Ринок продовжував гратися в «ставку на Трампа»
Ситуація в економіці впродовж тижня
До американських виборів, які в черговий раз мають вирішити долю світу, залишилось лише 5 днів. І більшу частину останнього торгового тижня ринок продовжував гратися в «ставку на Трампа». Особливо це вирізнялось в біткоїні, де місцеві спекулянти і олігархи зробили дуже однозначну ставку на Трампа, наче він має замінити ФРС чатіком з якоїсь криптобіржі. При цьому, різниця в очікуваннях переможця, що виражається у ставках і думках ринку, і соціологією, продовжує кардинально різнитись. Що дуже довго породжувало думки, що Маск і компанія доклали дуже багато зусиль, щоб викривити ситуацію у ставках. Як спеціалісти із хайпу. Але, як виявилось, якщо вони і доклали певні зусилля, то були не самі. І старт переможної історії з Трампом Невідворотнім (наче Танос, тільки без рукавички) буа на ставку у 50 млн доларів від одного ексцентричного француза, який полюбляє контроверсійні ігри з долею і на диво досі залишається багатим. Так чи інакше, що все не так однозначно, ринок почав підозрювати ближче до кінця тижня, особливо після жартів про Пуерто Ріко і емоційних твітів Трампа, що в нього крадуть Пенсильванію. Бо якби і була у Трампа та рукавичка, то Пенсильванія була б у ній найважливішим каменем долі, а може тепер виявитись камінцем спотикання.
Проте в четвер ситуація на ринку кардинально змінилась. І пішли розпродажі. Які були запущені дивною комбінацією факторів, кожен з яких не мав би мати такого радикального впливу. По-перше, ринок увійшов в сезон корпоративної звітності. І як виявилось, ця звітність не змогла приємно здивувати, що дуже важливо, коли ринок оцінює все так дорого. І тому вихід даних в рамках очікувань призвів до продажів. Додалися певні технічні фактори і бюджетні проблеми в Британії, де теперішній уряд, який тільки тріумфально переміг на виборах, вже не люблять сильніше, ніж не любили уряд попередній. Змушуючи підозрювати, що британці могли б перемогти українців у чемпіонаті зі срачів. В результаті, за один день американський ринок втратив майже 2%. І ранок п’ятниці індекс S&P500 починає на відмітці 5705 пунктів, що на 104 пункти нижче, ніж він був тиждень тому. Сильно втратив навіть оптимістичний щодо Трампа біткоїн, який, з одного боку, традиційно, як чисто спекулятивний інструмент, реагує на ринкові настрої, а, з іншого, міг таки почати нервувати через сумніви у тому, що Трамп однозначно має перемогти у вівторок.
Нафта, на жаль, трохи посилила свої позиції. Додавши у ціні кілька відсотків і піднявшись до кінця тижня до рівня у 74 доларів за барель бренту. Допомогли золотцу путіна вирости затримки з доленосним рішенням ОПЕК+ щодо збільшення видобутку, де Саудівська Аравія ніяк не може визначитись, що ж їй робити, щоб заробити купу бабла і витратити все це на божевільні мегапроєкти у пустелі. До яких тепер долучили і азійські зимові ігри, що пройдуть десь на аравійському півострові за 6 років, де до того часу мають з’явитись умови для зимових ігор. А навіть Грета Тумберг, до того, як стати затятою комуністкою і фанаткою терористів, не пророкувала аж таких кліматичних змін. То ж на тлі падіння ціни на нафту саудівський принц відтягує рішення, побоюючись ще більше ті ціни обвалити. А може так само чекає завершення виборів, маючи певні симпатії до Трампа і не бажаючи низькими цінами допомогти його опонентам. На додаток виявилось, що бородачі з Ірану ніяк не вспокоюються. І таки вирішили відповісти Ізраїлю на їх відповідь, бо щось боляче в Ізраїлю вийшло. Що знов породжує думки про велику війну на Близькому Сході. Яка, на щастя, дуже ускладняється відсутністю спільного кордону між Іраном і Ізраїлем. Але бородачі точно не мають симпатій до Трампа, як і він до них (це майже єдине, що можна з впевненістю казати про зовнішні пріоритети пана Дональда), і тому не планують робити йому подарунок і починати заварушку до вівторка.
В Українському сегменті торгівля на Трампі трохи призупинилась. І якщо акції Феррекспо продовжили зростати, що дурні, з ними такого дуже давно не відбувались, то от в єврооблігаціях відбувалась певна фіксація прибутку. Ветерани українського ринку залюбки продавали дорого туристам з інших світів й інших ринків, які вирішили, що знайшли найкращий варіант зробити ставку на перемогу Трампа, який, звісно, зупинить війну за 24 години. Та й не скрізь в українському сегменті можна знайти щось вже аж таке дешеве. От дохідність єврооблігацій Кернелу, що нещодавно виконав свої зобов’язання, становить 11%, навіть незважаючи, що російські ракети періодично літають саме там, де у компанії чи то виробничі, чи то логістичні потужності. Не сильно вища вже дохідність і в МХП, в народі відомої як «Наша ряба», де дохідність єврооблігацій близька до 12%. Суверенні борги торгуються з трохи кращою дохідністю, яку важко все ще знайти десь по світу, проте все одно вже не обіцяє озолотити своїх власників в один момент. Із приємного — G7 нарешті фіналізували своє рішення про 50 млрд доларів для України за рахунок відсотків з заморожених російських резервів. І в результаті, українська влада, як втомлений чоловік після зарплати, вирішили відразу в бар і святкувати. У формі «гуляємо всі і всім по тисячі гривень».
На внутрішньому ринку Нацбанк залишив облікову ставку без змін. На рівні 13%. Що дивовижним чином контрастує з діями російського Центрального Банку, який минулої п’ятниці підняв облікову ставку з 19% до 21%. При тому, що офіційні дані інфляції майже не відрізняються. Що змушує підозрювати, що росіяни, вибудовуючи «потьомкінську дєрєвню» сили і потужності, особливо в економіці, під вибори Трампа (а Путін зробив, судячи з усього, набагато більшу ставку, ніж той дивний француз), граються з інфляцією в першу чергу. І не просто так засекретили і там дані. Фішка інфляції в тому, що зміна цього показника відразу впливає на зміну у темпах зростання реального ВВП. І якщо інфляція виявляється вище офіційної, то реальний ВВП виявляється відразу сильно нижче. І тоді казка про зростання ВВП закінчується. Але на економіку всередині росії впливає натуральна інфляція, з якою Центробанк вимушений боротися. Хоча в умовах розкидування грошей на війну в промислових масштабах їх дії навряд чи мають значний ефект, що не може не радувати. Принаймні, значний позитивний ефект, із впливу на інфляцію. Бо на невійськову економіку вартість грошей, що стартує з 21% річних, точно впливає і точно не радує.