«Нехай би швидше відрізали мені ногу — щоб начепити протез і знову піти на фронт…»
Француз Ніколя Брендон готовий померти за Україну
Заставка-аватарка на його сторінці у соцмережах відповідає духові нашого часу. Військовий однострій, спецназівський автомат М4А1 на плечі, густі бакенбарди і пишна борідка, які носять майже всі хлопці «на нулі». Нагрудний шеврон із червоно-чорним прапором ОУН, а поруч — у колі, схожому на дорожній заборонний знак, — профіль путіна, перекреслений червоною лінією. У кишені - телефон з наліпкою-символікою легендарного полку «Азов». Нічого дивного, якби йшлося про українця. Сотні тисяч таких патріотичних парубків-мачо боронять нині свою землю від ворога. Але він — француз! 27-річний Ніколя Брендон, у кінці лютого 2022 року почувши заклик президента Зеленського до світу допомогти Україні, кинув усе і подався до нас. Приїхав без паспорта, лише із посвідкою особи. Попри це, його впустили: Україні потрібні були мотивовані воїни з досвідом. Вчорашній сапер вступив до Інтернаціонального легіону Територіальної оборони ЗСУ, у його складі боронив нашу Батьківщину. І саме тому кваплюся на зустріч з ним — до шпиталю, куди цього добровольця загнали п’ять російських куль
Замість merci каже волонтерам «д'якую!»
Разом зі мною — активісти Французького клубу у Львові. Вони прийшли до Ніколя, щоб подарувати йому кращий візок і щоб спілкуванням за філіжанкою кави у кафе Garage на Пекарській трохи розбавити одноманітні лікарняні будні легіонера. Провідали його і члени Аssociation Occitalien з рідного міста, подарували новий телефон, бо це чи не єдина його розвага і зв’язок з Францією…
У палаті на п’ятому поверсі Ніколя не застали. Сусіди сказали, що іноземець на своєму інвалідному візку поїхав прогулятися у скверику клінічного центру — у чотирьох стінах замордовує нудьга. Дивуємося, як йому вдалося вибратися туди, бо у візку не працюють гальма…
Помітили Ніколя у тіні сосен за жвавою, із жестикуляціями, розмовою з воїном українським. У того замість лівої ноги — чорний біонічний протез. Друзі по нещастю. У француза теж великі проблеми зі здоров’ям: руки вкриті шрамами, розпухла права нога неприродно вивернута убік. Щоб зменшити больові відчуття і зручніше цю «нефункціональну» ногу піднімати-переставляти руками, перемотав її грубим рушником. Попри це, Ніколя нічим не виказує, що відчуває дискомфорт. Із його обличчя не сходить приємна усмішка, яку можна побачити у героїв позитивних французьких фільмів.
При появі гостей українець з чорним протезом тепло прощається із побратимом до наступної зустрічі. А мій колега Юрій Мельник вирулює з ним на таку незручну для інвалідів-візочників львівську бруківку. Коли доводиться долати високий бордюр, Ніколя допомагає собі, відштовхуючись від землі здоровою ногою. Нею, як виявилося, він, коли треба, і пригальмовує…
«Куди везете нашого героя?» — запитують жіночки середнього віку, машина яких щойно припаркувалася за воротами військового госпіталю. Ці люди — волонтери. Побачивши босі ноги на візку, тут же дістали з багажника теплі шкарпетки, легкі сукняні черевики, одягли в них Ніколя. І за мить почули від свого підопічного вимовлене з характерним французьким прононсом «д'якую!».
Друг-американець накрив мене своїм тілом — і сам загинув
Час на прогулянку у Ніколя обмежений. Тому розпитуємо його прямо на вулиці.
— Ви такий молодий, а такий відважний. Напевно, у школі були борцем за справедливість?
— Ні, для мене це цілком звична річ — захищати людей. Я був військовим у Франції, іноді патрулював вулиці міст. Вважав своїм обов’язком приїхати сюди, щоб допомогти Україні, на яку несправедливо напала росія.
