Продукти, що сповільнюють старіння
Морква, бобові і мигдаль — для імунітету, міцних кісток і гарної шкіри
Старіння — природний процес, проте обираючи до раціону продукти, багаті на мінерали, вітаміни, флаваноли та антиоксиданти, можна уникнути його у розквіті сил.
Суперфуди, здатні поставити старіння на паузу, борються з хронічними захворюваннями, від яких страждає чимало літніх людей. До того ж недавнє дослідження засвідчило, що є овочі, які варто їсти, щоб довше не стикатися з віковими недугами.
Овочі та фрукти помаранчевого і червоного кольорів благотворно впливають на шкіру. Абрикоси, диня, батат, червоний перець і помідори багаті на каротиноїди, які є природними пігментами. Експеримент довів, що літні люди виглядають привабливіше, якщо не ігнорують перелічені вище продукти.
У сирій або вареній моркві є величезна кількість поживних речовин, деякі з яких можуть допомогти призупинити старіння. Вона багата на бета-каротин, каротиноїд, який організм використовує для утворення вітаміну А. Цей вітамін може підтримувати здоров’я кісток і шкіри, особливо з віком. Доведено, що вітамін, А також має протизапальні властивості. Морква здатна зменшити окислювальний стрес в організмі, зміцнити імунну систему.
Болгарський перець — універсальний овоч, здатний відтермінувати появу перших ознак старіння. Солодкий перець багатий на вітамін С і вітамін А, які є природними антиоксидантами.
Червоний пігмент лікопін у томатах допомагає зменшити ризик інсульту та серцевого нападу. Водночас лікопін вважають природним сонцезахисним засобом, здатним уберегти шкіру від зморщок та опіків, спричинених ультрафіолетом. Термічна обробка сприяє тому, що помідори виробляють більше лікопіну, тож для повільного старіння варто вживати томатну пасту.
У мигдалі є незамінні жирні кислоти, необхідні тканинам шкіри. У жмені горіхів близько 7 міліграмів антиоксиданту вітаміну Е. Цієї кількості достатньо, щоб задовольнити щоденну потребу в корисних речовинах. Дослідження, яке проводили 2021 року, показало, що мигдаль позитивно впливає на зовнішність світлошкірих жінок, які переживають менопаузу. Вони споживали понад дві жмені мигдалю на день упродовж пів року, і пігментні плями та зморшки зменшилися.
Учені з’ясували, що квасоля, горох, соя, нут, сочевиця, чина, маш, арахіс та інші бобові збільшують вміст води у шкірі та захищають клітини шкіри від окисного процесу. У бобових містяться натуральні рослинні естрогени (фітоестрогени), тому продукти здатні захистити шкіру від ушкоджень і зморщок.
Тушкована квасоля з томатом і морквою
300 г квасолі, 1 ріпчаста цибулина, 1 морквина, 3 ст. ложки олії, 1 ст. ложка томатної пасти, 0,5−1 ст. ложка цукру, дрібка соди, сіль і спеції - до смаку, перець стручковий — за бажання, 300 мл води для соусу, 1 зубчик часнику, зелень.
Квасолю залити водою, додавши дрібку соди, і залишити на ніч. Сода розм’якшує верхній шар квасолі, яка потім вариться швидше, а також нейтралізує її пуринові властивості. Вранці воду злити, квасолю промити, залити свіжою водою і поставити варити. Зняти піну. Зазвичай квасолю варять від 40 хв до 1 год, періодично потрібно перевіряти її на м’якість. Посолити наприкінці варіння.
Ріпчасту цибулю дрібно нарізати, моркву натерти на грубій тертці.
В олії обсмажити спершу цибулю, потім додати моркву. Злегка посолити, додати спеції за бажання — наприклад, мелений коріандр, чорний перець і суміш хмелі- сунелі (справжню, в її складі обов’язково є пажитник і жодного лаврового листка, кориці та куркуми). Часник подрібнити і також додати до овочів.
Приготувати томатний соус. Це може бути суміш готових подрібнених помідорів із банки або розмішана в 300 мл води томатна паста. Посолити і додати половину чайної ложки цукру (якщо паста кисла) для вирівнювання смаку.
Залити овочі томатним соусом, за бажання можна додати пекучий перець для смаку. Варити 3 хв.
З вареної квасолі злити воду.
Додати квасолю в пательню до овочів, акуратно перемішати. Прогріти на вогні 3 хв, перевіривши на сіль.
Посипати страву посіченою зеленню.