Ідеальний курячий бульйон
Для приготування курячого бульйону краще взяти не бройлерне курча, а тушку дорослої курки
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/477038/bulion.jpg)
Якщо цілої курки забагато, візьміть лише стегенця й крила. У магазинах часто продають набір для курячого бульйону, що складається з вирізаного хребта з гузкою. Це, мабуть, найдешевший варіант курячого бульйону, але тоді краще все ж таки спершу запекти його у духовці разом з овочами, щоб бульйон став ароматнішим і наваристішим. А ось із грудок наваристого й ароматного бульйону не вийде, тому знайдіть їм найкраще застосування.
Традиційно за варіння курячого бульйону додають моркву, стебло селери, цибулю. З приправ — перець чорний горошком, лаврове листя, з трав — кріп і петрушку. Можна покласти шматочок свіжого імбиру.
Бульйон вийде прозорим, лише якщо не сильно кипітиме (після того як закипить), а лише злегка колихатиметься. Головне — варити на дуже малому вогні, не накриваючи кришкою.
А ще курячий бульйон — старі випробувані ліки від застуди. У ньому є речовини, які мають протизапальні властивості, вони допомагають зупинити розвиток хвороби.
Лікувальний
1 кістяк великої курки (хребет, кінчики крил, шия, зайві шматочки шкіри та жиру), 2 курячі стегна на кістці, 2 цибулини, 1 морквина, 7−9 зубчиків часнику, 3 см свіжого кореня імбиру, 1 середній пучок петрушки і кропу, 1 ч. ложка суміші перців горошком, сіль.
Залити курячий кістяк 3,5 л холодної води, на середньому вогні довести до кипіння, посолити, зняти піну.
Помити моркву, цибулю, не очищаючи, розрізати навпіл. Обпалити на сухій пательні або на конфорці до коричневих підпалин. Знявши піну, покласти у каструлю овочі і перець горошком. Зменшити вогонь до мінімального — бульйон має лише ледь тремтіти й іноді видавати одну-дві «бульки». Додати нарізаний скибочками імбир і вичавлений часник. Варити, не накриваючи кришкою, 3 год.
Додати курячі стегенця та стебла зелені, варити ще 1 год. Процідити й остудити. Щоб зняти жир, бульйон потрібно поставити в холодильник на кілька годин — жир застигне на поверхні, і тоді його легко зняти. Перед подачею прогріти, додати м’ясо, посипати посіченою зеленню.
З кльоцками
1 домашня курка вагою 1,2−1,6 кг, 1 лавровий листок, 1 ч. л. чорного перцю горошком, сіль.
Для кльоцків: 1 склянка борошна + для підсипання, 1 велике яйце, сіль, олія — для фритюру.
Курку у великій каструлі залити холодною водою, щоб покрити на три пальці. На середньому вогні довести до кипіння, зменшити вогонь до мінімального, зняти піну. Додати в каструлю лаврове листя, перець горошком і сіль до смаку. Варити, частково прикривши кришкою і не даючи бульйону бурхливо кипіти, 2 год. Через 10 хв після початку кипіння лаврове листя потрібно вийняти.
Вийняти курку з бульйону, нарізати невеликими шматками або зняти м’ясо з кісток. Бульйон процідити у чисту каструлю. Для кльоцок просіяти борошно із сіллю гіркою. У центрі зробити ямку, додати яйце і 1 ст. ложку дуже холодної води. Замісити круте тісто, ретельно вимішуючи 5−7 хв. Залишити тісто на 15−20 хв.
Розігріти олію для фритюру в глибокій каструлі. Відокремлювати від тіста шматки і розкачувати їх на присипаній борошном поверхні на ковбаски діаметром близько 2 см. Гострим ножем нарізати їх на шматочки завдовжки 1,5 см. Порціями опускати кльоцки у розігріту олію і смажити до золотистої скоринки. Виймати шумівкою та викладати на паперові рушники. Довести бульйон до кипіння та розлити у тарілках. Покласти у кожну тарілку по шматочку курки та кльоцки.
