сир, сирна запіканка чи сирники. Але важливо, щоб до них не додавали борошно чи манку.
І, нарешті, білковою основою може стати м’ясо чи навіть риба. Шматок запеченої чи вареної курки, індички, яловичини, риби дає стабільне відчуття ситості, підживлює протеїном та залізом.
Можна і потрібно додати помідори, огірки, цвітну капусту, зелень, болгарський перець. Яєчня з броколі, сирна запіканка та легкий овочевий салат — чудове рішення. Овочі постачають організм клітковиною, яка сповільнює засвоєння вуглеводів і допомагає уникнути стрибків цукру у крові. Якщо овочі зранку їсти складно, альтернативою можуть бути сезонні ягоди (або заморожені - корисних речовин у них теж багато). Або яблука чи груші, але не свіжі, а запечені без цукру у духовці чи мікрохвильовій печі.
Також можна додати трішки нерафінованої олії - оливкової або лляної чи вершкового масла, приблизно чайну ложку.
Вуглеводний компонент потрібно узгодити із лікарем. Іноді у випадкудіабету потрібна жорстка дієта, тоді додаткових вуглеводів на сніданок не додають. Однак найчастіше з'їсти шматочок цілозернового або висівкового хліба навіть корисно (але не білого та не випічки). Підсушіть його у тостері і дочекайтеся, поки охолоне.
Традиційною основою сніданку також є каша. Але важливо правильно вибирати крупу: вона має містити складні вуглеводи, довго засвоюватися, а отже, і варитися довго. Ідеальний варіант — гречка, бурий рис, пшоно, ячна і перлова крупи, а також їх поєднання. Від манки, кукурудзяної крупи, білого рису доведеться відмовитися — вони надто швидко підвищують рівень цукру у крові. Вівсяну кашу слід готувати лише з вівса грубого помелу, який потрібно варити не менше ніж 7 хвилин. Швидкі каші і тим паче розчинні людям з діабетом не підходять.
Варити кашу можна на молоці або додавати його в чай. Воно має бути низьколактозним або безлактозним (лактоза може значно підвищувати цукор), коров’ячим чи козячим. А ось рослинні варіанти не завжди корисні людям із діабетом.
У випадку діабету дуже небажані солодкі напої. Мова не лише про компоти чи морси, які спеціально підсолоджують, а й про натуральні соки і фреші - у них багато фруктози, що легко засвоюється, яка теж призводить до стрибків цукру у крові.
Можна пити зелений або чорний чай, ромашковий, шипшиновий та інші трав’яні напої, цикорій. Кава не підвищує рівня цукру у крові, але може впливати на дію ліків, які призначають у разі діабету. Звісно, додавати цукор у напої не можна. Небажаними є й цукрозамінники попередніх поколінь: фруктоза, ксиліт, аспартам. А ось сучасні підсолоджувачі - стевія та еритритол — допустимі.
Білковий омлет з овочами
На 3 порції: 6 яєчних білків, 200 г замороженої зеленої квасолі, 1 великий помідор, 1 велика цибулина, 2 зубчики часнику, 2 ст. ложки оливкової олії «екстра вірджин», чорний мелений перець, сіль — за бажання.
Очистити цибулю і часник, нарізати тонкими кружальцями, помідор — середніми часточками. Збити білки на пухку піну, поперчивши і, за бажання, посоливши. Поставити на середній вогонь пательню з антипригарним покриттям, влити олію, підсмажити на ній цибулю 3−4 хв. Додати часник і квасолю, обсмажувати ще 2 хв. Викласти помідори так, щоб вони лежали на дні пательні, обсмажувати 2 хв.
Перевернути помідори і відразу влити білкову масу. Зменшити вогонь і готувати, трохи зрушуючи білкову масу, щоб вона добре схопилася, 3 хв. Поперчити омлет і подавати.
Вівсяні оладки з гарбузом
На 4 порції: 400 г м’якоті гарбуза, 200 г вівсяних пластівців тривалого варіння, 100 г знежиреного йогурту, 2 яєчні білки, 2 ст. ложки оливкової олії «екстра вірджин», 2 ч. ложки розпушувача, 1 ч. ложка меленої кориці, знежирений йогурт — для подачі.
Змолоти вівсяні пластівці у кавомолці на муку, змішати із розпушувачем і корицею.
Гарбуз натерти на грубій тертці, змішати з йогуртом. Збити білки на пухку піну. Змішати гарбузову масу з борошняною, потім у три прийоми додати збиті білки, перемішуючи лопаткою знизу догори.
На середньому вогні розігріти пательню з антипригарним покриттям. Змащувати пательню пензликом олією та ложкою викладати оладки.
Смажити під кришкою до рум’яної скоринки з обох боків. Готові оладки складати у миску під кришку. Подавати оладки теплими, з йогуртом.