«Треба думати про перемогу над ворогом. А не про те, у кого скільки відсотків у рейтингу...»
Про шкоду, яку під час війни приносять країні політичні ігрища, розмірковує експерт
В Офісі президента вирішили “наїхати” на тих, хто під час війни дозволяє собі критичні (цілком обґрунтовані!) зауваження у бік влади. Волонтери і активісти зараз виконують роботу, яку раніше не виконала влада.
На початку широкомасштабної війни з росією між українською владою та її опонентами було досягнуто негласної домовленості: поки б’ємо ворога, “велика внутрішня політика” відходить на задній план. Мовляв, ніякої партійної боротьби, акцій протестів та інших речей, які збурювали би, розколювали суспільство, бути не може. Однак обіцянка виявилася цяцянкою: за останні чотири місяці прикладів такого самопоборювання, протистояння, конфліктів було чимало. Значною мірою їх провокували з державних канцелярій. Для чого це команді Володимира Зеленського і як такі внутрішні війни можуть позначитися на житті українців?
Відповіді на ці питання – у розмові кореспондента “Високого Замку” з керівником політико-правових програм ГО «Український центр суспільного розвитку» Ігорем Рейтеровичем.
Скандалами тестують суспільство
– Почнемо з однієї із найбільш скандальних новин. Радник керівника Офісу президента Олексій Арестович зверхньо висловився про досягнення української культури, назвавши її “маленькою”... Арестович також принизив велику армію громадських активістів, від яких начебто всі біди у нашій країні. Це можна було би зрозуміти, якби такі провокації робив хтось із кремлівських пропагандистів, – але ж ідеться про спікера політичного керівництва України!
– Арестович дуже любить хайпувати (здіймати інформаційний галас), торкатися тем, які дають йому максимальну кількість переглядів у соцмережах. Його слова про українську культуру з’явилися не на порожньому місці – це була спроба протестувати наше суспільство на сприйняття озвучених ідей. Арестович чекав на реакцію людей, хотів побачити, чи можна потім цю тему розвивати далі. Резонанс був негативний, неприємний для декого – сподівалися на більш нейтральні відгуки. Але можна сказати, Арестович своє завдання виконав, а вони поставили “галочку”, щоб рухатися далі, з інших питань...
– “Вони” – це хто?
– Концептуальні заяви пана Арестовича так чи інакше пов’язані безпосередньо з вищим військово-політичним керівництвом країни. Попри те, що в Арестовича доволі невизначена, неофіційна посада (радник – це навіть не державний службовець), він є зручним для влади. Бо коли ця людина робить якісь неадекватні заяви, завжди можна потім казати, що сказане – його особиста думка, а у нас, мовляв, є офіційні спікери... Думаю, заяви Арестовича узгоджуються у межах тієї інформаційної політики, яку проводить сьогодні Офіс президента.
Є й інший аспект. Арестович закидає ідеї за чиєюсь відмашкою ще й тому, що це приносить йому скандальну популярність. Яку намагається максимально конвертувати у практичну площину: у бізнесову (відома історія про реєстрацію трьох торгових марок Арестовича) і у політичну – у такий спосіб формує коло прихильників для можливого політичного проєкту.
– А щодо заяв Арестовича про громадських активістів...
– Краще цю історію прокоментували би психіатри і психологи. Арестович визвірився на активістів, бо, попри свою популярність і доступ до ексклюзивної інформації, він усе ж програє їм у довірі з боку громадян. Це показують результати всіх соціологічних опитувань. Довіра до волонтерів у нашій країні на найвищому рівні – її рівень приблизно такий же, як у Збройних сил України. Ця довіра випереджає рейтинг окремих представників влади, які роблять ті чи інші заяви. Через це в Арестовича проглядається ревність, бажання завдати по своїх “конкурентах” превентивного удару. І відбувається це за погодженням з “генеральною лінією” інформаційної політики Офісу президента. Там вирішили “наїхати” на тих, хто під час війни дозволяє собі критичні (цілком обґрунтовані!) зауваження у бік влади. Волонтери і активісти зараз виконують роботу, яку раніше не виконала влада.
Поки що іде “холодна війна”, але, боюся, скоро перейде у гарячу фазу. Бо кількість питань до влади наростатиме, а адекватних відповідей на них не буде. Тому влада намагатиметься переводити увагу на персоналії, демонізуватиме їх...
