«У НАТО беруть країни, які поважають демократичні цінності...»
Це, на думку експерта, повинна усвідомити і українська влада, яка дорікає Альянсу за зачинені двері
У країні, яка воює, встигає проявити себе і політикум – щоправда, робить це по-різному. І хоча у цей особливий період є певні обмеження на критику, громадянське суспільство має право оцінювати те, що робиться для його блага, і те, що завдає йому шкоди. Відверта розмова на цю тему у кореспондента “Високого Замку” відбулася зі знаним правником-конституціоналістом, громадським діячем, колишнім заступником голови ЦВК Андрієм Магерою.
Політикам не слід заважати військовим
– Пане Андрію, як у цій війні показали себе вітчизняні політики? Хто з них викликає у вас повагу, а хто подив, розчарування?
– Висновки робити зарано. Найближчі півтора-два місяці буде набагато більше видно того, чого не побачили раніше.
– Маєте на увазі особливо гарячу фазу війни, яка насувається...
– Кажу про майбутні рішення влади, які вона ухвалюватиме. Коли братиме на себе відповідальність, а не ховатиметься, наприклад, за ідеями про референдум. У відповідальний момент історії саме влада має ухвалювати рішення! Для того українці її обирали.
– Попри мораторій у війну на політичну конкуренцію та взаємопоборювання, ці речі таки присутні. Простежується навіть певна політична ревність. У соцмережах обурені зневажливим постом радника Офісу президента Олексія Арестовича. Він висловив невдоволення тим, що багато українців надто захоплюються Головнокомандувачем ЗСУ Валерієм Залужним і водночас начебто недооцінюють Верховного головнокомандувача Володимира Зеленського...
– Основна заслуга Володимира Зеленського має полягати у тому, щоб він не втручався у безпосередню діяльність військових. Умовно кажучи – не зв’язував руки, не обмежував їхні військові операції.
ЗСУ і до війни мали найбільший авторитет, а під час бойових дій він зашкалює. Але у декого з Банкової, називаю їх “челяддю Єрмака” (серед них згадуваний вами Арестович), завдання, напевно, дещо інше. Вони не розуміють, що під час війни суспільство треба ще більше об’єднувати, а не роз’єднувати...
Для чого, наприклад, на ТБ створили “Єдині новини #UАразом”? Чи не для того, щоб вилучити три опозиційні до влади канали? Мені важко було б уявити, що у 1939-1940 роках, коли Велику Британію нещадно бомбардували німецькі літаки, прем’єр Черчілль закрив видання, які йому не подобалися...
Закриті телеканали “Еспресо”, “Прямий”, “5 канал” є патріотичними, державницькими. Там ніколи не звучало “побєдобєсія” – як це було на “Інтері”. А “Інтер” сьогодні спокійно уживається на цих “Єдиних новинах” – ніби нічого і не сталося. Виникає багато запитань, чому це робиться?
Читайте також: «Закриття «Еспресо», «Прямого», «5 каналу» - диверсія на користь ворогові….»
Ще одне. Якщо ви підпишетеся на Телеграм-канал Верховної Ради, то помітите на ньому неприховану рекламу партії “Слуга народу”. Не думаю, що завдання цього державного Телеграм-каналу, який утримують за кошти платників податків, полягає у популяризації однієї з політичних сил. Зрештою, чи потрібно українським громадянам у час війни на тих же “Єдиних новинах” по два-три рази наголошувати під час ефіру про приналежність депутата до певної політичної сили?
Партії-колаборанти не мають права на існування
– Як ви пояснили б метаморфозу вчорашніх українофобів? Скажімо, екс-“регіонал” Олександр Вілкул, який колись молився на росію, каже про російські окупаційні війська... Максим Бужанський зі “Слуги”, який шипів на все українське, тепер говорить про рашизм. Ці люди справді змінили свій світогляд, переродилися? Чи на певний час одягли маску патріотів?
– Хотілося б краще думати про них і вірити у те, що відбувся злам в їхній свідомості, що стали патріотами України. Водночас ці люди повинні не забувати, що суспільство за ними уважно спостерігає. На війні кожен на видноті...
– А як сприйняли введення у ранг диякона УПЦ Московського патріархату ще одного одіозного екс-“регіонала” Михайла Добкіна?
– Це кращий для нього варіант за нинішніх обставин, ніж той, коли Добкін, скажімо, займався б тим, що роблять зараз такі персонажі колишньої Партії регіонів, як Царьов. Якщо Добкін шукає шляхи до Бога – нехай, це його справа...
– Спостерігається масовий перехід парафій УПЦ МП до ПЦУ. Якою має бути доля релігійної конфесії, керівний центр якої розташовано у країні-агресорі і багато пастирів якої співпрацюють з окупантами?
– Коли встановлено факти такої співпраці, треба проводити слідчі дії, винуватців притягати до відповідальності. Водночас, оскільки тема релігійних свобод є дуже чутливою, у тому числі для європейських інституцій, нашій владі у цьому питанні треба бути дуже обережною. Вживати таких заходів, які виглядали би обґрунтованими для міжнародних партнерів. Треба переконливо довести, що ті організації, які подають себе як релігійні, насправді такими не є, а слугують прикриттям діяльності іноземних, у даному випадку – російських спецслужб.
Важливо працювати і з українськими громадянами, щоб не відкрити внутрішній фронт в Україні – релігійний. Їм треба роз’яснити, що таке свобода совісті, в чому суть церкви, а що для неї не властиво. Нагадати, якими були заяви московського патріарха Кіріла на підтримку путіна і російських збройних сил. Все це треба доносити парафіянам, щоб релігійні громади, аналізуючи ці факти, самі ухвалювали рішення про відхід від російської православної церкви в Україні.
