На фронті за Україну проливають кров, а у тилу її знекровлюють корупціонери…
Беззаконня, яке прописалося у коридорах влади, може загальмувати наші європейські перспективи
У цей драматичний час, коли Україна, щоб вистояти у важкій війні з агресором, звертається до світу по військову, матеріальну, фінансову допомогу, величезну свиню керівництву країни, усім нам, підсунули високі функціонери влади. Виявилися причетними до того, що неприйнятно у цивілізованому загалі. До того, що найбільше жахає наших симпатиків, ділових партнерів, друзів, і водночас зловтішає ворогів — занапастили себе корупційними діями, неетичними вчинками, на які відповідальні громадяни відважитися не можуть. Що це, як не дискредитація держави, плювок в очі тим, хто, не шкодуючи життя, боронить її?
«Відкати» на 280 мільйонів
На хабарі викрили топ-чиновника — уже колишнього заступника міністра розвитку громад, територій та інфраструктури Василя Лозинського. Згідно із повідомленням НАБУ, детективи затримали його під час отримання 400 тисяч доларів неправомірної вигоди (хоча адвокат цей факт заперечує). Якщо вірити офіційним джерелам, «відкат» пан Лозинський отримав за те, що сприяв укладанню угод на закупівлю обладнання та техніки за завищеними цінами.
Знову ж таки йдеться про незаконні операції з державними коштами. Влітку цього року уряд виділив 1 млрд 680 млн грн, щоб придбати за них пересувні котельні, дизель-генератори, системи очищення води, насосні станції - вони мали бути скеровані туди, де внаслідок ворожих атак склалась критична ситуація із проживанням людей, забезпеченням їх водою, світлом, теплом.
Та ба! — на людській біді дехто вирішив нагріти руки. Постачальники, з якими було укладено угоди на постачання згаданого обладнання, значно завищували вартість своїх послуг. А різницю між цією і реальною ціною (називають суму 280 млн грн) мали віддати тому, хто забезпечив їм перемогу на тендерах. Особою, яка до цього причетна, правоохоронці називають саме Лозинського.
Звинуваченого у корупції ексзаступника міністра по кар'єрній драбині активно просував нинішній керівник Кабміну Денис Шмигаль. Ще коли 2013 року пан прем'єр працював директором департаменту економічного розвитку Львівської ОДА, начальником управління інвестицій призначив саме Лозинського. Згодом, коли Шмигаль перебрався на роботу у Київ, став віцепрем'єром і міністром розвитку громад та територій, то своїм заступником призначив знову Лозинського.
Головний редактор видання «Цензор. Нет» Юрій Бутусов пише: «Навряд чи Лозинський обговорював би хабарі без відома самого Шмигаля. Бо саме прем'єр-міністр контролює розподіл коштів по цій урядовій програмі та затверджує видатки. Подивимось на докази НАБУ та САП у суді, але очевидно, що саме прем'єр має відповідати у справі».
Одне яйце за ціною двох?
Громом серед ясного неба стало журналістське розслідування «Дзеркала тижня» про те, що у Міністерстві оборони України продукти харчування для Збройних сил начебто закуповують у кілька разів дорожче, ніж коштують вони у столичних крамницях. Як випливає із порівняльної таблиці, яку опублікував Центр протидії корупції, посилаючись на підписані угоди, кілограм картоплі у МО купували по 22 грн, тоді як її роздрібна ціна у «Сільпо» сягала 8 грн. Капусту військові заготівельники брали по 30 грн — а у магазині коштувала 12 грн. За червоний буряк платили 25 грн, хоча на прилавку його у той час можна було придбати за 11 грн. За кілограм охолодженого курячого стегна віддавали 120 грн, а його можна було купити по 80 грн. Коли на лотках свіжі огірки відпускали по 60 грн, для воїнів їх брали по 100 грн. Найбільша дивина з яйцями. Якщо у магазині їх відпускали по 7 грн за штуку, то на армійські кухні вони, згідно з укладеними МО контрактами, надходили по… 17 гривень.
За приблизними підрахунками, внаслідок укладених угод про закупівлю харчів для військових за завищеними цінами спритники могли покласти у свою кишеню до 4 млрд гривень…
Журналісти, що оприлюднили цю інформацію, кажуть про ознаки змови між клерками Міноборони і постачальниками, про злочинну схему дерибану бюджетних коштів. Оприлюднену у пресі, а також здобуту власними силами інформацію у межах відкритого кримінального провадження досліджують у Національному антикорупційному бюро, Спеціалізованій антикорупційній прокуратурі. Там перевіряють закупівлі на понад 13 млрд грн. Попередня кваліфікація правопорушення — «привласнення, розтрата майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем» (ст. 191 Кримінального кодексу). Якщо вину високопосадовців доведуть у суді, їм загрожує від 7 до 12 років позбавлення волі з конфіскацією майна.
Звинувачення у корупції міністр оборони Олексій Рєзніков (відомий у минулому адвокат) категорично відкидає - каже, має «нульову толерантність» до неї. Хоча у випадку із «золотими» яйцями визнав технічну помилку, твердить про маніпуляційність висунутих звинувачень, спробу підірвати довіру до МО у напередодні ухвалених Заходом доленосних рішеннях про всебічну підтримку Києва. Водночас глава оборонного відомства запевнив, що його структура відкрита перед правоохоронцями, що готова до парламентської перевірки. Рєзніков уже побував на засіданні профільного комітету Верховної Ради, де, за інформацією ЗМІ, надав відповідні документи.
