Передплата 2024 «Неймовірні історії життя»

Капуста – головний овоч осені

Корисні властивості капусти

Знаменитий давньогрецький філософ і математик Піфагор стверджував, що капуста додає організму бадьорості, знімає втому, усуває більголови і безсоння, заспокоює нервову систему і створює хороший настрій. До речі, він і сам довгий час займався селекцією капусти.

Назва «капуста» походить від давньоримського «капут» (голова), що підкреслює своєрідну форму цього овоча.

На території нашої країни вирощують переважно білокачанну, червонокачанну, цвітну (кучеряву), савойську, кольрабі, броколі (спаржева), брюссельську капусту. Вони всі різні за формою, хімічним складом, і невідомо, яку з них визнавати «королевою овочів».

Білокачанна капуста

Цілющі властивості капусти визначаються її хімічним і біо­хімічним складом. У капусті міс­тяться глюкоза і фруктоза, кліт­ковина, легкозасвоювані білки, вітаміни А, С і В, фолієва кислота, комплекс мінеральних елемен­тів, органічні кислоти, фітонциди і ферменти. Перш за все потрібно сказати про клітковину — в капус­ті її міститься 1,5%. Вона благо­творно впливає на моторику ки­шечнику і його мікрофлору. Саме клітковина виводить з організму холестерин, перешкоджаючи розвитку атеросклерозу. Вона здатна видалити з кишечнику всі непотрібні організму речо­вини, що утворюються в процесі травлення. Капуста багата на мі­неральні солі. Особливо багато в ній калію, фосфору, кальцію, марганцю, магнію, заліза. Завдя­ки великій кількості калію білока­чанна капуста сприяє виведенню з організму рідини. Калій зміц­нює м’язи тіла і допомагає роботі серця. Кальцієві солі потрібні для утворення кісткової тканини, солі заліза необхідні для підтримання нормального складу крові, а мар­ганцю — для обміну речовин. Всі вони благотворно діють на ріст молодого організму. Присутність йоду робить білокачанну капусту незамінною у харчуванні людей з порушеними функціями щито­видної залози. Наявність міді ро­бить капусту дуже корисною для хворих з ураженнями нервової системи. У білокачанній капус­ті мало азотистих сполук, тому вона необхідна хворим з уражен­нями нирок і цукровим діабетом.

Її цінують за те, що містить в собі аскорбінову кислоту в усі пори року (особливо пізні сорти). Незважаючи на те, що в процесі зберігання кислота втрачається, навіть через пів року її вміст — 50 мг на 100 г маси. Прекрас­но зберігається вітамін С у ква­шеній та замороженій капусті. Крім цього, капуста забезпечує надходження в наш організм ві­тамінів В1, В2, В6, К, РР, а також вітаміну U, який називають проти­виразковим. Він сприяє загоєнню ушкоджень слизової шлунка та кишечнику і перешкоджає розви­тку виразкового процесу в цих ор­ганах. Білокачанна капуста зміц­нює організм, підсилює імунітет, заспокійливо діє на нервову сис­тему, тамує головний біль, лікує безсоння. Дуже корисна капуста людям з хворобами нирок і серця.

Капустяний сік має проти­виразкову, сечогінну, жовчогін­ну, протиракову, кровотворну, загальнозміцнювальну, знебо­лювальну, протизапальну, анти­токсичну, дезінфікувальну, бакте­рицидну, заспокійливу, проносну, антиатеросклеротичну, крово­спинну і ранозагоювальну дії. Застосування капустяного соку має лікувальну дію у випадках виразкової хвороби шлунка і два­надцятипалої кишки, гастритів, гіпо- та авітамінозу С, надмірної ваги і ожиріння, захворювання органів шлунково-кишкового тракту, закрепів, зниженої кис­лотності шлункового соку, хро­нічного холециститу, гепатиту, жовчнокам’яної хвороби. Він з успіхом застосовується за цу­крового діабету, анемії, пієло­нефриту, сечокам’яної хвороби, атеросклерозу, ішемічної хворо­би серця (стенокардії), подагри, пневмонії, бронхіальної астми й туберкульозу. Позитивний вплив капустяного соку спостерігаєть­ся у випадках порушень серце­вого ритму, інших порушень ро­боти серця і судин, порушення функції щитовидної залози, ура­ження нервової системи, безсо­ння, головного болю, променевої хвороби, отруєнь солями важких металів, кровотеч, запальних і травматичних ушкоджень шкіри (екзема, псоріаз, нейродерміт та інші шкірні хвороби, зовнішні і внутрішні). Капустяний сік до­зволяє зменшити несприятливі симптоми передменструально­го синдрому. Його корисно пити по кілька склянок на день у разі отруєння отруйними грибами.

