Чому західні інтелектуали вперто не помічають України?
Нещодавно у двох поважних газетах — The Guardian та Libеration — було оприлюднено маніфест тридцяти авторитетних інтелектуалів, серед яких і лауреати Нобеля, під назвою «Європейський дім у вогні».
З авторів достатньо згадати Мілана Кундеру, Орхана Памука, Бернара Анрі-Леві (знаного львів’янам після його відвідин Медіа-форуму три роки тому), Світлану Алексієвич, Енн Епплбаум.
Це відчайдушний крик про те, що відбувається з Європою, про її майбутнє, затьмарене привидами майже 80-річної давності. Волання перед катастрофою, яка, на думку авторів тексту, може трапитися з «другою вітчизною для всіх вільних людей у світі».
Йдеться про вибори, які заплановано у низці європейських країн, і на яких цілком можливою є перемога популістів.
«Доста будувати Європу! Відшукаймо „душу народу“! Знайдімо нашу „втрачену ідентичність“ — яка часто існує тільки в уяві демагогів, — такою є спільна програма популістських сил, що заливають цілий континент», — кажуть авторитетні у світі люди. «Мусимо вже нині, негайно, алярмувати проти цих паліїв душ, які від Парижа до Рима, через Барселону, Будапешт, Дрезден, Відень та Варшаву, граються з вогнем наших свобод, — пишуть вони. — Бо ставка є такою: за цією дивовижною все окресленішою поразкою Європи, за цією новою кризою європейського сумління з перспективою зруйнувати все, що принесло нашим суспільствам велич, гідність і добробут, криється безпрецедентна від 1930-х років минулого століття загроза ліберальній демократії та її цінностям».
Як на мене, «Маніфест…» є запізнілою реакцією на зростання впливів «продавців ілюзій». Бо популізм у Європі — не вчорашній. Він там оселився давно і зручно. Його гасла вже оволоділи мізками середньостатистичного обивателя, який, перш за все, дбає про власний маленький світ, безпеку і ситість. Якби ж то причини занепокоєння цих «маленьких європейців» полягали лише, для прикладу, у невиваженій міграційній політиці чинних правителів. Зовсім ні.
Корені проблеми слід шукати значно глибше і поза межами ще вчора безхмарного і задоволеного собою Європейського Союзу. Їх чомусь досі не можуть розгледіти навіть кращі уми континенту.
Причини — у путінській Росії. Там, звідки невпинним потоком йшли до Берліна, Лондона, Парижа бажані нафтодолари, звідки експортувалася корупція і вседозволеність астрономічно багатих олігархів. Європейські владні еліти радо підігрували щедрим кремлівським ляльководам, легковажно вважаючи, що там, у Москві, сидять благодійники і філантропи. Не тільки підігрували, а й реально інкорпорувалися у російські бізнес- та медіа-проекти (як-от екс-канцлер Німеччини Герхард Шрьодер у «Газпром» чи екс-прем'єр-міністр Шотландії Алекс Салмонд у пропагандистський «Раша-тудей»).
Тепер Росія брутально втручається у європейські вибори, фінансує ультрарадикальні рухи (як-от «Національний фронт» Марі Ле Пен у Франції чи італійський «Рух п’яти зірок»). Це Росія вміло маніпулює потоками біженців через участь у Сирійському конфлікті. За російськими інструкціями діють «хулігани» і «ґвалтівники» на площах Кельна та інших міст. Російські «відбитки пальців» помітні у діях сепаратистів Каталонії і путчистів у Чорногорії. Це Москва і «Газпром» знову хочуть монополізувати європейський енергоринок і роблять це під супровід схвальних голосів німецького істеблішменту, будуючи «Північний потік-2».
Ба більше! У Солсбері Москва застосувала хімічну зброю на території суверенної Британії, і це, урешті-решт, привело до тями деяких європейських політиків.
То чому ж європейські інтелектуали, які «розуміють, що по трьох чвертях століття після розгрому фашизму і по тридцяти роках після падіння Берлінської стіни шикується нова битва за цивілізацію», вперто не помічають цих очевидних речей? Чому у своєму «Маніфесті…» не згадують про Україну — реальну жертву московської агресії? Чому не хочуть визнавати, що на Донбасі і в окупованому Криму українські патріоти боронять саме ті цінності, про які йдеться авторам цього документа? Чому гасять європейську пожежу, оминаючи місце, де вже горить?
Без урахування «українського чинника» «розпрощатися з ледачою Європою» неможливо.
«Сліпота» і «глухота» європейських володарів дум — у задавненій звичці бачити «залізну завісу» на кордонах зігнилого СРСР, які давно не існують і, — що гірше, — й надалі перебувати у парадигмі міркувань про «зону російських інтересів». Мовляв, Європа закінчується за Чопом, далі — хай переймається «Раша».
Ще одну причину недавно сформулював експерт Atlantic Council Пітер Дікінсон: «Це ще й наслідок невігластва і неправильних уявлень. Глибина ображеності Росії через падіння її статусу після розпаду СРСР не зрозуміла сучасній західній аудиторії, яка думає, що росіяни здебільшого розділяють західні цінності».
Якщо вже шукати відповідь на запитання про байдужість європейських інтелектуалів до України, то, мабуть, варто зауважити, що серед підписантів «Маніфесту…» є і російська письменниця Людмила Улицька, яка досі не зрозуміла, «чий Крим?». Їй «складно відповісти на це запитання»…