Як уникнути зимової депресії
Їсти продукти, багаті на антиоксиданти, селен, омега-3…
Короткий світловий день, негода й ожеледиця, відсутність сезонних овочів і фруктів — для багатьох людей зима асоціюється з апатією. Найпростіший спосіб впоратися з нею — їжа, яка допоможе поліпшити емоційне самопочуття без шкоди для фігури.
Шоколадні батончики, здобні булочки, тістечка — те, що часто називають ліками від хандри. Насолоду від ласощів складно переоцінити: вони доступні й дарують улюблений смак. Не потрібно жодних додаткових зусиль. Шкода, що такий спосіб справлятися із поганим настроєм працює лише як тактичне рішення, як стратегічне — це шлях до посилення проблеми. Адже до смутку і меланхолії додасться головний біль з приводу зайвої ваги. Один із дієвих способів уникнути зимової хандри — перебудувати харчування. Важливо знати, які продукти варто включити у зимовий раціон.
Тіло людини виробляє вільні радикали, які можуть призвести до пошкодження клітин, старіння та інших негативних наслідків. Дуже схильний до ризику мозок. Повністю зупинити дію вільних радикалів неможливо, але їхній руйнівний вплив можна зменшити. Допоможуть продукти, багаті на антиоксиданти. Серед них: бета-каротин (абрикоси, броколі, диня, морква, листова капуста, персики, гарбуз, шпинат, солодка картопля); вітамін С (чорниця, броколі, грейпфрут, ківі, апельсини, перець, картопля, полуниця, помідор); вітамін Е (горіхи та насіння, олії, зародки пшениці).
Існує зв’язок між вуглеводами та речовиною в мозку, що поліпшує настрій, — серотоніном. Можливо, саме тому в стані апатії так хочеться потішити себе булочкою чи тістечками. На жаль, вони не допоможуть. Для підтримування емоційного здоров’я потрібні інші, складні вуглеводи: крупи (гречана, вівсяна, рисова); бобові (квасоля, сочевиця, горох); макарони з твердих сортів пшениці; хліб з борошна грубого помелу (висівковий, житній).
Продукти, багаті на омега-3, здатні знизити ризик розладів настрою і захворювань головного мозку. Це відбувається за рахунок збереження мієлінової оболонки, яка захищає нервові клітини. Джерела омега-3, які слід включити у зимовий раціон: риба (лосось, сардини, тунець і скумбрія); лляна і гірчична олії для заправляння салату (смажити на них не можна); волоські горіхи; брюссельська і морська капуста; соєві боби.
Продукти з високим вмістом селену здатні послаблювати симптоми депресії. Вони знижують тривогу і повертають бадьорість. Найдоступніші м’ясні субпродукти, лідирує печінка. Також морепродукти; горіхи (арахіс, волоські, бразильські); бобові (сочевиця, квасоля, горох), крупи (ячна, пшенична).
Дефіцит вітаміну D у зимовий період — звична річ. Причина в тому, що організм виробляє його під час контакту з сонячним світлом, кількість якого взимку невелика. Компенсувати нестачу можна за допомогою продуктів та/або біологічних активних добавок. Підтримати організм у похмурий період допоможуть: жирні сорти риби (форель, лосось, скумбрія, оселедець, тунець); яйце (особливо жовток); молочні продукти (сир, вершкове масло); гриби (особливо — лисички).
Печінка з цибулею і яблуками
2 кисло-солодкі яблука, 50 г вершкового масла, 3 цибулини, 4 шматки яловичої печінки завтовшки 1 см, сіль, білий перець, борошно — для панірування.
Цибулю очистити, нарізати кільцями й обсмажити в 1,5 ст. ложки вершкового масла до хрусткої скоринки. Перекласти в миску і залишити в теплому місці.
Яблука очистити, вирізати серцевину. М’якоть нарізати кільцями завтовшки 1 см. У пательні розігріти 1 ст. ложку олії та смажити яблука до м’якості, 3−5 хв. Перекласти на блюдо і залишити в теплому місці.
Печінку обполоснути, обсушити серветкою, обваляти в борошні. Посолити, поперчити й обсмажити у маслі, що залишилося, на сильному вогні, по 4 хв з кожного боку. Викласти на тарілку, зверху — яблука і цибулю.
Скумбрія по-селянськи
4 невеликі скумбрії, 300 г лісових грибів або печериць, 3 помідори, 1 кабачок, 1 солодкий перець, 1 морквина, 1 стебло селери, 1 цибулина, 2 зубчики часнику, пучок петрушки, сік 1 лимона, оливкова олія, сіль і чорний мелений перець.
Рибу випатрати, відрізати голови. Зробити на боках по 3−4 діагональні надрізи, посолити, поперчити і скропити лимонним соком. Змастити рибу оливковою олією і відставити, поки готуєте овочі.
Гриби нарізати скибочками та обсмажити із зубчиком часнику на оливковій олії.
Очистити овочі. Цибулю нарізати тонкими півкільцями, моркву, селеру і кабачок — скибочками, перець і помідори — кубиками.
На великій пательні розігріти оливкову олію й обсмажити цибулю та моркву до м’якості. Додати кабачок, солодкий перець і селеру, смажити 5 хв. Додати помідори і готувати, поки не випарується рідина. Посолити, поперчити, додати посічений зубчик часнику та дрібно нарізану петрушку. Змішати з обсмаженими грибами.
Викласти дно форми пергаментом або змастити оливковою олією. Перекласти у форму овочі, на них — рибу. Запікати в духовці, розігрітій до 180°С, 30 хв.
Гречка з грибами
180 г гречаної крупи, 400 мл води, 150 г цибулі, 300 г печериць, 3 ст. ложки олії, зелень — для подачі, сіль і чорний мелений перець — до смаку.
Гречану крупу перебрати, промити кілька разів, доки вода не стане прозорою.
У каструлю налити воду і довести її до кипіння. Посолити, всипати гречану крупу. Перемішати, знову довести до кипіння, зняти піну. Варити 20 хв на мінімальному вогні під кришкою.
У пательні нагріти олію та підрум'янити посічену цибулю. Додати нарізані гриби і, помішуючи, смажити 5−7 хв. Посолити і поперчити, але після того, як гриби обсмажаться, інакше вони виділятимуть сік і тушкуватимуться.
Готову гречку додати в пательню до печериць і перемішати. Накрити кришкою і тримати на малому вогні 5 хв. Перед подачею на стіл посипати зеленню.