«Ви не уявляєте, яка у нас атмосфера. Увечері не те що молодь, пси не бігають. Як курорт Крим уже помер»
Туристи з Євпаторії, що вперше побували у Львові, розповіли про різницю в менталітеті
Подружжя літніх людей запитало мене, як пройти до Оперного театру. Кажуть, біля Оперного їхній готель, а вони, гуляючи центром Львова, трохи заблукали і втратили орієнтир. Я пояснила, як їм йти, а принагідно поцікавилась, звідки вони приїхали. «Ми з Криму, з Євпаторії», — відповіла жінка. «З Криму?!» — здивувалася я. Так познайомилася з кримчанами, які є патріотами України і не надто це приховують. Пані Різанна — кримська татарка, її чоловік Валера — росіянин. Донька живе і працює у Харкові, в Молодіжній єврейській організації. Батьки давно казали доньці, що мріють поїхати до Львова, і коли дізналися, що у Львові буде кількаденний семінар, який організовує Молодіжна єврейська організація, попросили, аби взяла їх зі собою.
«І які ваші враження від нашого міста?» — запитую. «Ой, — пані Різанна не стримує емоцій. — Ми у захопленні! Такої кількості храмів і соборів я ніде не бачила. Ось я йду і думаю: через Львів пройшла Друга світова війна, тут були німці, радянські війська, як вдалося усе це зберегти? Місто намолене, тут відчувається позитивна енергетика. Неймовірна атмосфера! А яка чудова архітектура! І люди дуже доброзичливі. Кого що не спитаємо, усі радо відповідають. Коли починаю говорити українською, бачать, що мені складно, то кажуть, аби говорила російською. А я хочу говорити українською, бо починаю її забувати, — каже жінка — А ще звернули увагу, що у місті дуже багато молоді…». Перебиваю запитанням: чи в Криму мало молоді? «Ви не уявляєте, яка у нас атмосфера. О п’ятій-шостій вечора місто порожнє. Не те що молодь, пси не бігають. Як курорт Крим уже помер. Жодних інвестицій в інфраструктуру не вкладають. Росіяни трактують і, відповідно, розбудовують Крим виключно як військово-морську базу. Та й люди у нас колючі, байдужі до інших. Я з жителями Західної України, у нас кажуть, західняками, вперше зіткнулася на своїй роботі. Працюю лікарем у відомчому санаторії з 1993 року. Знаєте, як я розрізняла відпочивальників з Західної і Східної України? Якщо в мій кабінет стукали у двері, запитували, чи можна зайти, значить, — із Західної України. Якщо безцеремонно заходили без стуку і одразу сідали, значить, зі Східної». Пані Різанна навела ще один приклад різниці. Їй знайома з Харкова якось розповіла історію. Вона була у Львові і вирішила купити кавун. Пішла на місцевий базар і перебирає кавуни. Підходить продавець, молодий хлопець, і каже: «Пані, вам допомогти?» Вона повернулася до Харкова, пішла на базар і також вирішила купити кавун. Так само перебирає. Підходить продавець, також молодий хлопець, і грубо до неї: «Тетка, ты че тут ковыряешься!». Ось вам різниця у ментальності.
Запитую пані Різанну, чи багато туристів з Росії було цього літа. Каже, небагато, але у відомчий санаторій приїжджають. «Їдуть з певною пересторогою. Хто вперше, кажуть, «на розвідку» приїхали. Запитую їх, що вони тут розвідують? Вони самі до Криму ставляться неоднозначно, хоча, звичайно, б’ють себе в груди, що «Крим наш!» — розповідає жінка.
Вона своїх симпатій до України не приховує. Не всім це подобається. «Я часто критикую російську медицину. Вона від української відстала мінімум років на десять. Був у мене випадок, коли критично висловилась при курортниках. То вони „стуконули“ моєму керівництву. Начальниця мене покликала і попередила, щоб тримала язик за зубами. А одного разу до мене заходить пацієнт, дивлюся його картку, а там прізвище на „-ко“, здається, Тимченко. Кажу йому, яке у вас гарне прізвище. А він аж підскочив: „Я русский!“. Ще був цікавий випадок. Заходить відпочивальник, дивиться на мене підозріло і запитує: „Чому ви ніяк від своїх символів не можете відмовитись?“. Я не розумію, про що він. А він показує рукою на мою хустку. Каже, у вас хустка жовтого кольору, а блузка — блакитна. Я аж розсміялася. А він пішов, усім своїм виглядом демонструючи незадоволення».
З подружжям кримчан я прощалася як з ліпшими друзями. Запрошувала їх на каву, аби ще поговорити, але вони мусили йти, бо ввечері вже їхали додому. Та пообіцяли, що неодмінно ще приїдуть до Львова, і тоді ми обов’язково вип’ємо смачної львівської кави.