«Сподіваюся, у вересні-жовтні проб'ємо клин до Азову»
Військовий експерт Петро Черник аналізує хід бойових дій в Україні та за її межами
Звіти зарубіжних аналітичних центрів рясніють приємними для нашого вуха новинами: Збройні сили України все активніше витісняють росіян з окупованих територій. У Генштабі ЗСУ воліють не бити в литаври, не вдаються у подробиці своїх досягнень, даючи зрозуміти: триває напружена, копітка робота військових, і результат обов’язково буде. На цьому в розмові з кореспондентом «Високого Замку» наголошує і військовий експерт, полковник у відставці, кандидат політичних наук Петро Черник.
— Надворі осінь, пора збору урожаю. А який він, цей урожай, на полях фронтових? Чого ми досягли за літо? Чи продуктивно використали цей період?
— Використали ми його надпродуктивно! Перше: втримали ситуацію довкола Бахмута. Противник наступав там, починаючи з листопада. Попри те, що росіяни взяли його, ми на кінець літа не просто утримали позиції, а перейшли до повільного оточення саме цієї точки. Це дуже важливо. Як тільки все складеться, те угруповання буде знищено, а ще краще — буде взяте у полон. І це буде перший надлом фронту.
Бахмут уже носить політичний характер. Бахмут виконав своє стратегічне завдання. Битву за це місто неодноразово порівнювали із битвою Першої світової війни під Верденом (1916 рік), де німці підірвали свій наступальний стратегічний потенціал. Так само і під Бахмутом росіяни підірвали свій наступальний стратегічний потенціал.
Другий момент. Філософія нашого наступу є феноменальною: менша армія наступає на більшу: 15-та, за показниками, армія наступає на 2-у армію світу! Само по собі, це вже історична подія! Як би там не було, а першу, «мінну» лінію російської оборони, ми пройшли. Це дуже непогано. Є надія, що за сухої погоди ми зуміємо вийти на північне Поазов’я — а це вже буде обвалом південного плацдарму росіян.
І найголовніше — від травня показуємо дуже серйозну динаміку знищення російської артилерії. Це найбільший наш успіх. За всі півтора року війни середні показники знищення артилерії противника становили у межах 200−300 гармат на місяць, не більше. А у травні 2023-го ми знищили 553 російські гармати, у червні - 688, у липні - 677, у серпні розтрощили 691 артилерійську установку. Штатна артилерійська бригада — це 72 «стволи». Можете підрахувати, скільки ворожих бригад уже знищено.
Саме у цьому, у знищенні ворожої артилерії, полягатиме суттєвий перелом у веденні бойових дій. На початок війни росіяни мали у запасі 5500 артилерійських стволів. Ми цей показник обнулили, те саме стосується ракетних систем залпового вогню (їх знищено понад 700, а на початок війни росіяни мали «градів, «смерчів», «ураганів», «торнадо» у межах 800 одиниць).
Утім, на складах у них є ще багато всякого мотлоху. Військово-промисловий комплекс росії може його відновлювати і доправляти в Україну — у межах 200−300 установок на місяць. Але більше цього показника постачати не може, це їхня межа. А ми щонайменше вдвічі перевищуємо показники уражень цих артсистем. Рано чи пізно ми по-справжньому знекровимо російську артилерію за кількістю стволів. За кількістю снарядів ми їх не обійдемо, але ж ті снаряди росіянам треба з чогось вистрілювати! Повноцінно будувати нову артилерію вони не можуть…
Якщо високі темпи знищення ворожої артилерії ми збережемо — а так виглядає, що вони будуть високими — надлом у війні відбудеться. Його прискорить задіяна західна авіація. Для мене стало приємною несподіванкою звістка про прискорене її постачання. Я був упевнений, що перша ескадрилья із 12 літаків F-16 — це буде вершина. А нам задекларували постачання значно більшої кількості. Питання лише в тому, яке саме озброєння дадуть на ці літаки. Нам дуже потрібні далекобійні ракети, величезна номенклатура сучасних бомб — цього добра в американців багато. Чекаємо на все це, набираємося терплячості.
— Ви згадували про прорив першої лінії російської оборони. Далі буде легше?
— На південному плацдармі ми пройшли найважчу лінію забезпечення — мінні поля. Зараз точаться важкі бої на головній лінії оборони, де зосереджено головні окопи, позиції для бронетехніки, артилерії. Це велетенська мережа траншей, шанців, бліндажів і ДОТів. Цей своєрідний «мурашник» доведеться пройти — це буде суттєво легше, ніж здолати мінні поля.
Третя лінія російської оборони — лінія тилового забезпечення і запасні позиції. За великим рахунком, далі серйозних укріплень у росіян немає - аж до Перекопського перешийку. Маю великі сподівання, що у вересні, на початку жовтня проб'ємо цей клин, зуміємо вскочити туди мобільними бригадами. А у мобільності ми зараз суттєво переважаємо суперника: російські БТР-82 не витримують конкуренції із швидкісними, легкими бронеавтомобілями західного виробництва. Відтак вихід на північне Поазов’я може стати реальністю. Але я дуже стриманий і обережний в оцінках, бо противник дуже сильний. Його більший людський потенціал не можна скидати з рахунку…
— Щодня чуємо про атаки українських безпілотників по об'єктах у росії, про спроби атакувати росіян у Криму. У чому сенс такої тактики, яку обрав зараз наш Генштаб?
— Ця тактика дуже коректна, правильна, мудра. І потрібна. Війна повинна переходити на російську територію. Не маючи повноцінного ракетного потенціалу, можемо давати ворогові несиметричну відповідь. І ми її даємо. На перший погляд, це — «комарині укуси». Але не такі вони вже й «комарині». Унаслідок атаки наших дронів знищено ТУ-22 М3. Як мінімум одна така машина вартістю 300 млн доларів згоріла повністю. Побудувати нову таку машину росіяни не зможуть. Ми «відмінусували» два ворожі Іл-76… А найголовніше: завдяки атакам безпілотників ми провели «ревізію» системи протиповітряної оборони росії. Хвалені новітні розробки російської ППО не могли впоратися з нашими дронами. А це серйозний удар по іміджу росії як по одному з найбільших виробників і продавців зброї у світі. Потенційні покупці задумаються, чи варто купувати російську зброю. Перші ластівочки у цьому напрямі вже є: Єгипет відмовився від проєкту з придбання СУ-30, СУ-35, а Індія відмовилася входити у розробку СУ-57, яким так пишаються у москві. Йдеться про втрату багатомільярдних військових контрактів. Від цього збідніє російський бюджет — відтак не буде змоги закупити військові технології, електроніку. Як наслідок, росію чекає деградація її військово-промислового комплексу.
Атака українських безпілотників по росії - це ще й великий моральний удар. Навіть чорнорота телеведуча сімоньян верещала, що безпілотник долетів до її посьолка. Усе це буде генерувати страх і напругу серед росіян. А де напруга — там помилки. Помилки росіян полегшать нам життя. Вони змушені будуть ущільнювати власну систему ППО, знімати щось з лінії фронту. Щось і не доїде на фронт, бо треба довкола того ж аеродрому у пскові створювати кільце протиповітряної оборони. А це вже полегшить роботу для нашої авіації…
Тому наші безпілотники над росією — це правильно! Питання лише у масштабності таких ударів. Треба, щоб ці атаки були щоденними, щогодинними. І тоді справді буде результат. Вірю: робота у цьому напрямі йде.