— Що вами керувало? Могли ж преспокійно жити у своїй країні, де немає війни…
— Я не міг сидіти вдома, насолоджуватися своїм комфортним життям, бачачи, що можу допомогти вам.
— Як поставилися до вашого рішення батьки?
— Моя мама Валері Ланнуа була не дуже щасливою, коли дізналася про це. Боялася за мене, плакала, переживала, що загину. А батько Тьєррі (він у мене — військовий, колись воював у Чаді, був поранений там) пишався моїм вчинком. Але коли дізнався про поранення, йому стало зле. Плакала і моя шестирічна донечка Кессі, яка живе зі своєю мамою…
— Одна річ, коли служите у мирній Франції, десь на полігоні. Але ж в Україні - справжня війна…
— Головне у тому, що я можу вам чимось прислужитися, можу допомогти. І для мене цілком нормально це зробити. Рятувати життя іншим — це те, що для мене було найважливішим на цій війні. Якщо хтось опинявся у складній ситуації, я робив усе, щоб він не загинув.
— Для вас, іноземців, у нас створювали особливі, поліпшені побутові умови?
— Ні, ми були в однакових умовах з українськими воїнами. Хіба що отримували щомісяця два обов’язкові дні відпочинку. Ваші хлопці такого не мали.
— Українських морозів не боялися? Пригадуємо, взимку у східних регіонах України температура опускалася до мінус 20…
— Ми мали теплий одяг. Руки і ноги зігрівали хімічними грілками. Щоправда, коли використовували ці грілки, ноги залишалися такими ж холодними, як і без них.
— В якому роді військ і де ви воювали?
— Я був звичайним піхотинцем. Пройшов Ірпінь, Бучу, Куп’янськ, був на Луганщині. У Куп’янську 4 грудня мене й поранило.
— За яких обставин це сталося?
— Мене із сімома побратимами атакували два десятки росіян. Були постріли, мене поранило. Отримав п’ять кульових поранень, втратив свідомість. Коли прийшов до тями, побачив, що моя нога вивернута в інший бік. Мій колега-американець Клейтон Гайтавер наклав на неї турнікет. І накрив мене собою. Згодом через постріл снайпера він на мені й загинув. Мене евакуювали українці, які прийшли на підмогу і знищили росіян…
— Чи не боялися потрапити у полон?
— Ні, не боявся. При мені завжди була зброя. Якби ситуація складалася так, що мене мали би полонити і у мене не було б вибору, я вистрелив би собі у голову.
— Навіщо така жертва?
— Я не хотів би бути полоненим у росії, бо там зазнав би тортур.
— Ви знаєте про катування з боку росіян?
— В Ірпені я бачив убитого росіянами 10-річного хлопчика. Раніше ця дитина лежала напівзакопаною біля будинку. Бабця з дідом вже не мали сил належно поховати свого внука, не знали, як поводитися з його тілом. На прохання цих стареньких ми, іноземці, взяли цього хлопчика і поховали його у лісі.
— Із росіянами віч-на-віч доводилося стикатися?
— Так, це було вночі. росіяни переходили потічок, але не знайшли нічого кращого, як перед тим, як ступити у воду, запалити цигарки. Я і двоє моїх побратимів побачили ці вогники і наказали росіянам зупинитися, скласти зброю. Ми думали, що їх небагато — від сили, один-два. А тут з-за кущів почали виходити… п’ятий, шостий, сьомий, восьмий — усього тридцять солдатів противника. Ми зрозуміли, що самі не впораємося з ними, встигли викликати підмогу. росіяни дуже тішилися, що потрапили у полон до іноземців, бо українців дуже боялися.
— Що розповідали батькам, коли телефонували додому?
