Невдала відповідь Москви «американському Чемберлену»

  • 13.04.2018, 22:48
  • 1 003

До парламенту Росії внесли законопроект, який вимагає від уряду запровадження санкцій проти США та їхніх союзників. Це — відповідь на американські санкції проти семи російських олігархів та їхніх фірм

У п'ятницю у Думу, нижню палату російського парламенту, надійшов проект закону «про заходи у відповідь на неприязні кроки Сполучених Штатів Америки та інших держав», яка уповноважує уряд Росії до запровадження санкцій проти США та інших країн Заходу.

Проект підготували спікер Думи В’ячеслав Володін і лідери чотирьох партій, які засідають у ній: пропутінської «Єдиной Росії», керованої Владіміром Жіріновським Ліберально-демократичної партії Росії, Комуністичної партії Російської Федерації та партії «Справедлива Росія». Це символічно означає, що документ є спільним проектом цілої Думи.

Закон має стати відповіддю на позицію уряду США, який тиждень тому уніс до чорного списку сімох російських олігархів та їхні головні бізнеси, а також два десятки російських політиків і керівників державних корпорацій, серед інших — і президента Газпрому Алєксєя Міллєра.

— Обговорюючи численні недружні дії проти нашої країни, ми дійшли висновку про потребу реагувати на хамську поведінку США та створення ними перешкод для роботи нашого бізнесу, — заявив російським журналістам Володін у п'ятницю. Він додав, що Дума візьметься за розгляд законопроекту у понеділок.

«До свиданья, бурбон!»

Проект закону передбачає, що уряд Росії може запровадити заборону на ввезення товарів і сировини зі США та країн, які підтримують американські санкції проти Росії, або обмежити такий імпорт.

Перший віце-спікер Думи Іван Мєльніков розповів, що мова йде про заборону імпорту США алкоголю (до прикладу, бурбону та каліфорнійських вин) і тютюну (цигарок), а також ліків. Обмеженням підлягатиме також увіз комп’ютерного програмного забезпечення.

Російська влада може заборонити американцям вивозити рідкоземельні метали або вироби з цих металів, які використовуються у високотехнологічних галузях. Згідно з повідомленнями агенції АР, ця заборона може також стосуватися титану, який американський авіаконцерн Boeing купує головно у Росії. Заборона стосуватиметься також фірм поза межами США, якщо у них присутній (понад 25 відсотків) американський капітал — прямо або опосередковано.

Проект також передбачає зростання плати за використання транспортними літаками США російського повітряного простору, що вдарить по бізнесу американських перевізників, які транспортують товари між Європою та Азією через найкоротший шлях, тобто через Сибір.

Росія також заморозить співпрацю з США в ядерному та ракетному секторах.

«До свіданья, Goldman Sachs i EY!»

Керівництво Думи пропонує також заборону участі банків зі США та інших країн Заходу в приватизаційних процесах. Зараз у списку банків, які брали участь у цьому, були, між іншим, американські Citibank, Goldman Sachs, JP Morgan, Morgan Stanley, французький BNP Paribas та швейцарські Credit Suisse i UBS.

У російській приватизації відтепер не братимуть участі громадяни і компанії зі США, а також фірми поза межами США, у яких присутні понад 25 відсотків американського капіталу. Згідно із проектом, уряд Росії зможе заборонити фірмам зі США і країн, що їх підтримують, надання консалтингових, правничих та аудиторських послуг. Наразі більшість російських концернів користувалося послугами EY (США), PwC i Deloitte (обидві з Великої Британії) а також KPMG (Голландія). Проект також містить пропозицію табу або ж суттєві обмеження для роботи в Росії громадянам США та держав, які є союзниками Штатів.

«Пашлі вон, патентні права!»

Винятковим курйозом у проекті лідерів Думи є припис, який дозволятиме владі РФ скасувати заборону на використання товарних знаків, власниками яких є американські компанії або фірми з-поза меж США з понад 25-ма відсотками американського капіталу.

Міхаїл Ємєльянов, заступник голови комісії Думи з питань законодавства, сказав агенції Interfax, що завдяки таким змінам у Росії можна буде продукувати товари без згоди на те власників патентів та ліцензій, якщо тільки російські фірми зможуть опанувати відповідними технологіями для такого виробництва.

— Дамо щигля в ніс американцям. Тому що всі успіхи, і, перш за все, домінування англосакського, західного світу, гарантуються правом інтелектуальної власності. А ми вдаримо по цьому праву, — сказав Ємєльянов.

Постріл Росії у ногу

Речник президента Росії Дмітрій Пєсков заявив, що у Кремлі ще не бачили проекту керівників Думи. Однак, додав він, всі реакції на санкції США відповідатимуть національним інтересам Росії. Відповідаючи на запитання про розбіжності між інтересами Росії та інтересами російських споживачів, Пєсков заявив: «Інтереси громадян та інтереси країни — це одне і те ж».

Утім експерти не приховують сумнівів щодо планів керівників Думи. Політолог Євгєній Мінченко розповів газеті «Вєдомості», що частина пропозицій у законопроекті про санкції проти США фактично буде для Росії пострілом у власну ногу.

Експерт з космічної галузі Іван Моісєєв заявив, що дуже сумнівною виглядає можлива згода Росії на припинення, згідно з проектом, експорту до США космічних ракетних двигунів. Росія не може собі цього дозволити. На його думку, внесена до проекту ідея такої заборони сильно зіпсує репутацію російських компаній у космічній галузі і може суттєво ускладнити їм підписання нових контрактів.

Фірма VSMPO-Avisma, яка продає титан корпорації Boeing, у паніці. У своєму релізі компанія нагадує, що виробляє третину усього титану для авіабудівельної галузі світу і експортує близько 70 відсотків своєї продукції. «Порушення кооперативних зв’язків і невиконання бізнесових зобов’язань можуть надовго, якщо не назавжди, викинути нашу компанію з ринку титану, який динамічно розвивається. Більше того, у регіоні Уралу понад 20 тисяч наших працівників постануть перед кризовою ситуацією», — пишуть у релізі VSMPO-Avisma, коментуючи задуми лідерів Думи. Підприємці висловлюють надію, що російські парламентарі не зважаться на кроки, які шкодять національній титановій галузі і економіці Росії назагал.

Нервові настрої побутують у в російській ядерній корпорації Росатом. Її представники повідомили агенції Interfax, що запланована відповідь США загрожує планам продажу нового типу палива для атомних станцій, пристосованого до американських реакторів. Закнопроект, який готують у Думі, може покласти край багаторічній співпраці російської корпорації з французькою ядерною фірмою Areva.

Російські представництва EY, PwC, Deloitte i KPMG повідомиили агенції ТАСС, що їх не торкнеться майбутній закон. Бо вони є російськими суб’єктами і формально не є пов’язаними з американським капіталом.

— Справді, ми (Росія) набагато сильніше залежні від США, ніж вони від нас, — оцінив ситуцацію Євгєній Мінченко.

За матеріалами Gazeta Wyborcza

Схожі новини