«Чоловік у російському полоні схуд на 26 кілограмів!»
Дружина бійця 109-ї окремої бригади Тероборони Оксана Дубик розповіла про те, як врятувалася з Маріуполя і як тепер рятує свого чоловіка
Те, що їй вдалося вижити у Маріуполі, вважає справжнім дивом! Оксана Дубик народилася у Криму, до 19 років з батьками жила у Вінницькій області. Її чоловік — 59-річний Ігор Дубик, уродженець Маріуполя, боєць 109-ї окремої бригади Територіальної оборони України у Донецькій області - нині у російському полоні… З батальйоном «Азов» перебував на заводі «Азовсталь», що у Маріуполі. Коли отримав наказ залишити «Азовсталь», разом з усіма іншими військовими опинився на території рф. Пані Оксана робить усе можливе і неможливе, аби витягнути чоловіка з росії. Нині жінка у Львові, працює у квітковому магазині «Азалія». Каже, магазин — її розрада.
…У Маріуполі пані Оксана працювала будівельником-виконробом. Її чоловік — інженер-електрик, мав власну справу. Познайомилися у Кривому Розі, куди обох після навчання скерували туди на роботу. Разом 36 років. У подружжя двоє дітей.
— У молодості часто з чоловіком та дітьми їздили до моїх батьків на Вінниччину. Бували там на Різдво та Великдень, — розповідає пані Оксана. — На сході України не було такого відчуття свята… Моя бабуся дуже любила Україну, ця любов передалася й мені. Мені пощастило у школі з вчителькою української, яка прищепила любов до рідної мови. Коли повернулися з чоловіком до Маріуполя, я розмовляла українською, але люди у місті спілкувалися лише російською. Мені довелося теж перейти на російську…
— Коли відчули, що існує серйозна загроза від росії?
— Коли прийшов до влади Янукович. Люди почали по-іншому поводитися. Було відчуття, що живеш серед бандитів… Взяти хоча б металургійний завод Ілліча, який пан Ахметов, по суті, «віджав» у маріупольців (власником заводу був колектив, у людей за безцінь викупили акції). У 2014 році росія не змогла окупувати Маріуполь, — хоча чимало його жителів чекали на росію… Навіть у 2022 році, коли Маріуполь почали бомбити рашисти, дехто з місцевих казав, що якби «Азов» пішов з Маріуполя, місто залишилося б цілим. Ці любителі росії, які є жертвами кремлівської пропаганди, досі бояться, що прийдуть бандерівці і будуть їх різати… Раніше була хоча б альтернатива — українське телебачення, а тепер дивляться лише російську зомбі-пропаганду.
— Де ви були 24 лютого?
— У Маріуполі війна почалася ще 22 лютого. Відчувалася така напруга, що ми ввечері, після роботи, вийшли на патріотичний мітинг біля Драмтеатру. Людей було досить багато. Я була з українським прапором, а молодь стояла з плакатами: «Загадаю 22.02.2022, щоб те падло здохло!». Люди вийшли проти путіна, бо відчували, що росія може напасти на Україну… Але ніхто не міг подумати, що буде така кривава війна! Майже місяць прожила в окупації. Виживали як могли. У підвалі ще залишалися закрутки. Маємо вулики, то мали мед до чаю…
Якогось дня нарахували зі сусідами 16 вильотів ворожих літаків, які бомбили місто. Ми ховалися у сусідів (було три сім'ї). У них будинок під горою. У горі зробили комору. Вона невеличка — 1,5 на 3 метри. Викинули звідти всі полички і банки, поставили кріселка. Коли почали накривати «Градами», ми з батьком почали шукати спосіб, як вибратися з міста. У цей час у Маріуполі ще не було російських військ, і ми пішли пішки… Зі собою мали лише деякі документи і рюкзак з одягом. По дорозі нас підібрав на машину незнайомий хлопець.
— А ваш чоловік пішов воювати?