— Я не розповідав багато про війну, бо вони і так знають, що це таке. Мій батько — військовий, він усе знає. До того ж є така штука, як військова таємниця. Якщо батьки дзвонили, а я не відповідав, вони розуміли, що я — на завданні.
— Тато з мамою не просили вас повертатися додому?
— Ні, не просили. Більше того, я сказав своїм батькам, що після війни хочу залишитися в Україні.
— А чому не хотіли б повернутися у спокійну, без повітряних тривог, комфортну Францію? Що вас тримає у нас?
— Мені тут набагато краще, ніж у Франції.
— Напевно, вподобали собі тут україночку…
— Так, дівчата у вас красиві. І не тільки це подобається мені. У вас гарні міста і все інше.
— Чи добре вас у нас лікують?
— Так. Не дають мені покинути госпіталь — інакше покинув би його давним-давно. Заважає мені піти звідси моя поранена нога. Я казав лікарям: «Якщо потрібно відрізати ногу, ріжте її - щоб я швидше знову пішов воювати».
— Ви жартуєте, Ніколя: на фронт — з такою ногою?
— Можна воювати і з протезом. У мене тут загинув 22-річний друг Андреас, єдиний син у своєї мами. За нього я буду мстити…
Після цих слів Ніколя хочеться процитувати зворушливі рядки матері загиблого Андреаса, які вона виклала у соцмережах. «Мій любий синочку, найдорожчий мій Андреасе! Тобі ніколи не буде 23 роки, 24, 25 або більше. Ти назавжди залишишся поруч зі мною, в мені, житимеш так, як колись, коли народився. Як швидко пролетіли ці 22 роки! Ти не побачиш мого горя, не побачиш, як збільшуються мої зморшки, не побачиш, як я старію. Ти не сумуватимеш, коли я помиратиму. Але я не залишу тебе, я приєднаюся до тебе… Я щаслива, що ти прожив своє життя так, як хотів. Ти був зразковим як людина та борець проти диктатури. Дякую тобі, синку! 23 серпня о 21.05 тобі мало б виповнитися 23…»
«Додому їхати не хочу»
Наша розмова із Ніколя продовжується.
— У французькому посольстві в Україні знають, що вам потрібна допомога?
— Франція не хоче займатися мною. У наше військове міністерство телефонували моя мама й брат, а там сказали, що не мають до мене ніякого відношення. Я подзвонив у французьке посольство у Києві. Мені відповіли: «Ти хочеш, щоб тебе відвезли додому? Це коштуватиме 10 тисяч євро!»
— Чи провідують вас у госпіталі українці?
— У Львові я порівняно недовго. Про мене мало знають. Але вже приходять волонтери — приносять дитячі серветки, цигарки. Крім того, навідується хлопчина з ліцею, спілкуємося. Для мене це — компанія, а для нього практикування з французької.
— Чи можуть вилікувати вашу ногу?
— Лікарі цього не знають, ще думають над цим. У моїй нозі немає шматка кістки… У понеділок, 11 вересня, я пройшов медобстеження, після якого з’ясують, чи зможуть мене прооперувати. Якщо чесно, мені набридло валятися по госпіталях. Мені набридло дев’ять місяців чекати. Хочу, щоб все завершилося якнайшвидше. Мені хочеться нарешті стати на ноги і знову піти на фронт. Навіть на протезі.
— Звідки у вас така промовиста футболка: смерть вражає з гранатомета червону зірку?
— Я замовив цю патріотичну футболку через Інтернет. Значна частина потрачених на цю покупку коштів пішла на українське військо.
— Як виникла ідея з телефонною наліпкою про полк «Азов»? У деяких країнах Заходу під впливом російської пропаганди вороже ставляться до цього військового формування…
— Це виглядає патріотично! А я хочу бути патріотичним. У нас, у Франції, погано сприймають, коли ти є патріотом своєї країни. Коли хтось каже: я — патріот, на це реагують не дуже позитивно.
— Українські слова знаєте?
