І українська мова знову стане «неформатом»
Схоже, порошенківське гасло «Армія. Мова. Віра» спрацювало хіба що у Західній Україні.
Як свідчить соціологія, інша частина України плекає більш споживацькі цінності. Згідно з опитуванням КМІС, на першому місці у рейтингу очікувань від нового президента — зниження тарифів на комунальні послуги. Цього від глави держави чекає 40 відсотків українців. Я зараз не про те, що тарифами опікується не президент, а уряд. Це вже таке… Я про те, що буде, наприклад, з українською мовою, якщо переможе Зеленський?
Боюся, нічого доброго не буде. В останньому (і наразі єдиному інтерв’ю після першого туру) Зеленський невипадково заговорив саме про мову. Це й не дивно, бо українська мова для нього — болюче питання. Він її не вчив і, схоже, не має бажання виходити зі своєї зони мовного комфорту. Журналіст запитав у Зеленського, чи підпише він Закон про мову, який ось-ось має ухвалити парламент, у разі перемоги на виборах? «Його треба глибоко вивчити. Потім я хочу дізнатися думку громади з приводу цього закону», — відповів претендент на президентське крісло.
Який висновок можна зробити з цієї відповіді? Що закон він, найімовірніше, не підпише, а потім буде «довго вивчати». Те, що профільні комітети, народні депутати, експерти і мовники його вже вивчили вздовж і впоперек, відшліфували, внесли тисячі правок, Зеленському «по барабану». Тобто є велика вірогідність того, що уся ця попередня титанічна робота буде перекреслена. А красива фраза про «дізнатися думку громади з приводу цього закону» може свідчити про бажання команди Зеленського винести мовне питання на референдум. І тоді пиши-пропало. Мовне питання, на якому завжди спекулювали проросійські сили в Україні, у кращому випадку буде забалакане і забуксоване, у гіршому — взагалі зняте з порядку денного.
Про такі плани команди Зеленського свідчать і його ставлення до мовних квот. Наразі він обмежився короткою, але цілком промовистою фразою: «Розумієте, тут велике питання з цими квотами». Враховуючи, що раніше Зеленський та його дружбани з «кварталу» не раз критично висловлювались щодо запровадження квот, а також той факт, що «Квартал 95» увесь свій контент завжди видавав російською мовою (українська звучала лише у пародіях на галичан), цю фразу можна розцінювати, як бажання ці квоти скасувати. Відтак на нас чекає швидке згортання м’якої п’ятирічної українізації, бо відкотити ситуацію назад значно легше, ніж просунутися вперед. І українська мова знову стане «неформатом».
Які це матиме наслідки? Небезпечні. Бо україномовні українці (звучить, погодьтесь, дико, бо якими би вони мали бути?) не змиряться з черговим заганянням української мови у галицьку резервацію. Усе це призведе до збурення у суспільстві, поляризації та протистояння, чергового поділу на схід і захід. Чудовий ґрунт для дестабілізації — улюблений сценарій Кремля.