Передплата 2025 «Добре здоров’я»

Через санкції НБУ Порошенко втратив вплив на свій банк

Нові політичні переслідування завдають удару по ЗСУ, куди лідер опозиції спрямовував мільярди гривень, кажуть в «Європейській Солідарності»

У квітні цього року після раптової перевірки Міжнародного інвестиційного банку Петро Порошенко казав голові НБУ Андрію Пишному: «Жодна посада не варта втрати гідності...». Колаж tverezo.info
У квітні цього року після раптової перевірки Міжнародного інвестиційного банку Петро Порошенко казав голові НБУ Андрію Пишному: «Жодна посада не варта втрати гідності...». Колаж tverezo.info

Національний банк України визнав п’ятого президента України, голову партії «Європейська Солідарність» Петра Порошенка «особою з небездоганною діловою репутацією». Про це повідомили адвокати п’ятого президента України. Вони, як і колеги, соратники політика, вважають такий вердикт продовженням незаконних переслідувань лідера опозиції з боку команди Володимира Зеленського. Після цього рішення НБУ народний депутат Володимир Ар'єв іронічно розшифрував назву цієї державної установи (за законом, вона має бути незалежною від політичних впливів) як Нове Беззаконня України. Каже, довіри до цієї установи більше немає, вона втратила репутацію в очах наших міжнародних партнерів — і це матиме негативні наслідки для України. До речі, Нацбанк зберігав свою незалежність від влади навіть за темних часів януковича…

На засіданні НБУ, де ухва­лювали рішення щодо По­рошенка (який, за даними медіа, є основним власником «Міжнародного інвестиційно­го банку»), його самого не було. Експрезидент перебуває у за­кордонному відрядженні, бере участь у Політичній асамблеї Європейської народної пар­тії. У НБУ могли перенести за­сідання, дочекатися повернен­ня свого важливого клієнта. Але не зробили цього, квапилися…

На засідання НБУ не допусти­ли одного з адвокатів Порошен­ка, а іншого, який перебував на онлайн-зв'язку, відімкнули під час проведення наради.

Очевидно, що голова Націо­нального банку Андрій Пишний виконував політичне замовлен­ня нинішньої влади. Пан Пиш­ний не чужий керівникові Офі­су президента Андрію Єрмаку. Свого часу обидва були співзас­новниками громадської органі­зації «Відчуй», яка займається допомогою та соціальною адап­тацією людей з порушеннями слуху. На сайті цієї ГО вказано, що її засновниками є сам Пиш­ний та його дружина Людмила. Однак у «Youcontrol» містяться дані, що Єрмак входить до за­сновників ГО.

Нинішній пресинг Андрія Пишного проти Петра Поро­шенка шокує, адже ще десять років тому були в одній коман­ді. Пишний сповідував демо­кратичні цінності цивілізовано­го суспільства. Хоча вже тоді була помітна роздвоєність цьо­го політика. Пригадую одну із його пресконференцій у Пресклубі Львова, де Пишний, зо­крема, запально говорив про державницький підхід нової де­мократичної команди у сфері дотримання законодавства про державну мову. Після виступу журналісти попросили у полі­тика кілька хвилин для ексклю­зивного інтерв'ю. У черзі по ко­ментар стоїмо і ми. Перед нами — дівчата із телебачення. Опе­ратор готує камеру. Довго му­читься із налаштуванням звуку. Пишний нервує. Врешті-решт цей виходець із Тернопільщини не витримує і добірною росій­ською голосно вигукує: «Что с вашей аппаратурой?».

Гадаю, такий же шок багато хто пережив після рішення На­ціонального банку, який очолює колишній демократ Андрій Пиш­ний…

Коментарі для «ВЗ»

Віктор ГАЛЬЧИНСЬКИЙ, фінансовий експерт

Визнання «особою з небез­доганною діловою репутацією» передбачено Положенням НБУ про ліцензування банків. Цей термін стосується не клієнтів, а тих, хто працює в банках, до­тичний до них, має у власності акції банку. НБУ визначає таких осіб і може дати їм такий ста­тус на підставі кількох критері­їв. Одним з них є застосування з боку України або інших дер­жав (крім країни-агресора), а також міжнародних фінансо­вих організацій санкцій до та­кої особи. Ймовірно, це якраз сталося у випадку із Порошен­ком. Підставою для визнання його «особою з небездоган­ною діловою репутацією» ста­ло накладення санкцій з боку РНБО України. Згідно із поло­женням НБУ, цей статус на­кладають на особу на термін дії санкцій і протягом ще трьох років після їх зняття.

Статус «особи з небездо­ганною діловою репутацією» фактично забороняє люди­ні обіймати будь-які посади у комерційних банках, володі­ти банком або управляти ним. Сьогодні у фінансовій групі Пе­тра Олексійовича є один банк, відповідно, він втратить пра­во впливу на нього. Існує поря­док оскарження таких рішень, але, знову ж таки, це питання розглядає Національний банк України.

Олег СИНЮТКА, народний депутат («Європейська Солідарність»)

Рішення НБУ щодо Петра Порошенка — виключно полі­тичне, замовне. Воно є про­довженням політично обумов­лених переслідувань лідера опозиції з боку влади. Це рі­шення Нацбанк ухвалив на ви­конання санкцій, які введено указом президента Зеленсько­го. В офіційній відповіді влади до Верховного суду зафіксо­вано, що Порошенко жодних порушень не робив, а санк­ції, введені проти нього, мають «превентивний» характер. На основі цих безпідставних санк­цій Нацбанк і ввів свої обме­ження щодо банку, основним засновником якого є Порошен­ко. У стенограмі засідань Вер­ховної Ради зафіксовано, що рішення про санкції ухвалюва­ли на основі документів, які по­давав Фінмоніторинг. Хоча під час зустрічі народних депутатів з Фінмоніторингом його пред­ставники-правники ще раз під­твердили, що ця структура не має жодних юридичних підстав подавати будь-кому докумен­ти — лише для правоохоронних органів. Маємо театр політич­ного абсурду, де влада намага­ється усунути Петра Порошен­ка з політичної арени, пресує всіх тих, хто може бути конку­рентами для неї.

Б’ючи по Порошенку, влада завдає удару по Збройних си­лах України. Порошенко пе­редавав власні мільярди гри­вень для потреб фронту. Після запроваджених санкцій з боку Нацбанку зупиниться можли­вість робити закупівлі озбро­єння, техніки для ЗСУ.