Таємний маєток депутата для співмешканки
Ще один факт корупції стосується заступника голови парламентської фракції «Слуга народу» Павла Халімона. Поки рядові громадяни віддають чи не останні свої заощадження на дрони, рації, амуніцію, їжу для фронтовиків, представник президентської партії тишком-нишком за десяток мільйонів гривень купує собі маєток в елітному районі столиці, оформивши його на співмешканку.
Через те, що депутати на час військового стану звільнили себе від декларування, Халімон ніде не засвічує свого придбання, а відтак не пояснює, звідки взяв гроші на коштовну покупку.
Два роки тому його співмешканка придбала 80 гектарів землі у Чернігівській області. Журналісти «Української правди» кажуть, що в цих угодах чітко простежується «тінь Халімона», який, нагадаємо, є ще й заступником голови парламентського комітету з питань аграрної та земельної політики.
До депутата з правлячої коаліції преса і антикорупційні активісти увагу виявляють не вперше. Восени 2020 року журналісти програми «Схеми» розповідали про аудіозаписи, на яких чути, як Халімон пропонує чернігівському аграрію вирішення його проблем в обмін на 40 млн грн «подяки». На записах звучить така фраза: «30 зараз і 10 — після збирання кукурудзи, а потім 50/50, якщо хочеш далі працювати». НАБУ просило тодішнього генпрокурора Ірину Венедіктову відкрити кримінальне провадження проти Павла Халімона — однак ексочільниця ГПУ заблокувала це розслідування.
Свіжа історія з особняком на Печерську набула такого резонансу, що керівництво «Слуги народу» вирішило зреагувати. Халімона звільнили з посади заступника голови фракції і керівника чернігівського обласного осередку «СН». Голова фракції Давид Арахамія заявив, що вчинок Халімона «суперечить нашим цінностям і нашому баченню того, чим під час війни має займатися народний депутат». І закликав правоохоронців дати юридичну оцінку подіям довкола Халімона.
Варто діяти на випередження
Можна було би розводити довгі тиради щодо цих «зашкварів», від яких, як кажуть у Галичині, «шляки трафляють»… Але стримаємося від емоцій і довіримося думці авторитетного правника. Слово — Заслуженому юристу України Андрію Магері:
«На тлі останніх гучних корупційних скандалів в Україні не треба чекати, чого це коштуватиме нашій державі для міжнародної підтримки у світі під час війни.
Точно так само не треба чекати, поки цю тему на вістря своєї внутрішньополітичної боротьби піднімуть галасливі трампісти у Конгресі США, «Альтернатива» у німецькому Бундестазі, прихильники Берлусконі та іншої нечисті у парламенті Італії. Для них кращої нагоди важко вигадати. Повірте, вони обов’язково скористаються.
Варто діяти на випередження вже зараз. Оскільки майже всі кадрові призначення йшли через уряд, необхідно в порядку статті 87 Конституції України ініціювати питання про відповідальність Кабінету Міністрів України за корупцію в підконтрольних органах виконавчої влади. Це питання може ініціювати у ВР як президент, так і 150 нардепів. Ще краще, якби голова уряду сам подав заяву про відставку. Якщо хтось боїться, що під час війни ми отримаємо урядову кризу, то такі побоювання безпідставні. За результатами виборів 2019 року в Україні існує стійка однопартійна парламентська більшість, яка має усі права парламентської коаліції. Відтак буквально за один день буде сформовано новий склад уряду політичної партії «Слуга народу».
Треба діяти на випередження, а не чекати, поки півень дзьобне у п’яту точку".
А тим часом…
У вівторок, 24 січня, подав у відставку заступник міністра оборони В’ячеслав Шаповалов, який відповідав за тилове забезпечення ЗСУ. Своє рішення пояснив тим, що «не хоче створювати загрози для стабільного забезпечення Збройних сил України внаслідок кампанії звинувачень, пов’язаних із закупкою послуг харчування».
Згідно з поданою заявою з посади заступника керівника Офісу президента звільнено Кирила Тимошенка, який відповідав за регіональну політику. У пресі була низка критичних публікацій щодо цього чиновника. Зокрема, йшлося про те, що використовував у власних інтересах один із 50 автомобілів Chevrolet Tahoe, які компанія General Motors надала Україні для евакуації людей із зони бойових дій і для гуманітарних місій. Також Тимошенко роз'їжджав на швидкісному Porsche Tayca, який надав йому нібито для тест-драйву власник будівельної компанії Вемір Давітян.
За джерелами «Української правди», найближчим часом очікується звільнення голів військово-цивільних адміністрацій Сумської, Дніпропетровської, Запорізької і Херсонської областей, близьких до Тимошенка.
Генпрокурор Андрій Костін звільнив свого заступника Олексія Симоненка. Останньому дорікали за те, що кілька тижнів тому їздив у відпустку в Іспанію автомобілем, який надав йому разом зі своїм охоронцем відомитй львівський бізнесмен Григорій Козловський.