— По-українськи вмію рахувати до десяти. Вмію сказати «дякую», «будь ласка», «як твої справи?». Також знаю декілька поганих слів (усміхається). Іноді вживав їх, коли був на фронті.
— Які наші національні страви любите?
— Я не встиг їх спробувати, бо на фронті переважно була їжа з пакетиків. У вихідні накидалися на те, чого не було на фронті: піцу, хот-доги. А загалом із задоволенням їм усе. Коли перебував на лікуванні у Польщі, скучав за своєю улюбленою їжею — кассулє: біла квасоля, соус, качині ніжки й ковбаски. Українські французи-волонтери взяли відпустку і привезли мені цю страву в госпіталь. Сам я походжу з Монтабана, що на півдні Франції. Кассулє - це наша традиційна їжа.
— За що ви любите Україну?
— У вас життя дешевше. Менше засмічені міста. Мені подобається ваш менталітет. Мені взагалі у вас усе подобається.
— Після закінчення війни чим би хотіли зайнятися? Підете у бізнес?
— Я ще не думав над цим. Можливо, міг би працювати в якійсь французькій ресторації. Можливо, знайду дівчину, яка надихне мене на якусь власну справу.
— Батьки приїдуть до вас?
— Можливо, до мене приїде мама. А татові не дозволяють приїхати застереження медиків. Мама, напевно, захоче мене забрати звідси, але я не хочу цього. Мені тут добре.
З бюрократами воювати важче…
Після важкого поранення Ніколя лікували у Куп’янську, Харкові, Полтаві, Львові. П’ять місяців пробув у клініках Польщі. Після того Ніколя повернули до Львова. У француза, не з його вини, є проблеми з медичними документами, тому з квітня не отримує належних військових виплат, у побутових питаннях обходиться своїми заощадженнями. Кажемо про це, щоб нашим військовим чиновникам стало соромно перед цим захисником України з Франції. Ніколя із «недіючою» ногою рветься на передову, готовий померти за Україну. А бюрократи у погонах не можуть зробити елементарного — навести лад з його паперами. Вже не кажу, що цього хлопця мали би представити до нагороди.
Маю окреме прохання і до львів'ян. Було б дуже добре, якби вони провідали Ніколя. Через свою природну скромність він не каже, як приїлися йому лікарняні харчі. Ні, не треба готувати французькому воїнові улюблене кассулє. Але, думаю, він неабияк зрадів би, спробувавши нашого домашнього борщу, вареників, голубців, узвару. Ніколя заслужив в українців бодай на такі невеличкі знаки уваги…
P. S. Автор висловлює вдячність засновниці Французького клубу у Львові, артменеджеру Ліані Панасевич-Бенке та журналісту Юрію Мельнику за допомогу у спілкуванні з Ніколя Брендоном.
Довідка «ВЗ»
Інтернаціональний легіон Територіальної оборони ЗСУ створено на третій день повномасштабного вторгнення росії в Україну з числа іноземців, у тому числі тих, які мають українське коріння. У цей підрозділ увійшли добровольці зі США, Канади, Великої Британії, Німеччини, Франції, Італії, Бельгії, Нідерландів, Данії, Швеції, Чехії, Польщі, росії, Грузії, білорусі, Норвегії, Нової Зеландії, Азербайджану, Греції, Ізраїлю, Австралії, Ірландії, Португалії, Іспанії, Австрії, Хорватії, Марокко, Японії, Афганістану, Бразилії, Казахстану, Киргизії, Венесуели, Китаю, Латвії, Південної Кореї, Колумбії, Перу та ін. Серед воїнів Легіону був троюрідний онук 35-го президента США Джона Кеннеді - Коннор Кеннеді. Інтернаціональний легіон ЗСУ нараховує до 20 тисяч воїнів. За станом на 9 вересня з початку повномасштабного вторгнення росії в українських військових підрозділах загинули 256 іноземців, у тому числі 22 — із Франції.