Маніпуляції довкола кандидатства України в ЄС
– Україна стала кандидатом у члени Євросоюзу. Для збереження цього статусу нам висунули сім реформаторських вимог, зокрема необхідність якнайшвидшого призначення керівника Спеціалізованої антикорупційної прокуратури. Віцепрем’єр-міністерка з питань європейської та євроатлантичної інтеграції Ольга Стефанішина заявила, що Україна розраховує виконати ці рекомендації до кінця року. Але потім внесла корекцію: мовляв, кандидатства у нас за будь-яких умов не відберуть... Чи не є це намаганням обманути Європу, розсварити Україну із західними партнерами?
– Найперше зауважу, що жодної вимоги виконати ці блоки реформ до кінця року немає, офіційно її ніде не озвучували. Наші західні друзі-реформатори сказали нам, що “бажано було би зробити до кінця грудня”. І це, до речі, правильно. Бо мали би певний проміжний результат. Якби показали гарну динаміку, після нового року могли б починати детальну розмову про ключові аспекти інтеграції України в Європейський Союз...
Заява віцепрем’єрки Стефанішиної, що у разі невиконання вимог статусу кандидата у нас не відберуть, – маніпуляція. Коли Європейська комісія ухвалювала рішення щодо статусу України і Молдови, то вперше за всю свою історію ЄС записав окремою фразою тезу про те, що у випадку, коли поступ реформ буде недостатнім, залишає за собою право забрати цей статус. Це був прозорий натяк: усякі там ігри з реформами не пройдуть!
Усе взаємопов’язано. Примітку від ЄС зроблено як своєрідний важіль тиску на українську владу. Він більше створений для громадянського суспільства. Бо якщо вимоги ЄС не буде виконано, громадяни України першими поставлять своїй владі питання: а що ви робили, чому в черговий раз “прохлопали”? Цей інструмент задіяно для того, щоб наші громадські активісти, які із середини 90-х активно борються за європейську інтеграцію, шпиняли свою владу, коли вона не виконуватиме завдань, які зобов’язана робити. Це, певною мірою, пояснює атаки Арестовича на активістів. А загалом, є тренд, який простежується в останній тиждень: мовляв, щось у нас розвелося занадто багато різних критиків влади, а насправді наша влада – розумна, вона знає, де і що робити...
Коли чуємо згадані заяви члена уряду, це означає, що влада не все хоче приймати з того, що їй рекомендують наші західні друзі. Десь поставлять “галочки”, а щось відкладатимуть – як у випадку з керівником САПу. До речі, що заважає призначити цю людину, яку вже обрано на конкурсі? Йдеться про справу двох хвилин – занести на підпис президенту відповідний документ! Але цього не роблять. Очевидно, є якісь політичні інтереси. Рішення намагаються відкласти “на потім”, коли ситуація буде більш сприятливою для влади. Але через такі ось заяви пані Стефанішиної вона не буде “більш сприятливою”. Наші громадяни за цим спостерігають і роблять відповідні висновки.
Про потенційні торги з агресором
– Ще одна владна шок-заява – від заступника керівника Офісу президента Ігоря Жовкви. Повідомив, що українське керівництво поки що не робитиме кроків щодо вступу в НАТО – через позицію окремих країн-членів цього блоку. Чи не виглядають такі заяви ознакою згортання інтеграції з Північноатлантичним альянсом?
– Ця заява лягає в русло політики, яку проводить Офіс президента: наша позиція настільки сильна, що можемо іноді дозволити собі відверте дипломатичне хамство. Месидж від пана Жовкви, м’яко кажучи, недобрий. Якщо є окрема позиція у питанні НАТО з боку якоїсь країни Альянсу, треба в першу чергу активізувати роботу з нею, щоб зняти перепони. Так, як зараз це роблять фіни і шведи, переконуючи противників свого вступу у НАТО – турків.
Як відомо, у нас є проблеми з Угорщиною. Але цю проблему можна вирішити. Вона значиться серед тих семи пунктів, які прописав нам для виконання Євросоюз: ухвалення рамкового закону про національні меншини. Доробіть відповідний законопроєкт (він цілком нормальний!), дайте його на вичитку Венеціанській комісії, нехай затвердить. І в угорців не буде підстав до нас чіплятися. Бо Венеціанка підтвердить, що це – чудовий закон, який захищає усі національні меншини в Україні.
