Засипана капуста — новий елемент нематеріальної культурної спадщини України
Міністерство культури та інформаційної політики України додало нові елементи до Національного переліку елементів нематеріальної культурної спадщини України. До нього увійшла й культура приготування та споживання «засипаної капусти» Львівщини
Засипана капуста — давня страва, яку могли готувати ще у часи Козаччини. Страва відома з дитинства багатьом українцям, її готують із квашеної капусти і пшона.
До списку нематеріальної спадщини вносять не єдиний правильний рецепт, а традицію приготування, характерну для певного регіону. Засипана капуста стала постійною стравою під час українських свят, зокрема весіль та Святвечора, й обрядових подій на кшталт поминок. У Коломиї такій їжі дали назву «весільна капуста». Також у це сімейне свято перед подачею капусти, засипаної пшоном, читали молитву Отче наш.
Рецепти у родинах зберігаються донині, а літні люди згадують, як цю страву готували їм їхні прабабусі. Попри те, що засипану капусту зарахували до спадщини Львівщини, її також готують на Тернопільщині (Підгаєччина, Монастирищина…), Івано-Франківщині, Хмельниччині, Вінниччині, Черкащині та в інших регіонах. У кожній родині інґредієнти відрізняються. Хтось може додавати горох, булгур замість пшона, не класти яйця зі сметаною або не смажити шкварки. Рецепт можна й осучаснити, додавши улюблені спеції, молочні продукти, каші на кшталт кус- кусу чи трохи сиру. Також існує думка, що Іван Франко, віддаючи перевагу простим та ситним стравам, дуже любив таку капусту. Ба більше, митрополит Андрей Шептицький та колекціонерка й експертка з української вишивки Ольга Бачинська також були шанувальниками цієї страви.
Засипану капусту й досі готують на заході України — до свята зі шкварками, на щодень — з бринзою. Страву з пшона, капусти та шкварок ідеально приготувати на вечерю. Суміш невибагливих інґредієнтів чудово поєднується та смакує найвибагливішим поціновувачам української кухні. Вона точно сподобається тим, хто ніколи не куштував чи не любив пшоняну кашу. Адже шкварки з підчеревини та квашена капуста чудово доповнюють її наваристий смак.
Засипана капуста зі шкварками
900 г квашеної капусти, 5 ст. ложок шліфованого пшона, 2−3 цибулини, 1 яйце, 370 г сметани 20%, 500 г підчеревини — на шкварки, сіль і перець — до смаку.
Квашену капусту відтиснути, нарізати, залити холодною водою і варити від 40 хв до 1 год, до м’якості. Якщо капуста дуже квасна, то перед варінням краще промити її.
Пшоно промити у кількох водах та залити окропом на 15- 20 хв, щоб не гірчило.
Збити яйце (як на омлет), перетерти з пшоном, засипати його зверху на капусту і не перемішувати, доки воно не звариться (вода має покривати крупу приблизно на 1 см).
Цибулину нарізати кубиками, підсмажити до золотистого кольору, додати сметану і прогріти. Вилити засмажку на капусту і тепер ретельно перемішати. Посолити, поперчити і варити, доки трохи не загусне.
Цибулю нарізати дрібно, підчеревину — не дуже дрібно.
Смажити підчеревину, поки сало не витопиться, додати цибулю, посолити, поперчити і готувати до рум’яного кольору.
Подавати, наклавши в миски капусту, зверху — шкварки.