Вітамінна зелень — смачна та корисна
Кучерява петрушка, кріп ароматний, пір'ячко зеленої цибулі - все це перетворить на кулінарний шедевр навіть звичайнісіньку страву. До того ж свіжа зелень — чудове джерело вітамінів і мікроелементів
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/488343/zelen.jpg)
Петрушка. Невеликий пучок петрушки здатний задовольнити добову потребу організму у вітаміні С. За вмістом аскорбінки згадані рослини перевершують навіть лимони та чорну смородину.
Вона відзначається сечогінною дією, тому рекомендована людям із підвищеним тиском. Ароматна травичка містить фітонциди (натуральні антибіотики). Тож настій петрушки використовують для полоскання горла при застуді та ангіні. Згадану зелень часто додають до складу масок, що відбілюють обличчя, бо вона прекрасно справляється з веснянками і пігментними плямами.
Кріп багатий на вітаміни групи В (рятують від проблем зі шкірою і волоссям, зміцнюють нервову систему, допомагають при безсонні та поганому настрої), вітаміни, А (корисний для зору і шкіри), вітаміни С (захищає від інфекцій). Він корисний гіпертонікам. Ще знаменитий Авіценна рекомендував цією ароматною травичкою лікувати головний біль.
Насіння кропу — хороший засіб для профілактики захворювань нирок. Готуючи настій, столову ложку розтертих зерняток заливають склянкою окропу, витримують 10−15 хвилин і вживають по 1 ст. ложці 3−4 рази на день. А примочки з настою помічні проти вугрів та інших запальних захворювань шкіри. Однак зловживати не варто. У гіпотоніків надмірне захоплення кропом може викликати слабкість і запаморочення, бо можливе розширення судин та зниження тиску.
Цибуля — чемпіон серед овочів за вмістом цинку. Його дефіцит не лише здатний призвести до випадання волосся, зробити нігті ламкими, а й спричинити серйозніші проблеми. Люди, які страждають від нестачі цього мікроелемента, часто стикаються з різними інфекційними захворюваннями, застуджуються, мучаться від алергії. Нестача цинку може негативно позначитися на репродуктивній системі жінок, а чоловікам він потрібен для нормального сексуального життя, адже цей компонент бере участь у виробленні чоловічого статевого гормону тестостерону і впливає на активність сперматозоїдів.
Зелена цибуля корисна ослабленим людям і тим, хто має проблеми з серцем. У пекучих перах є речовини, які зміцнюють стінки судин та серцевий м’яз. Крім того, зелені листки покращують імунітет, адже містять кальцій і фосфор. Вони також допомагають при випаданні волосся. Кашку зі свіжих стрілок накладають на голову, витримують годину, а потім змивають.
Але тим, у кого є хвороби печінки, нирок, шлунково-кишкового тракту в стадії загострення, краще не захоплюватися цією городиною.
Салат перевершує всі інші овочі за вмістом вітаміну Е — відомого антиоксиданта, який запобігає появі зморщок, робить шкіру більш гладкою, волосся густим, а судини міцними. До того ж листя містить вітамін С і вітаміни групи В. У ньому багато кальцію, що зберігає зуби цілими; калію, котрий допоможе знизити тиск; заліза (поліпшить колір обличчя і склад крові), магнію — для здорових нігтів та волосся; йоду й фосфору (підвищує пам’ять і сприяє правильному обміну речовин).
Він корисний усім, хто хоче схуднути. У 100 г цього цінного овочу міститься лише 17 ккал. Але велика миска салату заповнить шлунок і позбавить відчуття голоду.
Також згадана рослина стане у пригоді, якщо ви обгоріли на літньому сонечку. Залийте листя незначною кількістю води та проваріть п’ять хвилин. Відтак масу кладуть на марлеву серветку і прикладають на 30 хвилин до ураженого місця.
Щоправда, пам’ятайте: велика кількість клітковини в салаті може викликати метеоризм та здуття шлунка. Якщо ви схильні до цих неприємностей, не варто починати обід з цілої тарілки такої зелені.
Кінза багата на каротин, аскорбінову кислоту, вітаміни групи В. Вона корисна людям із поганим апетитом і порушеннями сну. Пряний аромат рослини чудово стимулює апетит. Крім того, завдяки вітамінам групи В ця травичка чудово впорається з депресією та забезпечить швидке засинання.
Відвар із насіння кінзи п’ють при застуді як відхаркувальний засіб. Одну столову ложку зерняток залийте склянкою окропу, доведіть до кипіння й охолодіть. Вживати слід по 1 ч. ложці 3−4 рази на день.