Заява представника Офісу президента напередодні саміту НАТО прозвучала не просто так. Це спроба погратися у підняття ставок, показати “незалежну” позицію. Мовляв, якщо нас у НАТО не чекають, то ми й не будемо напрошуватися... Ще одна мета – подивитися на реакцію Альянсу. А вона була дуже спокійною. У НАТО сказали: наша політика відчинених дверей залишається чинною, кожна країна повинна обирати сама для себе, як діяти.
Думаю, після “одкровення” пана Жовкви будуть інші заяви щодо євроатлантичної інтеграції. Вони будуть прив’язані до завершення війни з російською федерацією – коли завершиться, якими будуть її результати. Виходячи з цього, чинна влада робитиме висновки щодо інтеграції з Альянсом. І тут натиснути на владу може громадянське суспільство, наші громадяни, які у своїй більшості є прихильниками вступу України у НАТО – подобається це комусь в Офісі президента чи ні. На Банковій змушені будуть на це зважати.
– Вважаєте, у Зеленського задля примирення з росією можуть відмовитися від записаного у Конституції курсу на НАТО?
– Імовірність реалізації такого небезпечного сценарію є. Це легко виглядає на словах, але важко – на ділі. І у цьому проблема для влади. Якщо відмова від НАТО стає предметом торгу з російською федерацією (наприклад, ви виводите свої війська з України, виплачуєте нам репарації і т. д., і т. п. – а ми оголошуємо нейтральний статус, прибираємо відповідне положення з Конституції України), тоді, за логікою нашого президента, який сам себе загнав у кут, це питання щонайменше треба виносити на референдум. А потім, після його проведення, Верховна Рада починає процедуру вилучення відповідної статті з Основного Закону. Це теж займе значний час. До слова, вносити зміни у Конституцію під час воєнного стану заборонено...
Тому це не більше ніж розмови, бажання підвищити свої ставки, підкреслити свою позицію. Але воно не дуже працює. Якщо на Банковій і захочуть запустити цей процес, їм доведеться узгоджувати його з громадянами України і зважати на їхню реакцію.
«Пакт про ненапад» першою порушила влада
– І ще про політичне притистояння. Ми бачили намагання влади не випустити за кордон лідера опозиції Петра Порошенка. Не додав єдності українським силам і “випадковий” викид скандальної заяви Медведчука із СІЗО. Яка мета таких кроків?
– Ця історія – про майбутню боротьбу за булаву. Хтось у нинішній владі вирішив скористатися ситуацією і під шумок війни – по-іншому це не назвеш – закласти добрі стартові можливості для подальшої президентської, парламентської чи іншої кампанії. Згаданий вами “пакт про ненапад” першою порушила влада. Реакція більшості громадян була показовою: сприйняли це як погану ініціативу. У влади виникло “запаморочення від успіхів”. Вона підім’яла під себе весь інформаційний простір, трансформувала його так, як їй вигідно. Під приводом війни змогла викинути з ефіру три “незручні” для себе телеканали, запровадити певні елементи політичної (не воєнної!) цензури. Але одна річ, коли є заборона обговорювати певні питання, пов’язані з веденням бойових дій, – і це зрозуміло. Інша ж, коли не допускають в ефір політиків, моїх колег-експертів (що робиться за рознарядками з Офісу президента). Хтось думає: війна ще триватиме довго, то чому б наперед не зробити гарний заділ для того, щоб переобратися, зберегти владу?..
Бачимо політично необдуманий крок, який приніс Україні більше шкоди, ніж користі. А з морально-етичної точки зору це взагалі нонсенс: треба думати про перемогу над ворогом, а не про те, у кого скільки відсотків у рейтингу.
У цих атаках Порошенко – не остання фігура, проти якої влада розпочинає такі кампанії під час війни. Мішенню цих атак можуть стати в тому числі популярні у суспільстві наші військові, які є більш відвертими в оцінках того, що відбувається, і в тому, що і як треба робити. А це може не подобатися владі. Не виключаю, що фокус уваги перекидатиме на неполітиків, зокрема на громадських активістів.