Чорносливові «піґулки» допоможуть шлунку, серцю і нервам
Історія чорносливу почалася приблизно в VI столітті до нашої ери, коли єгиптяни виявили властивість деяких фруктів не псуватися, а просто висихати на сонці. Слива якраз опинилася серед таких продуктів.
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/504681/chornoslyv.jpg)
Для приготування чорносливу найчастіше використовують сливу сорту «угорка», але годяться й інші темні види. Найкраще плоди не збирати, а дочекатися, коли достигнуть і самі впадуть із дерева. Так у них буде мінімум соку і максимум цукру.
Чорнослив позитивно впливає на мікрофлору і допомагає уникнути проблем шлунково-кишкового тракту, має м’яку проносну дію і здатен запобігати закрепам.
Також чорнослив зміцнює судини та нормалізує артеріальний тиск. Фрукт багатий на кальцій і бор, тож корисний для кісток та імунітету. За кількістю калію сухофрукт визнано рекордсменом. А отже, чорнослив можна використовувати з метою профілактики серцево-судинних захворювань, що актуально для літніх людей, для зменшення кількості інфарктів та інсультів. Магній допомагає нервовій системі. З його допомогою можна знизити рівень стресу, тривожності. Крім того, це потужний антиоксидант, який виводить з організму токсини і подовжує молодість. Чорнослив бажано включити в раціон тим, у кого дефіцит вітаміну, А і схильність до катаракти чи сухості очей.
Сухофрукт добре втамовує голод і заряджає енергією: 4−5 ягід достатньо, щоб перекусити і відновити сили. Це зручно у подорожах або під час напруженої роботи, коли на повноцінний обід обмаль часу.
Фахівці з харчування радять включати чорнослив у раціон жінок під час менопаузи: це знижує ризик розвитку остеопорозу. До речі, корисний чорнослив і для гармонійного розвитку дітей. Він підвищує рівень заліза в крові та запобігає виникненню авітамінозу. Малюкам до трьох років готують спеціальний відвар на чорносливі. Не зашкодить цей сухофрукт і чоловічому здоров’ю: допомагає уникнути захворювань сечостатевої системи.
Чорнослив — досить калорійний продукт, тому людям із зайвою вагою або тим, хто мріє схуднути, краще не зловживати ним. Не варто вживати чорнослив хворим на цукровий діабет і пацієнтам із каменями в нирках: є ризик спровокувати загострення.
З чорносливу часто варять смачні компоти і використовують його як начинку для пирогів і тортів. З ним можна запекти яловичину, яка стане соковитішою й ароматнішою. Чорнослив надає присмак копченості, тому кілька ягід додають у борщ чи бограч. Сухофрукт також добре поєднується з куркою і грибами, його можна додавати в овочеві салати або подавати як закуску з волоськими горіхами і густою сметаною. Шматочки чорносливу можна додати у заварник, коли готуєте чорний чай.
Салат із куркою, чорносливом і грейпфрутом
/wz.lviv.ua/images/articles/2024/01/%D1%81%D0%B0%D0%BB%D0%B0%D1%82.jpg)
1 велике куряче філе, 100 г чорносливу без кісточок, 80 г очищених горіхів, 1 грейпфрут, 4−5 ст. ложок майонезу, сіль, чорний мелений перець.
Куряче філе зварити у підсоленій воді. Або посолити і поперчити його, загорнути у фольгу і запекти у духовці за температури 180°C упродовж 40 хв.
Курці дати повністю охолонути. Потім розібрати філе на волокна і нарізати їх дрібніше. Скласти у невелику миску, верх затягнути харчовою плівкою і поставити у холодильник до використання.
Чорнослив ретельно вимити і залити окропом на 15 хв. Відкинути на друшляк, потім нарізати смужками.
Грейпфрут вимити й обсушити паперовим рушником. Потім очистити від шкірки і розділити на часточки. З кожної зняти білі плівки. Розділити м’якоть грейпфрута на невеликі шматочки.
Горіхи, помішуючи, підрум'янити на сухій пательні без жиру до золотисто-коричневого кольору. Дати повністю охолонути.
Підготовлене куряче філе перемішати з чорносливом і грейпфрутом. Полити майонезом, трохи посолити і поперчити. Перемішати і викласти у салатник. Посипати горіхами.
Салат чудово виглядає в порційному форматі. Розкласти інґредієнти шарами в широкі склянки, змащуючи майонезом, і поставити в холодильник на 30 хв.
Салат можна заправити не лише майонезом, а й густою жирною сметаною, а також натуральним йогуртом.
Торт із чорносливом
/wz.lviv.ua/images/articles/2024/01/%D1%82%D0%BE%D1%80%D1%82.jpg)
Для крему: 200 г вершкового масла, 500 г сметани 30%, 75 г цукрової пудри, 300 г чорносливу без кісточок, 150 г очищених волоських горіхів.
Для тіста: 200 г вершкового масла, 3 жовтки, 300 г цукру, 50 г сметани 20%, 360 г борошна, 10 г розпушувача.
Для прикрашання: 60 г чорносливу без кісточок, 30 г очищених волоських горіхів, вафельна крихта — до смаку.
Тісто. Вершкове масло нарізати маленькими кубиками та залишити за кімнатної температури на 30 хв. У чаші міксера збити жовтки з цукром на масу однорідної консистенції. Додати сметану та м’яке вершкове масло. Ще раз збити. Потім зверху через дрібне сито просіяти борошно із розпушувачем. Вимісити тісто і розділити на 5 частин.
Кожну частину тіста розкачати на круглий тонкий корж діам. 22−26 см. Випікати коржі на деку за температури 180°C по 5−8 хв.
Крем. Вершкове масло нарізати маленькими кубиками та залишити за кімнатної температури на 30 хв. Сметану збити в чаші міксера з цукровою пудрою на пухку масу. Додати м’яке масло і збивати крем для торта 5 хв. Чорнослив ретельно вимити та дрібно нарізати. Горіхи дрібно посікти. У крем додати чорнослив і горіхи. Ретельно перемішати.
Охололі коржі змастити кремом і скласти торт. Верх і боки також змастити кремом. Посипати вафельною крихтою, прикрасити чорносливом і горіхами. Поставити у холодильник на 2 год.