Осіння депресія: чому вона виникає і як цьому завадити
Від осінньої депресії (сезонного афективного розладу — САР) потерпає від 0,5 до 3% населення планети. 10−20% людей із важким депресивним розладом також мають САР, 25% осіб із біполярним порушенням часом хворіють на важку форму цього розладу
Якщо ви щоосені починаєте поступово втрачати енергію та «смак до життя» — ви можете належати до людей із САР. Деякі люди можуть мати не лише осінню, а й літню депресію. Вона починається навесні, коли день поступово довшає, а закінчується наприкінці літа, коли дні стають похмурішими та коротшими.
Симптоми осіннього та літнього порушень діаметрально протилежні. Люди з осінньою депресією почуваються млявими, скаржаться на сонливість. Вони втрачають інтерес до улюбленої діяльності і без причини набирають вагу. Їм постійно хочеться їсти, особливо тягне перекусити чимось солодким.
Натомість люди із літньою депресією потерпають від безсоння. Мають поганий апетит і, як наслідок, поступово втрачають вагу. Мають високий рівень тривожності.
У складних випадках у деяких людей з’являються суїцидальні думки.
Якщо кілька сезонів підряд восени чи навесні людина переживає подібні симптоми — це привід негайно звернутися до лікаря по фахову допомогу. Ідеться не про банальну лінь чи перевтому, а про психічне порушення. Якщо не лікувати, можна отримати низку незручностей у житті - від проблем на роботі до соціального відсторонення та зловживання психотропними речовинами.
Науковці досі не дійшли однозначного висновку щодо достеменних причин появи САР. Імовірно, йдеться про збої в «біологічному годиннику» людини, які спричиняють дисбаланс рівнів нейромедіаторів мелатоніну та серотоніну. Біологічний годинник у мозку людини реагує на кількість світла, яке потрапляє нам в очі. За допомогою цього годинника відбувається керування роботою більшості процесів в організмі, включно із коригуванням рівня мелатоніну, який відповідає за регуляцію сну та настрою. Тобто, якщо сонячного світла багато, більшість людей почуваються бадьорими та щасливими, а якщо мало — сонливими і пригніченими. Люди з САР різко реагують на зміну рівнів мелатоніну і серотоніну, почуваючись розбитими і млявими восени, або перезбудженими настільки, що не можуть взагалі спати і концентруватися на повсякденних рутинних справах, улітку. Лікування різниться залежно від ступеня стану людини і проводиться тільки під наглядом лікаря.
За даними Інституту психічного здоров’я Українського католицького університету, українці рідко звертаються до психотерапевтів із осінньою чи весняною депресією. Тому немає статистичних даних стосовно кількості людей, які страждають від сезонних депресій. Психіатри рекомендують такі профілактичні заходи САР:
- більше часу проводьте на вулиці, навіть у похмурі дні;
- якщо на дворі мокро і холодно, максимально відкривайте штори і вікна та сядьте працювати біля вікна;
- у похмурі дні вмикайте яскраві лампи, але не забувайте вимикати їх ближче до вечора, щоб не порушувати сон.
Мирон Кулик.