Кучерява пряність
Корисні і зелень, і корінь
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/497358/petrushka.jpg)
Неповторного смаку й аромату — солодкуватого, трохи різкого, з легкою гірчинкою надає петрушці ефірна олія, що є в її листі, стеблах і коренях. Серед пряних овочів петрушка по праву займає провідне місце: її можна додавати до усіх страв, крім солодких.
Петрушка — чудовий помічник за відсутності доброго апетиту, анемії, анорексії, депресії, виразок та гастритів, у випадках застарілого ревматизму та розладів травлення. Вона незамінна для регулювання діяльності печінки та нирок, стимуляції виділення травних ферментів, відбілювання зубів, зміцнення ясен, посилення перистальтики кишківника та нормалізації обміну речовин. Можна використовувати зелень петрушки як природний освіжувач дихання, вона допомагає згладити навіть запах часнику.
Для нормального функціо- нування надниркових залоз, щитовидної залози, а також зміцнення кровоносних судин використовують сік петрушки. А також у випадках цукрового діабету, кон’юнктивіту, офтальмії, катаракти, деяких хвороб сечостатевої сфери, водянки, для покращення роботи серцево-судинної системи.
Селекціонери вивели з цієї рослини різні сорти: одні розводять заради зелені, інші — заради коренеплодів. Тому культурні сорти кучерявої петрушки можна умовно поділити на кореневі та листові.
Зелена листова петрушка — одна з головних трав нашої кухні, так само як і європейської, східної, американської. Коли кажуть «додайте зелень», здебільшого мають на увазі «додайте петрушку та іншу зелень» (кріп, кінза, базилік, шпинат, селера, зелена цибуля…).
Петрушку кладуть у салати, яєчню, закуски, супи, рагу, пасту, м’ясні та рибні страви, соуси, випічку. Корінь петрушки піде в супи, рагу, соте та інші овочеві страви, в начинку для фаршированих страв, у холодець і заливне.
Кореневу петрушку викопують у вересні й, обрізавши листя, кладуть на зберігання.
Картопляний салат з лимонними огірками та песто з петрушки
/wz.lviv.ua/images/articles/2023/09/%D1%81%D0%B0%D0%BB%D0%B0%D1%82(1).jpg)
500 г дрібної молодої картоплі, сіль, чорний перець.
Для огірків: 400 г дрібних огірків, 1 великий лимон.
Для песто: 80 г петрушки, 2 зубчики часнику, 80−100 г олії.
Картоплю помити щіткою. Зварити «у мундирі» в киплячій підсоленій воді до м’якості, 20−30 хв, залежно від розміру та сорту.
Огірки нарізати шматочками завтовшки 2−3 см. Вимити лимон щіткою, обсушити. Дрібною терткою натерти цедру. Вичавити з лимона сік. Змішати цедру та сік з огірками, посолити, поперчити, залишити на 10−15 хв.
Для песто дрібно посікти петрушку та часник із сіллю, викласти у склянку занурювального блендера, залишити на 5 хв, потім подрібнити блендером на пасту, поступово підливаючи олію. Поперчити.
Готову картоплю злегка розчавити (якщо великі картоплини, розламати їх руками на шматочки). Змішати картоплю із 2 ст. ложками песто. Додати огірки разом з соком, що виділився, і за бажання приправити ще песто і чорним перцем. Відразу ж подавати.
Зелений соус на зиму
/wz.lviv.ua/images/articles/2023/09/%D1%81%D0%BE%D1%83%D1%81.jpg)
0,5 кг зелені петрушки, 0,5 кг зелені кропу, 4 зубчики часнику, 4 болгарські перці, 4 помідори, 3 ст. ложки солі.
Зелень вимити та ретельно обсушити. Збити блендером (подрібнювачем), краще частинами. Помідори допомагають подрібнити масу. Додати сіль, перемішати.
Готовий соус перекласти в суху банку, закрити кришкою та зберігати у холодильнику.
Можна додавати в майонез, сметану, класти в супи, рагу.