– Як бути з такою політичною силою, як “ОПЗЖ”, у лавах якої багато кремлівських агентів і чимало представників якої, працюючи в органах місцевого самоврядування, перейшли на бік ворога?
– З огляду на неодноразові випадки, коли представники “ОПЗЖ” займали колабораційну позицію на підтримку російських агресорів, є всі підстави для того, щоб у судовому порядку заборонити цю політичну силу в Україні. І не лише цю. Йдеться про партію Шарія, “Держава” – близько десятка таких політсил, до яких мають відношення російські спецслужби. Ці партії треба ліквідувати як юридичні особи. Як колись було вчинено щодо комуністичної партії.
Німці на референдумах Гітлера попеклися...
– Час від часу на Банковій обмовляються про референдум з важливих питань миру, безпеки, наших відносин з росією. Наскільки доречним для вирішення доленосних питань держави є використання цього “інструменту демократії”?
– У багатьох державах світу референдуми заборонено, вони не можуть відбутися як такі. Не можна проводити їх у США, Німеччині. Німці заборонили їх не від хорошого життя, а тому що занадто попеклися на референдумах Гітлера у 30-х роках минулого століття.
Українська Конституція референдум передбачає. Водночас проведення його щодо НАТО є неможливим. З багатьох причин. Заховатися за референдум, за плечі українського народу – не найкращий метод для влади. Ба більше! З конституційної точки зору, такий референдум був би нікчемним…
Читайте також: Чи стане Німеччина на "правильний бік історії"?
– Як оцінюєте склад української делегації на переговорах з росією? Зокрема те, що очолює її керівник парламентської фракції “Слуга народу” Давид Арахамія. І те, що до складу цієї делегації входить Олександр Чалий, про якого, м’яко кажучи, суперечливі відгуки?..
– Той же нардеп Арахамія (інформація є у загальному доступі) запам’ятався противником збільшення оборонного бюджету України. З його боку були дивні дії політичного флірту з комуністичною партією Китаю – а це ледь не зіпсувало наші стосунки зі стратегічним партнером, США. Арахамія жодного дня не працював на дипломатичній роботі, не має ні відповідної освіти, ні досвіду. Те, що він очолює делегацію України на переговорах з Росією, є певним діагнозом української кадрової політики. Хіба в Україні немає висококваліфікованих дипломатів для цих перемовин? Взяти, наприклад, Валерія Чалого, Володимира Огризка, Данила Лубківського, Романа Безсмертного. Але ці фахівці чинній владі, на жаль, не потрібні...
Щодо Олександра Чалого. Починаючи від часів Кучми (тоді він був першим заступником міністра закордонних справ, причетним до укладання Будапештського меморандуму), Чалий зарекомендував себе відвертим противником євроатлантичної інтеграції України. Залучення його до перемовин з росіянами свідчить про одне: в Офісі президента вирішили якимось чином нівелювати положення Конституції, в яких записано про євроатлантичну інтеграцію.
– Ви опублікували блог про “скиглення влади” щодо невступу України у НАТО. Дорікнули їй за стримування демократичних реформ. Чи справді від цього чинника залежить наш вступ до Альянсу?
– Це не є вирішальним чинником, але одним із важливих. Коли засновували організацію Північноатлантичного договору, у його преамбулу вписали про прагнення держав-учасниць поважати права і свободи своїх громадян, принцип верховенства права. НАТО – єдина із військових організацій світу, яка об’єднана довкола певних цінностей. На відміну від ОДКБ (Організація договору з колективної безпеки, яку очолює Росія), так званого Ташкентського пакту. В ОДКБ беруть усіх, хто туди хоче потрапити. Там не питають, який у країни державний лад, як там дотримуються прав і свобод своїх громадян, наскільки незалежними, справедливими, авторитетними у них є суди. Це нікого не цікавить. А НАТО – цікавить!
Якщо хтось думає, що Україну приймуть у НАТО тільки через наші військові успіхи (як громадянину України, мені би дуже цього хотілося!), мушу їх розчарувати. Влітку Фінляндію і Швецію можуть узяти у члени цієї організації – бо там незалежні суди, дотримуються прав і свобод громадян, ніхто кримінально не переслідує політичну опозицію, не відключає опозиційні телеканали. Тому питання «Чому ми не в НАТО?» треба ставити насамперед собі.
– Усі ми чекаємо переможного для України завершення війни. Чи зміниться Володимир Зеленський після неї? Чи переосмислить свою попередню політику?
– Мені дуже хотілося б, щоб останні події в Україні кардинально змінили світогляд чинного президента. За останній місяця-півтора до нього серйозних зауважень не було. На відміну від його оточення – Єрмака, Подоляка, Арестовича, Арахамії. Але красномовно те, що оточення він не змінив. Сподіваюся, Зеленський зрозумів, якою ціною Україна здобуває свою свободу, свою незалежність. І цінуватиме це.
Щодо політичних перспектив глави держави зараз важко говорити. Не забуваймо, що на піку своєї популярності Вінстон Черчілль програв вибори у парламент і перейшов в опозицію. Тому не радив би оточенню Зеленського накручувати себе 90-відсотковою підтримкою чинного президента під час війни. Бо в тих 90% є теж моя підтримка – хоча я не є політичним симпатиком Зеленського і за нього не голосував. Підтримую його як інституцію, як президента моєї воюючої держави. Переконаний: така ж позиція у багатьох наших громадян.
Про політичні перспективи Зеленського будемо говорити після перемоги. А зараз всі у суспільстві мають об’єднуватися і вживати таких дій, які не роз’єднували б його.
Читайте також: Якщо витримаємо атаку ворога на сході, то почнемо наступ на окупантів