Сік слід пити у свіжому вигля­ді, оскільки у процесі зберігання у нього з’являється запах сірковод­ню, що свідчить про розкладання вітаміну U і втрату його противи­разкової активності.

У капустяному соці залиша­ються ефірні олії, тому після його прийому можуть з’являтися печія, відрижка, здуття, біль у шлунку. Для усунення їхньої подразливої дії потрібно підігріти сік на водя­ній бані за температури до 80 °C протягом 3−4 хвилин, помішуючи дерев’яною ложкою. Оброблений таким способом сік слід вживати теплим по ½ склянки перед їдою 2−3 рази на день протягом одного міся­ця.

Капусту активно застосовують у косметології. Вона допомагає боротися зі слабкістю та сухістю волосся, а тому сік капусти про­сто необхідний в раціоні людей, які дбають про гарний вигляд сво­єї шевелюри. Курс має тривати не менше як 3−4 тижні. Щодня вти­райте у шкіру голови свіжий сік. Якщо ж хочеться швидкого ефек­ту, додайте до соку капусти ще сік лимона та шпинату.

Якщо ви прихильниця бабу­синих рецептів і використовуєте для догляду за шкірою обличчя природні компоненти, зверніть увагу на маску з подрібненого капустяного листя. Якщо має­те суху шкіру, додайте до листя 1 ст. л. підігрітої мигдальної олії або олії авокадо. Змішану суміш нанесіть на шкіру на 20 хвилин, потім змийте прохолодною во­дою та нанесіть на шкіру будь-який зволожувальний крем. Якщо ж дошкуляє жирність шкіри, за­мість олії додайте збитий яєч­ний білок. Нанесіть на 20 хвилин отриману суміш на обличчя та шию, після чого змийте теплою водою.

А ще капустяне листя просто незамінний помічник молодої мами. Саме цілющі властивос­ті капусти та її неперевершена здатність «витягувати» хворобу допоможуть уникнути лактостазу та пов’язаних з ним неприємнос­тей у перші дні після народження дитини. Окрім того, саме сире капустяне листя часто є найдієві­шим засобом проти наривів, ран та опіків, знімає біль та запален­ня.

Обережно! Капусту не можна вживати в їжу людям, які хворіють на гастрит, хронічний коліт, ви­разкову хворобу шлунка та два­надцятипалої кишки. У випадках панкреатиту протипоказана свіжа капуста, особливо її сорти з висо­ким вмістом цукру.

У разі високої кислотності шлункового соку, проносів і ме­теоризму капусту слід вживати з обережністю. Тим, хто хворіє на виразку, не рекомендується їсти свіжу капусту, корисний тільки її сік.

Слід пам’ятати, що в зовнішніх листках капусти і в качані накопи­чується велика кількість нітратів.

Червонокачанна капуста

Листя червоної капусти за­барвлюється у фіолетово-черво­ний колір завдяки антоціану, який позитивно впливає на організм людини, підвищує пружність ка­пілярів і нормалізує їхню проник­ність. Крім того, він перешкоджає впливу радіації на організм люди­ни і запобігає білокрів’ю. Окрім загальновідомих вітамінів В1, В2, С, К, цей сорт капусти містить та­кож азотисті речовини та аміно­кислоти.

Червонокачанна капуста дуже корисна, оскільки багата вітамі­нами, солями заліза, калію і маг­нію. Містить білки, клітковину, ферменти, фітонциди. У черво­нокачанній капусті удвічі більше вітаміну С і в 4 рази — каротину по­рівняно з білокачанною.

Цілющі властивості червоно­качанної капусти обумовлені та­кож вмістом у ній великої кількості солей калію, магнію, заліза, фер­ментів, фітонцидів. Порівняно з білокачанною капустою вона суха, зате багатша на поживні речови­ни і вітаміни. Фітонциди, які міс­тяться у червонокачанній капусті, перешкоджають розвитку тубер­кульозної палички.

Червонокачанну капусту реко­мендують включати в раціон лю­дей, які хворіють на гіпертонію, оскільки вона сприяє зниженню кров’яного тиску.

Обережно! Груба клітковина червонокачанної капусти важко перетравлюється, тому у випад­ках захворювання органів трав­лення цей вид капусти слід ви­користовувати в дуже невеликих кількостях у вигляді закусок і гар­нірів.