— Він вступив у Тероборону 24 лютого. Ще з 2014 року чоловік попереджав: «Вони зберуться з силами і прийдуть до нас». Добровольців, які готові були захищати Маріуполь зі зброєю у руках, було багато. Дехто кинув усе і повернувся з-за кордону, щоб захищати рідне місто. Але не було того, хто б усе організував. У магазинах було повно продуктів, але місцеві почали їх розграбовувати. Влади у місті не було. Мер Маріуполя, по суті, утік…
Я його бачила у Львові 14 жовтня під час відкриття муралу. На площі Галицькій відкрили 30-метровий мурал «Дорога додому». Його намалював маріупольський художник Дмитро Вовк. Я з Дмитром особисто знайома, він розмальовував садочки у Маріуполі, які рашисти потім розбомбили… Я прийшла його підтримати. На відкритті муралу було мало маріупольців, хоча у Львові офіційно зареєстровано 3100 осіб. (У Львові діє Центр підтримки переселенців «Я — Маріуполь», розташований на площі Галицькій, 15. Там переселенці можуть отримати гуманітарну та інформаційну підтримку. — Авт.). Не було на цій акції і захисників Маріуполя, які досі у російському полоні. Я про це сказала меру. Сказав, що сприятиме у цьому питанні.
— Що вам відомо про чоловіка?
— Не маю з ним зв’язку з 28 лютого. Його товариші, яких звільнили з полону, розповідали, що він схуд на 26 кілограмів. Важить 52 кг за зросту — 1 м 80. Був поранений. Граната вибухнула біля його ноги. Чоловік — спортсмен, у нього реакція хороша, тож він під себе ноги підібрав, але нога зламана. Виходив з «Азовсталі» на милицях…
— Скільки людей з «Азовсталі» залишається у росії?
— Обміняли лише 10 відсотків людей. У російському полоні залишається близько 2200 осіб.
— Озвучують страшну цифру — у Маріуполі загинуло 138 тисяч людей…
— У Маріуполі до війни було 450 тисяч населення. Понад 200 тисяч виїхали з міста. Залишається близько 150 тисяч. Значить, це правда… Ми дивом врятувалися. Ховалися з татом у будинку, поруч із «Азовсталлю» та Драмтеатром. На нас летіло стільки ракет та бомб… Одного дня будинок загорівся, ми вибігли, погасили вогонь. Коли падали «Гради», ховалися між дверима, де найтовстіша стіна у будинку, — чоловік радив там ховатися. Батько каже: «Я з тобою прощаюся» (у пані Оксани навертаються сльози на очі. — Авт.). Я кажу: «Тату, ми не помремо. У мене немає такого відчуття». Татові 6 листопада виповниться 78 років.
Коли той хлопець нас підібрав машиною, перед першим російським блокпостом нашу колону сильно обстріляли. Але ми вижили. А скільки тих уламків від ракет ми назбирали на подвір'ї… Те, що робить росія, це геноцид українського народу! путін нас ненавидить, українці для нього — особисті вороги! Бо ми нескорені…
— Магазин квітів — ваша розрада…
— Так! Магазин ми відкривали втрьох, але юридично власниця магазину Олена. Вона зараз у Запоріжжі. У неї в Маріуполі був великий квітковий бізнес. Вона мені запропонувала роботу.
— Орендуєте житло у Львові?
— З татом живемо у модульному містечку на Сихові. Я весь час на роботі, то я там тільки ночую. Дуже вдячна полякам, Львову, що маємо таке житло. Маленьке, але окреме. У модульному містечку є туалет, душ, пральня, їдальня, тепла вода. Нас тричі безкоштовно годують. Але ми з татом сніданок робимо самі, аби було відчуття домашнього затишку.
— Працюєте і чекаєте…
— У мене відчуття, ніби прийшла на залізничний вокзал, хочу купити квиток на потяг, але не знаю, коли той потяг прибуває… Сиджу на вокзалі і чогось чекаю… Перші два місяці у Львові думала, що вже ніколи не повернуся до Маріуполя. Пережите і побачене не пускало туди. Коли йдеш по набережній, а на лавках — мертві маріупольці, накриті якимись ковдрочками… Коли розумієш, що під стінами твого театру загинуло понад 600 людей… Йдеш вулицею, а на клумбах — хрести. Але зараз дуже хочу додому, до болю у серці! Як тільки місто звільнять, візьму квиток на поїзд і поїду у Маріуполь…