Із залишків птиці та м’яса
Каркас, крила, шия від запеченої птиці (курки, качки, індички, гуски), 500 г або кістка від запеченої задньої баранячої ноги чи запечені ребра, 200−300 г холодного м’яса, птиці або копченостей, 1 цибулина, 1 морквина, 1 корінь петрушки, 1 ч. ложка духмяного перцю горошком, сіль.
Порубати кістки на невеликі шматки. Викласти кістки і м’ясо на деко, поставити в розігріту до 200°С духовку на 10 хв. Перекласти у каструлю, залити холодною водою на 30 хв. Поставити каструлю на невеликий вогонь, довести до кипіння, зняти піну, покласти цілу неочищену цибулину, очищені моркву і корінь петрушки. Довести до кипіння, додати перець горошком і трохи солі, варити на мінімальному вогні, не даючи бурхливо кипіти, 3 год.
Вийняти із бульйону кістки та овочі, бульйон процідити через полотняну серветку або фільтр для кави. Остудити, поставити на холод на 1 год, потім зняти жир.
Пряний із пельменями
1 куряча грудка, 3 курячі крила, 1 цибулина, 1 морквина, 2−3 лаврові листки, по 3−5 горошин духмяного і чорного перцю, 1 гвоздика — на кінчику ножа, сіль.
Для пельменів: 1 склянка окропу, 2 яйця, сіль і перець, 1 цибулина, 3 склянки борошна, 6−8 печериць, 1 ст. ложка вершкового масла, 1 ст. ложка олії, зелень петрушки, 1,5 ст. ложки майонезу.
Грудку і крила промити, залити водою. Додати очищену моркву та цілу цибулину. Поставити на вогонь. Дуже дрібно нарізати печериці й цибулину, обсмажити на суміші вершкового масла й олії. Через 30−40 хв після того, як бульйон закипить, вийняти з нього грудки і подрібнити в комбайні або на м’ясорубці. Додати до грибів і цибулі, посолити, поперчити і обсмажувати 3−5 хв. Додати посічену петрушку. Остудити.
У бульйон додати води, лаврове листя, духмяний і чорний перець, гвоздику, посолити і варити.
У мисці змішати борошно, сіль, олію й 1 яйце. Залити окропом і вимісити, обгорнути харчовою плівкою.
У начинку додати майонез і 1 яйце. Перемішати. Зліпити пельмені і зварити. Готовий бульйон процідити. У тарілки розкласти пельмені, налити бульйон і прикрасити зеленню.
Португальський курячий суп з лимоном і м’ятою
600 г курки, 1 лимон, 150 г пасти орзо або рису, 1 стебло селери, 1 цибулина, пластівці перцю чилі - на кінчику ножа, сіль і чорний мелений перець — до смаку, свіжа м’ята, 2 гілочки петрушки, 1,5 л води.
У каструлю викласти нарізане на порційні шматки куряче м’ясо (крильця, стегенця, але не грудку). Додати гілочки м’яти та петрушки, подрібнену селеру, перець чилі у пластівцях, очищену і розрізану начетверо цибулину і цедру лимона.
Налити близько 1,5 л води, додати 1 ч. ложку солі і варити спершу на сильному вогні, знімаючи піну. Потім зменшити вогонь до середнього і варити бульйон до готовності курячого м’яса. З каструлі вийняти куряче м’ясо, а бульйон процідити.
Охололе куряче м’ясо розібрати на невеликі шматочки.
Каструлю з бульйоном поставити на вогонь. Як тільки бульйон закипить, всипати пасту або рис. Варити ще 10−12 хв, до готовності пасти. Після цього потрохи додавати в суп сік лимона, щоразу куштуючи. За потреби додати ще солі. Подрібнити і додати в каструлю кілька листків м’яти.