«Дядя Ваня» та його сини
Батько з двома старшими боронить Україну. А молодший оббиває пороги військкоматів і рветься на фронт
Історію 56-річного чоловіка з позивним «Дядя Ваня» мені розповіла його дружина Наталія. Її чоловік і двоє старших синів захищають Батьківщину. Дядя Ваня, як його називають на фронті, нещодавно отримав від командування кілька «дембельних» днів. Швиденько зібрався — і на вокзал. А там кажуть: «Немає квитків на поїзд». Пояснював, що воює, та й спину щось прихопило… Немає! Аж потім все-таки знайшли місце — у вагоні СВ. Приїхав до Львова, ледве дійшов додому, бо біль розривав спину на шматки. Викликала дружина «швидку». А там консультують телефоном, за протоколом, не виїжджають на такі випадки. Розповіли дружині, які уколи купити в аптеці: колоти стільки-то й тоді-то. Підлікувала пані Наталя чоловіка, бо за фахом — медик. І її Іван через кілька днів, «озброївшись» солодкими гостинцями, повернувся на фронт — до своїх хлопчиків.
Чоловік пані Наталі пішов захищати Україну 25 лютого 2022-го. Попри те, що її Іванові до пенсії залишилося якихось п’ять років і чоловік переніс інфаркт міокарда, наступного дня після повномасштабного вторгнення сам пішов у військкомат. Він і до того не міг спокійно всидіти, адже ворог почав топтати брудними чоботиськами його рідні донецькі землі ще 2014-го. Але здоров’я не дозволяло…
— Та в нього не лише інфаркт, — каже пані Наталя. — Має ще й стент у серці… Чи не просила його бути вдома? Просила. Але втримати не могла.
Спочатку пана Івана записали у 103-тю бригаду Тероборони. Майже два місяці чоловік був у Львові, а потім усю бригаду перекинули ближче до лінії фронту, де він потрапив у інженерний підрозділ. На думку пані Наталі, її Іван сам туди напросився, бо вміє робити спеціальні кріплення. Хлопці пана Івана слухають — чоловік старший, мудрий, знає, що каже. Тому й отримав він такий позивний — дядя Ваня. Глибоко поважають, бо не ховається за спинами молодих. Торік чоловік підірвався на міні, отримав контузію. Після реабілітації знову пішов на фронт. Дядю Ваню хлопці навіть дещо побоюються, бо ж тримає дисципліну. Чоловік сам не курить і не п'є, тож і хлопцям не дозволяє.
Дядя Ваня має добре серце, бо підгодовує собак і котів, та ще й «дачу» облаштував, щоб було що їсти, — садить карпоплю, зеленину. Прийшли фазани поклювати жуків на картоплі. Один солдат побачив і хотів птаху застрелити, але дядя Ваня не дав: «Тобі що, жерти нема чого?!».
Майже 10 років у строю середній син Ігор із позивним «Град». Йому було лише 16 років, на той час навчався в одному з львівських училищ і паралельно проходив вишкіл у Правому секторі. Потрапив у загін до «Да Вінчі». Навчання довелося покинути… 2015-го під Маріуполем отримав поранення в око.
— Знаєте, я тоді думала, що не переживу, — зітхає пані Наталя. — Дитина ще зовсім! Хлопці привезли його до шпиталю в Маріуполі, а там його не беруть. Кажуть, він не військовий, а «гражданскоє ліцо». Друзі тоді за власні кошти купили медикаменти і поклали мого сина в іншу лікарню. Там надали першу допомогу і відправили до Львова. Якби вчасно не прооперували, ока у дитини не було б.
— І що, знову повернувся після такого поранення на фронт?
— Син обманював нас з чоловіком постійно. Казав, що везе медикаменти з волонтерами, і за кілька днів повернеться. Насправді повертався через кілька місяців… Потім знову тиждень побув удома, і знову ніби з волонтерами збирається в дорогу. А 25 лютого 2022 року мій Ігор уже був у Бучі. І воює досі.
— А найстарший?
— Старший Андрій був призваний у третю хвилю 2014 року. Отримав повістку — й відразу пішов. Нам навіть нічого не сказав. Того дня Андрій обіцяв прийти до мене на роботу — допомогти з ремонтом. Зателефонував і перепросив, мовляв, не зможе прийти, бо має інші справи. «Які справи, сину?». Лише тоді розповів. Просив, щоб я не переживала, заспокоював, що воювати не піде, його просто викликають у військкомат для уточнення даних. Хоча військову службу він раніше пройшов.
Андрій два місяці проходив вишкіл, а тоді - на схід. Захищав Донецький аеропорт. Став кіборгом у 21 рік. Його позивний «Спікер». Пані Наталя розповіла: коли відомий режисер Ахтем Сеітаблаєв їздив з прем'єрним показом свого фільму «Кіборги», Андрій «Спікер», як один із прототипів фільму, брав участь у такій поїздці до Відня.
У цій родині є ще й третій син — Юра. За словами пані Наталі, «то мале також преться». Займається бойовими мистецтвами, має багато нагород. Юрій оббиває пороги військкоматів, але наразі його не беруть. Бо ж не можуть четверо чоловіків з однієї родини піти на фронт!
А родина у них справді дуже патріотична. Рідний племінник пані Наталі загинув на 100-ий день повномасштабного вторгнення, а його 19-річний син з грудня 2022-го в російському полоні.
— Пані Наталю, як даєте собі раду з таким психологічним навантаженням?
— Намагаюся якомога менше часу проводити вдома. На роботу вже не ходжу — за віком. Поруч з нами живе неблагополучна родина. Підгодовую їхніх діток. Був час, коли з волонтерами доглядала наших бійців у госпіталі. Але то не для мене. Я настільки переймаюся болем і стражданням іншої людини, що відразу починаю плакати. Мої сини у той час були на фронті. Мені так хотілося допомагати чужим дітям, бо я знала, що колись хтось допоможе моїм. Але як можна без сліз дивитися на тих хлопчиків — без ручок чи ніжок? Хлопців треба підтримати, а не ридати. Мене попросили не приходити. Бо там потрібні люди сильні. А я виявилася слабкою…