Слід пам’ятати, що в зовнішніх листках червонокачанної капусти і в качані також накопичується ве­лика кількість нітратів.

Савойська капуста

Ніжне темно-зелене зморщене листя капусти не лише низькока­лорійне, а й повне вітамінів, А та С. Гірчичні олії, які містяться у цьому сорті капусти, мають фітонцидні властивості та надають їй особли­вого ніжного аромату.

За вмістом білка савойська ка­пуста домінує над білокачанною удвічі, також вона багата на мі­неральні солі, зокрема фосфор, калій, магній, сірку. Заспокійливо діє на нервову систему, зменшує залежність від метеофакторів, зміцнює волосся, нігті, зуби, за­побігає анемії.

Цвітна капуста

Підвищений попит на цвітну капусту обумовлений не тільки її смаковими якостями, а й пожив­ною цінністю, яка значно пере­вершує поживну цінність білока­чанної капусти.

Цвітна капуста багата на пек­тинові речовини, яблучну і лимон­ну кислоти.

У ній міститься трохи целюло­зи, яка вирізняється більш ніжною структурою і легше перетравлю­ється, не викликаючи посиленої ферментації у кишечнику.

У головках цвітної капусти більш як половина азотистих ре­човин — легкозасвоювані білки. У них мало клітковини і багато мінеральних солей (заліза, калію, фосфору), мікроелементів (йоду, кобальту, магнію) і вітамінів, як-от вітаміни А, С, В1, В2, В3 і В6. У цвіт­ній капусті знайдено замінник цу­кру для хворих на цукровий діабет, ферменти та інші цінні речовини, яких потребує організм. Медики відносять цвітну капусту до групи найбільш корисних овочів і осо­бливо рекомендують її як дієтич­ний продукт хворим зі шлунково-кишковими проблемами та дітям.

Цвітна капуста протипоказана хворим на подагру через високий вміст у ній пуринових сполук.

Брюссельська капуста

Брюсельська капуста не лише один з найсмачніших різнови­дів капусти, а й найкорисніший. Вона багата вуглеводами, міс­тить жири, клітковину, ферменти, каротин, вітаміни С, В1, В12, В6 та інші. У ній в три рази більше цін­них легкозасвоюваних білків і ас­корбінової кислоти порівняно з білокачанною капустою. Пальму першості брюссельська капуста тримає і за вмістом солей заліза, калію і магнію. Відвар із брюс­сельської капусти з успіхом за­мінює курячий бульйон, не посту­паючись йому за поживністю та смаковими якостями. Брюссель­ська капуста особливо корисна хворим, які перенесли хірургіч­ні операції, тому що стимулює процес загоєння ран. Велика кількість мінеральних солей, і насамперед калію, робить брюс­сельську капусту найважливішим компонентом в меню хворих, що страждають від серцево-су­динних захворювань (гіпертонії, аритмії тощо).

Сік брюссельської капусти має протиракову, протицингову, імуностимулюючу, протизапаль­ну, кровотворну, протиатеро­склерозну, антиінфекційну, анти­токсичну, загальнозміцнювальну дії. Крім того, встановлено, що брюссельська капуста має про­тидіабетичний, відхаркувальний, проносний, сечогінний та жовчо­гінний ефекти. Сік брюссельської капусти повинен обов’язково входити у раціон харчування он­кологічних хворих.

Броколі

Соковиті зелені суцвіття міс­тять клітковину, калій, фосфор, кальцій, магній, залізо, цинк, марганець, сірку, вітаміни С, В1, В2, В5, В6, РР, Е, К, провітамін А. Саме броколі підвищує захисні сили організму, запобігає анемії, інфекціям, захворюванню пе­чінки, виникненню пухлин. Вчені дослідили, що цей сорт капусти містить речовину сульфорафан. Саме вона нищить бактерії, які викликають деякі види виразки шлунка, а також запобігає розви­тку раку шлунка.

А ще броколі вважають чудо­вим антицелюлітним продуктом. Калій, що міститься у капусті, ре­гулює вміст води. Мідь відповідає за еластичність з’єднувальних тканин, цинк захищає від вільних радикалів. Баластні речовини сприяють виведенню шлаків з ки­шечнику та виводять з організму шкідливі речовини.

Приготовлена на парі броколі покращує роботу серця. Вважа­ється, що постійне вживання в їжу броколі запобігає розвитку атеросклерозу та сповільнює процеси старіння.

Читайте також: Обліпиха як суперфуд

Схожі новини