Екскомандир львівського «Беркуту» — за ґратами
Ростислава Пацелюка звинувачують «у вчиненні умисних вбивств і закінчених замахів на вбивство двох і більшої кількості учасників акцій протесту» на Майдані
Два місяці під вартою без права внесення грошової застави проведе на час досудового розслідування Ростислав Пацеляк, колишній командир львівського загону «Беркут», який брав участь у подіях на Майдані взимку 2014 року. Таке рішення ухвалив Київський апеляційний суд. Пацеляка підозрюють у перевищенні службових повноважень, вчиненні терористичного акту, організації спричинення тяжких тілесних ушкоджень, а також у вчиненні умисних вбивств і закінчених замахів на вбивство двох і більшої кількості учасників акцій протесту.
Після перемоги Майдану Ростислав Пацеляк разом зі своїми підлеглими з’явилися під час одного віча біля пам’ятника Шевченку у Львові, стали на коліна і попросили пробачення перед людьми начебто за дії своїх київських колег. Пацеляк стверджував, що ні він сам, ні його бійці до протиправного насилля над мирними протестантами не причетні, нічим себе не заплямували. Однак багато людей їм не повірили. Слідство, яке розслідує криваві події 2013−2014 років, стверджує, що екскомандир львівського «Беркуту» і його загін брали участь у масакрі на Майдані. Про це у березні 2014-го кореспонденту «Високого Замку» розповідав і один з колишніх «беркутівців», який завчасно звільнився з цього підрозділу.
Авторові цих рядків колишній беркутівець (назвав себе Петром) розповів таке:
«У революційний Київ бійці львівського „Беркуту“ їздили у два етапи. Під час другого „відрядження“, починаючи з 14 січня, в столиці було 130 осіб. Деякі, побачивши, що їх кидають проти мирних протестантів, звільнилися зі служби ще в січні. Інша частина написала заяви про відхід у середині лютого, дізнавшись про запланований штурм Майдану. Хто вирушив у Пущу-Водицю, хто спалив одяг, зник серед київської рідні. Решта — людей 40−50 на чолі з командиром батальйону підполковником міліції Ростиславом Пацеляком та його заступником з кадрів підполковником Мироном Процишиним — вирішили „проти екстремістів стояти до кінця“. Брали участь у придушенні опору майданівців, про що з жахом тієї ночі спостерігав весь світ…»
Петро також згадував що, аби замаскувати присутність львівських «беркутівців» у центрі Києва, у двох їхніх автобусах поміняли номери — на київську та івано-франківську реєстрацію. Підполковник Пацеляк і його соратники почали драпати лише тоді, коли побачили, що Майдан перемагає. Тоді й переметнулися на інший бік барикад.
«Згадайте, — продовжував Петро, — як мужньо вчинило керівництво і бійці тернопільського „Беркуту“: разом з командиром заявили, що не воюватимуть проти народу, організовано сіли в автобус і поїхали додому. У Тернополі привселюдно вибачилися перед громадою і стали на її захист. А наш командир вчинив підло. Сам утік, кинувши підлеглих напризволяще, тож бійці, наражаючи своє життя на небезпеку (не дай Боже було тоді потрапити під гарячу руку майданівців), змушені були добиратися додому хто як міг, хто в чому. Деякі позичали у товаришів одяг. Замовляли з Києва таксі, щоб безпечно прибути до Львова. На зворотній дорозі один із „беркутівців“ на ім'я Роман загинув під колесами машини…»
За словами Петра, після перемоги Майдану Пацеляк намагався втертися у довіру до нового міліцейського начальства. І коли йому доручили формувати новий підрозділ, набирав туди тих «беркутівців», які разом з ним були до кінця і били-вбивали майданівців. А тих, хто звільнився, не бажаючи брати участі у цих побоїщах, називав зрадниками.
У 2014 році пан Пацеляк приходив «сповідатися» до нашої редакції. Заперечував висунуті проти нього звинувачення. Запевняв нас: «У розгоні Майдану ми участі не брали. Я разом з Луценком на Майдані виступав. 18 лютого ми почали роз'їжджатися звідти. Нікого ми не били. Нікого не придушували…».
Істину у справі дев’ятирічної давнини має встановити суд. Схоже, для нього слідчі зібрали чималу доказову базу.