Чому Кличко пропустив удар?
Віктор Янукович задоволено потирає руки. Прямо бачу його вдоволене обличчя зі знаменитою посмішкою... Партія регіонів у стінах парламенту знову розвела опозицію “як котят”.
Підступно, тишком-нишком, під виглядом змін до Податкового кодексу винесла на голосування норму, згідно з якою можна заборонити лідеру «Удару» Віталію Кличку реєструватися кандидатом у президенти.
Все було зроблено філігранно. 24 жовтня на розгляд Верховної Ради виноситься суто економічний законопроект №2054а під назвою «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо обліку та реєстрації платників податків». Жодної політики, лише турбота про наповнення державного бюджету. Влада вдало підібрала час для голосування. Притупила пильність опозиції, яка налаштована, “наелектризована” лише на вирішення долі Тимошенко, завуалювала суто політичну правку в економічний папірець. Тим паче, цей законопроект вже пройшов успішне перше читання. За нього голосували і опозиційні фракції. Як правило, перед другим читанням вносять незначні, часто формальні правки... Але пильність, звичайно, втрачати не можна, особливо, коли маєш справу з такими “розводящими”, як “регіонали”. Коли опозиціонери збагнули, що в “деталях” захований диявол, було пізно. Цинізм влади полягав ще й у тому, що «антикличківську» поправку вніс представник “Батьківщини” Ігор Бриченко. Суть правки до Податкового кодексу проста як двері: особа, котра має право постійного проживання на території іноземної держави, вважається такою, що не проживає в Україні. А значить, згідно з Конституцією, не може брати участі у президентських виборах. Не треба бути мудрагелем, щоб зрозуміти — правку робили спеціально під Кличка, який офіційно має право на постійне проживання у Німеччині (а це, до речі, основний крок для подальшого надання громадянства) і, відповідно, платить там усі податки. Висловлюючись боксерською термінологією, важковаговика Віталія Кличка відправили у технічний нокаут однією правкою.
Як і після технічного нокауту у рингу, Кличко в парламенті хоч на ногах і тримався, але виглядав дуже розгубленим, “побитим”. Проте звинувачувати мав би не владу і не партнерів по опозиції, які прогледіли правку свого недосвідченого чи підступного депутата. Як бувалий боєць на рингу, мав би бути стратегом і в політиці та прорахувати цей “удар під дих”.
Коли Віталій Кличко тріумфував у боксі, його проживанням у Німеччині ніхто особливо не переймався. Те, що він отримав право на проживання у країні, де знаходиться його промоутерський бізнес, також сприймалося з розумінням. І те, що податки там платив. А як же... Це Німеччина, там сплата податків — майже святе. Але Кличко тоді сприймався виключно як спортсмен. Більше того, він як українець прославив нашу державу, тому усі інші нюанси українці сприймали поблажливо. Коли ж залишив бокс і вирішив робити політичну кар’єру в Україні, ситуація змінилася. У нього з’явився новий статус. Політик — людина вразлива, і щоб тебе не діставали, треба позбавлятися будь-яких “вузьких місць”, не підставлятися. Кличко, схоже, цього не врахував. Злегковажив?
Згідно з офіційною декларацією Віталія Кличка, в 2011 році він заробив понад 4,7 мільйона доларів, з яких усі податки сплатив у Німеччині. Відверто кажучи, дивно, що цей факт якось слабо експлуатували конкуренти під час парламентської виборчої кампанії. Але президентська гонка — це не парламентська. Тут усі методи боротьби, як кажуть, хороші. Згадаймо президентські вибори 2004 року і ролик Козака зі знаменитою фразою: “Пане Ющенко, ваша дружина — американка...”. Невже Кличко не зумів прорахувати, що право на проживання у Німеччині і податки, які він сплатив на користь вдоволених життям німецьких пенсіонерів, а не знедолених українських, — це його ахіллесова п’ята. Що знайдеться новий Козак, який запише відеоролик а-ля “Пане Кличко, ви — німець і ваша дружина — німкеня, бо ви платите податки у Німеччині!”. Ганна Герман, а потім і Вадим Колесніченко вже у виступах з трибуни ВР з пафосом вигукували, що Кличко, сплачуючи податки в Німеччині, годує тих, хто «вбивав наших людей» та «плюндрував нашу землю».
Якщо Віталій Кличко вирішив пов’язати своє майбутнє з Україною, то для чого йому право на проживання у Німеччині? Чому досі не відмовився від цього привілею, щоб раз і назавжди уникнути спекуляцій на цій темі, вибити козирі з рук недоброзичливців та не наражати на небезпеку своє політичне майбутнє?