Багатій чкурнув із фальшивим паспортом
Слідчі кажуть: допоміг у цьому продажний прикордонник
Не кіношний, а справжній трилер розгорнувся недавно у поїзді Київ — Хелм, який перетнув українсько-польський кордон. Цим потягом за чужими документами виїхав до Польщі, а звідти — до Австрії (за іншими даними, до Англії) один із найбагатших вітчизняних бізнесменів Геннадій Боголюбов. Та сама персона, яку разом з його компаньйоном Ігорем Коломойським звинувачують в одній із найгучніших афер в українській фінансовій системі - виведенні з «ПриватБанку» за кордон шляхом незаконних операцій двох мільярдів доларів. Крім українських правоохоронців, цією та іншими їхніми корупційними оборудками зацікавилися у США.
Липень, липові документи…
Останній вагон під номером 13 виявився фартовим для 62-річного бізнесмена. За версією слідства, у волинському пункті пропуску «Ягодин» у купе до Боголюбова зайшов 46-річний начальник однієї з груп інспекторів прикордонного контролю Володимир Макаренко. Узяв у Боголюбова й у супутника-родича паспорти. Вийшов у коридор, передав їх своїй підлеглій, сказавши, що з документами пасажирів усе гаразд. Мовляв, сам їх перевірив — тому заходити у це купе не треба. Підлегла слухняно просканувала папери і згодом повернула своєму начальникові, а той люб’язно передав їх Боголюбову. Втім, у проштампованому паспорті з фото, трохи схожому на фейс цього чоловіка, значилися персональні дані зовсім іншої людини: волинянина Сюмака Миколи Купріяновича, 67 років…
Сюжет цього «кіно» досяг драматизму через кілька хвилин, уже за участі польських прикордонників. Їм, якщо вірити слідчим, Геннадій Боголюбов пред’явив уже не чужий, а власний закордонний паспорт. Бо ті до документів придивлялися уважно…
Співробітники Державного бюро розслідувань, які повідомили Боголюбову підозру про незаконний перетин кордону, відшукали Миколу Сюмака. Той розповів, що десь два роки тому загубив свій закордонний паспорт, і відтоді України не покидав, весь час перебуває вдома. Тож Боголюбову інкримінують ще й заволодіння чужим паспортом. Санкція пред’явлених звинувачень передбачає до семи років позбавлення волі.
Підозру висунуто і прикордоннику Макаренку, на час слідства за рішенням суду той перебуває у СІЗО. Вийти звідти зможе, якщо внесе 25 млн грн застави.
Шукайте жінку?
Експерти не виключають, що втечі Геннадія Боголюбова могла якось посприяти його цивільна дружина — тепер уже колишня перша заступниця глави вітчизняного МЗС, постійна представниця України при міжнародних організаціях у Відні Еміне Джапарова. Сама вона такий вплив категорично заперечує. Більше того, подала заяву про відставку. У соцмережах мотиви свого вчинку пояснила так: «Події, які розгорнулися навколо мене та моєї родини, на жаль, є маніпулятивними та несправедливими. Тому наразі мої зусилля спрямовані на убезпечення себе та своїх дітей. Я також прийняла для себе рішення не залишатися в системі МЗС та ініціювати свою відставку. Відповідну заяву направила на ім'я міністра Д. Кулеби».
Еміне Джапарова зазначила: «Я не порушувала закон. Я не використовувала службове становище для досягнення приватних інтересів. Зараз я маю захистити свою родину та дітей, молодшій з яких всього три місяці».
До слова, Геннадій Боголюбов є батьком семи дітей, п’ятеро з них — неповнолітні.
Видання «Українська правда» зв’язалося з Геннадієм Боголюбовим. Його версія подій відрізняється від тієї, яку оприлюднили правоохоронні органи. За словами Боголюбова, за кордон він виїжджав, щоб провідати важко хвору (не встає з ліжка) матір, яка із сестрою живе у Лондоні. Квитків на потяг не було, тому придбав їх через перекупників. Таксисти, мовляв, до кордону підвезти не хотіли — через блокпости.
За словами Боголюбова, вночі прикордонники перевірили у нього документи, зауважень не мали. Прізвища Сюмак не знає…
Ексспіввласник «ПриватБанку» заперечує, що має намір просити політичного притулку за кордоном. Каже, після відвідин мами планував повернутися в Україну. Але тепер, після того, як ДБР відкрило проти нього кримінальне провадження, думатиме, як діяти далі…
Коментар для «ВЗ»
"В Україні не діє закон"
Юрій ЛУЦЕНКО, громадсько-політичний діяч, колишній глава МВС і ексгенпрокурор України
Пан Боголюбов мав усі законні підстави (вік, кількість дітей) для виїзду за кордон. Його, проте, не випустили. Варіантів такого рішення було два — очікування підозри і обмеження пересування, або чистий шантаж для отримання хабаря. Як бачимо, Боголюбов вирішив питання дешевше.
Висновки? У країні не діє закон.