Мариновані гриби — гастрономічний шедевр
Вибирайте міцні молоді грибочки і не переборщіть зі спеціями
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/520953/hryby.jpg)
Нарешті завзяті грибники дочекалися справжнього грибного сезону, який через аномальну спеку і брак дощів затримався аж до жовтня. З лісу «тихі мисливці» виходять з повними кошиками лісових дарунків: маслюками, опеньками, підосичниками, підберезниками і неодмінно білими. Відводять душу сповна. А вдома тушкують у сметані, заморожують, сушать і, звичайно ж, маринують.
Мариновані гриби можуть конкурувати лише з маринованими чи квашеними огірками.
Дехто не дуже вітає такий спосіб заготівлі грибів на зиму, адже у маринад обов’язково додають не лише сіль та цукор, а й оцет. Та якщо їсти закуску в розумній кількості, то жодної шкоди здоровому організму вона не завдасть. До того ж у маринованих грибів є ще одна важлива перевага: ця бюджетна закуска здатна зробити святковий стіл розкішним, навіть якщо на ньому немає дорогих делікатесів. Маринувати можна майже будь- які лісові: білі, лисички, опеньки, маслюки… Найсмачніші виходять гриби з пластинчастими капелюшками, бо мають міцнішу текстуру і зберігають її після приготування. Щодо підосичників, моховиків і підберезників, а також білих, для маринування слід вибирати міцні молоді грибочки.
Кожен вид слід маринувати окремо, так і гарніше, і смачніше. До того ж деякі гриби можуть забарвити інші під час варіння, що не найкраще позначиться на вигляді закуски.
Під час маринування гриби прийнято супроводжувати спеціями та прянощами. Щоправда, дуже захоплюватися не варто, щоб не затьмарювати смак грибів. Для маринування використовують насіння кропу (або «парасольки»), чорний і духмяний перець горошком, лаврове листя, гвоздику, бадьян, кардамон, а також часник і корінь хрону, який не лише продовжує термін зберігання заготовок, а й сприяє збереженню міцної текстури грибів. В ідеалі краще використовувати натуральний оцет — яблучний або винний. Столовий 9%, звичайно, теж підійде.
Перед маринуванням гриби слід очистити від землі, трави та піску, відрізати нижню частину ніжки. Нагадуємо: великі, старі, з в’ялими капелюшками не використовувати. Гриби нарізати і зварити, відкинути на друшляк та промити проточною водою. Під час варіння руйнується хітин, що є в грибах. Крім того, попередня теплова обробка скоротить час наступної - у маринаді.
До речі, маринувати можна не лише лісові гриби. Чудово підійдуть для цього всесезонні печериці та гливи. Закривати їх у банки немає сенсу, бо маринувати їх можна в будь-яку пору року, причому дуже швидко.
Мариновані білі гриби
/wz.lviv.ua/images/articles/2024/10/%D0%BC%D0%B0%D1%80%D0%B8%D0%BD%D0%BE%D0%B2%D0%B0%D0%BD%D1%96%20%D0%B1%D1%96%D0%BB%D1%96%20%D0%B3%D1%80%D0%B8%D0%B1%D0%B8.jpg)
500 г білих грибів, 4 зубчики часнику.
Для маринаду на 2 л води: 2 ст. ложки солі, 2 ст. ложки цукру, 3 ст. ложки столового оцту 9%, 5−6 горошин чорного перцю, 2 лаврові листки, 1 ст. ложка насіння кропу.
Гриби почистити та нарізати. Перекласти у каструлю, залити водою і довести до кипіння, зняти піну. Варити гриби на малому вогні 15 хв. Відкинути на друшляк, промити.
Налити у каструлю воду. Додати сіль, цукор та всі спеції. Закип’ятити і варити 5 хв. Додати гриби, варити 10 хв, влити оцет, варити ще 2 хв. У простерилізовані банки розкласти нарізаний скибочками часник, розподілити гриби разом з маринадом. Відразу закрити. Перевернути на рушник і дати охолонути.
Банки можна додатково простерилізувати у каструлі з киплячою водою; півлітрові - 15 хв, літрові - 20 хв.
Якщо не плануєте зберігати гриби довше ніж 2−3 місяці, можна влити в кожну банку шар рафінованої олії, закрити пластиковими кришками і поставити у холодильник.
Мариновані опеньки з яблучним оцтом
/wz.lviv.ua/images/articles/2024/10/%D0%BC%D0%B0%D1%80%D0%B8%D0%BD%D0%BE%D0%B2%D0%B0%D0%BD%D1%96%20%D0%BE%D0%BF%D0%B5%D0%BD%D1%8C%D0%BA%D0%B8.jpg)
1 кг опеньок, 8 зубчиків часнику.
Для маринаду на 4 л води: 4 ст. ложки солі, 4 ст. ложки цукру, 3 лаврові листки, 2 ст. ложки насіння кропу, 1 ч. ложка насіння гірчиці, 2 гвоздики, 8 горошин чорного перцю, 4 горошини духмяного перцю, 2 зірочки бадьяну, 6 ст. ложок яблучного оцту.
Опеньки перебрати та почистити. Великі гриби краще не брати (їх краще посмажити). Перекласти у каструлю маленькі опеньки, залити водою і довести до кипіння. Зняти піну шумівкою. Варити 15 хв, відкинути на друшляк і промити. У воду додати сіль, цукор та спеції. Помішуючи, закип’ятити і варити 5 хв.
Додати опеньки, знову довести до кипіння, варити 10 хв. Влити яблучний оцет, перемішати і варити 1 хв.
Часник очистити, нарізати пластинками, розкласти у простерилізовані банки. Додати гриби разом із гарячим маринадом. Закрити, перевернути на рушник і дати охолонути. За бажання додатково простерилізувати.
Якщо любите гострий смак, можна додати у банки й подрібнений перець чилі (половинку маленького стручка).
Мариновані підберезники
/wz.lviv.ua/images/articles/2024/10/%D0%BC%D0%B0%D1%80%D0%B8%D0%BD%D0%BE%D0%B2%D0%B0%D0%BD%D1%96%20%D0%BF%D1%96%D0%B4%D0%B1%D0%B5%D1%80%D0%B5%D0%B7%D0%BD%D0%B8%D0%BA%D0%B8.jpg)
1 кг підберезників, 12 зубчиків часнику, 100 г кореня хрону.
Для маринаду на 2 л води: 2 ст. ложки солі, 1,5 ст. ложки цукру, 3 ст. ложки оцту 9%, 5 горошин чорного перцю, 2 горошини духмяного перцю, 2 лаврові листки, 2 ст. ложки насіння кропу (або зелені чи сухі «парасольки»).
Почистити підберезники, можна маринувати лише ніжки, а з капелюшок зварити суп чи підсмажити. Очищені гриби грубо нарізати. Перекласти у каструлю і залити холодною водою, поставити на середній вогонь і довести до кипіння, знімати піну. Варити на малому вогні 15 хв. Відкинути на друшляк і промити.
У воду додати сіль, цукор та всі спеції. Закип’ятити і варити 5 хв. Додати гриби і довести до кипіння. Варити 10 хв, влити оцет. Варити ще 1−2 хв і зняти з вогню. Зубчики часнику очистити і нарізати скибочками. Корінь хрону очистити і настругати. Розкласти хрін та часник у простерилізовані банки. Додати гриби з маринадом. Відразу закрити кришками. Перевернути на рушник і дати охолонути, опісля перенести для зберігання.