«Словацький Орбан»?
Хай Фіцо спочатку сформує уряд
Зараз багато хто в Україні дивується, що у Словаччині, яка є членом НАТО і ЄС, на парламентських виборах «перемогла» проросійська партія Smer-SSD («Напрямок — Словацька соціал-демократія») колишнього прем’єр-міністра Роберта Фіцо. По-перше, ну як перемогла… Набрала найбільше голосів виборців — аж майже 23%. А по-друге, нічого дивного у такому відносно високому результаті партії Фіцо немає. Як слушно зауважила проєвропейська президентка Словаччини, велика приятелька України Зузана Чапутова, підсумки виборів відображають «реальний стан словацького суспільства». А цей стан (і за часів Чехословаччини, і після її розпаду, і сьогодні) був і залишається не таким, як, наприклад, у сусідніх Польщі й Чехії.
Коли стали членами НАТО Польща, Чехія і Угорщина? 1999-го. А коли до Альянсу приєдналася Словаччина? Тільки 2004-го, коли до НАТО вступили, зокрема, Болгарія, Румунія і пострадянські держави Балтії. Чому Словаччина так «загальмувала»? А тому, що до НАТО приймають лише демократичні держави, а щодо Словаччини в Альянсі були сумніви. Прем’єр-міністром там тричі був Владімір Мечіар (востаннє — у 1994−1998 роках), якому в Європі закидали авторитарний стиль правління, зловживання державними медіями для власної пропаганди, корупцію, непрозору приватизацію тощо. Мечіара також підозрювали у тому, що він залучив спецслужбу до викрадення сина президента Словаччини Міхала Ковача…
А от іще один словацький політик — Маріан Котлєба. За своїми поглядами — типовий неонацист. Стандартний для таких суб’єктів набір: вихваляє владу Тісо, який був союзником Гітлера, також путіна, виступає проти циган, НАТО, США, ЄС і Заходу загалом. Котлєба був лідером антисемітської, популістської, проросійської політсили, яка з 2010-го стала називатися «Народна партія — Наша Словаччина». Серед програмних постулатів НС — вихід Словаччини з ЄС і НАТО, боротьба з ромами, які «крадуть, ґвалтують і вбивають», і мігрантами-мусульманами… Своїх виборців Котлєба і НС знайшли: самого політика обирали главою Банськобистрицького краю, а його нацистська партія 2016-го одержала на парламентських виборах понад 8% голосів.
Отже, з різних причин (зокрема історичних, але це окрема тема) частина словаків готова голосувати за політиків, які: а) причетні до криміналу (щось знайоме, чи не так?); б) проголошують відверто антинатовські, антиєвропейські, антизахідні й пропутінські гасла. То чого ж дивуватися успіхові партії Фіцо?
Нагадаємо, 2018 року очолюваний Фіцо уряд пішов у відставку після масових протестів через убивство 27-річного журналіста-розслідувача Яна Кучака і його дівчини Мартіни Кушнірової. Їх знайшли застреленими у їхньому будинку, за 65 кілометрів від Братислави. Кучак, за даними ВВС, розслідував політичну корупцію на найвищому рівні. Зокрема, стверджував, що у Східній Словаччині бізнесмени, пов’язані з італійською мафією «Ндранґета», розкрадали гроші зі структурних фондів Євросоюзу. І що це злочинне угруповання з Калабрії мало зв’язки з тодішньою словацькою владою…
Фіцо додав виборцям, яким не заважає його імовірна причетність до криміналу, радикальну проросійськість і антизахідність. Як бачимо, цей отруйний коктейль «зайшов»… «Наварив» Фіцо під час виборчої кампанії багато. «Якщо Smer увійде до складу уряду, ми більше не будемо відправляти зброю і боєприпаси в Україну», казав Фіцо. А ще таке: «Наївно думати, що росія піде з Криму й колись покине територію, яку контролює в Україні»… «Війна завжди йде із Заходу, а свобода й мир завжди приходять зі Сходу… Війна в Україні почалася не вчора і не торік. Вона почалася 2014 року, коли українські нацисти й фашисти почали вбивати росіян на Донбасі й у Луганську». Як то кажуть, «Остапа понесло»…
Схоже, жертвами такої риторики Фіцо стали на виборах створена однодумцями Котлєби «Республіка» і політсила словацьких угорців «Альянс». Ці партії не подолали виборчого бар’єру… Частині їхніх виборців «словацький Орбан», на якого намагався бути схожим під час кампанії Фіцо, дуже сподобався.
За політичною традицією, що склалася у Словаччині, президентка Чапутова доручила сформувати уряд лідеру партії, яка одержала найбільше голосів виборців. Фіцо має на це два тижні. Реальний варіант для «Напрямку» — залучити до коаліції бронзового призера кампанії, партію Hlas-SD («Голос — Соціал-демократія»), яка набрала на виборах 14,7%, і SNS (Словацьку національну партію, 5,62%). У такому розкладі усе залежить від лідера «Голосу», екс-прем'єра Петера Пелеґріні. Чи захоче він формувати уряд із Фіцо? Може — але не факт.
По-перше, «Голос» утворився як альтернатива «Напрямку» на лівому фланзі, така собі справжня соціал-демократія. Якщо тепер Пелеґріні піде на союз із Фіцо, це може поставити хрест на популярності «Голосу» серед виборців. Мовляв, де ж ваша принциповість… А по-друге, Пелеґріні може відлякати надто радикальна (навіть для Словаччини) передвиборча риторика Фіцо. Його проросійську, антинатовську й антиєвропейську позицію Пелеґріні не поділяє. Тож чи захоче так «палитися»?
Якщо Фіцо не зможе сформувати уряд, це право перейде до лідера проєвропейської партії PS («Прогресивна Словаччина», 17,96%), віце-голови Європарламенту Міхала Шимечки. PS виступає, зокрема, за продовження фінансової і військової допомоги Україні. «Прогресивна Словаччина» могла би сформувати урядову коаліцію з «Голосом», партією SaS («Свобода і Солідарність», 6,32%) і KDH (Християнсько-демократичним рухом, 6,82%). Але такий, позитивний для України варіант, стане можливим лише в тому випадку, якщо Фіцо провалиться… Можливо, президентка Чапутова переконає Пелеґріні не йти у коаліцію зі «словацьким Орбаном»?