«Фашисти знищували євреїв, рашисти знищують українців»
Трагедія євреїв не стала «запобіжником», аби це не повторилося
У москві Павло Фельдблюм був виконавчим директором російського єврейського конгресу та головою єврейської громади. У 2017 році переїхав з москви до України, прийняв українське громадянство. Коли почалася повномасштабна російсько-українська війна, вступив у Тероборону Київщини та особисто розвозить допомогу військовим на передову.
Павло Фельдблюм розповів, як його Благодійний фонд «Спадщина майбутнього» допомагає Збройним силам України.
Журналістка «ВЗ» поспілкувалася з Павлом Фельдблюмом. Він народився у Харкові, де разом з батьками жив до 9 років. Мама – учителька, батько – інженер-теплотехнік. Батькові запропонували роботу у росії. Так родина переїхала на Північ. Навчався у медінституті.
Чим займається у часи війни його Благодійний фонд «Спадщина майбутнього»? Чого саме бракує українським військовим на фронті? Чи достатньо Ізраїль допомагає Україні?
– Якими проєктами ваш Благодійний фонд займався до війни?
– Починали свою роботу як Благодійний фонд «Спадщина майбутнього». Займалися єврейською спадщиною. Наприклад, маємо проєкт мистецького простору у будинку Шульца (Бруно Шульц – польський письменник та художник єврейського походження. – Авт.). Понад рік тому викупили квартиру у будинку в Дрогобичі, де мешкав Бруно Шульц. Тут він народився у будинку на площі Ринок. Але у цій квартирі була пожежа, тож переїхав у будинок своєї сестри. І у цьому будинку, що на вул. Юрія Дрогобича, 12, жив з юності до кінця життя. На будинку є меморіальна табличка. Це відомий факт. Плануємо домовитися з мешканцями сусідньої квартири, аби цей будинок став справжньою пам’яткою. Хочемо відкрити музей. Там має бути мистецький простір, з освітніми програмами для дітей та молоді.
Також розробляли проєкт оновлення галицької синагоги у Києві. Є плани щодо реставрації синагоги у Бродах.
– Війна плани змінила…
– Неможливо було не доєднатися до потужного волонтерського руху, який діє з першого дня війни. Багато хто не очікував цих подій, але для мене було очевидним, що війна буде. Я це знав, коли ще жив у росії. Було зрозуміло, що росії недостатньо території України, яку захопила у 2014 році. Крим, Донбас – це був тільки перший крок.
– Що вас спонукало виїхати з росії?
– Коли сталася анексія Криму, потім війна на Донбасі, я часто приїжджав в Україну. Фізично не міг залишатися в росії. Мене запитували, чому переїхав в Україну, а не в Ізраїль, адже у мене там велика родина: донька, батьки, сестра. Вони на мене чекали. Але це було б подібне до втечі. З росії одразу важко було виїхати, були сімейні обставини, які тримали. Тоді пообіцяв собі, що буду називати речі своїми іменами – голосно заявляв, що підтримую Україну. Навіть почав публіцистичну активність, до цього жодного тексту не писав. Мав блог на радіо «Эхо Москвы». Хоча вже тоді розумів, що це гібридний ЗМІ, але інших не було. А це був хоч якийсь майданчик, на якому можна було висловлювати альтернативні думки. І рухався до того, що буду переїжджати.
Хоча я етнічний єврей, Україна – моя Батьківщина. Завжди вважав себе частиною України. З дитинства чув українську мову. Українською спілкувалися мої сусіди, моя няня, пам’ятаю пісні в її виконанні українською. Завдяки цьому відносно легко вдалося опанувати українську мову. Сестра, яка живе в Ізраїлі, бере участь у всіх акціях на підтримку України, допомагає біженцям. Донька, яка мешкає в Англії, також бере участь у проєктах на підтримку України. Ними пишаюся.
– Як саме ваш Фонд допомагає Збройним силам України?
– Наша головна мета – рятувати життя людей. Закуповуємо насамперед бронежилети і каски. На жаль, дотепер є потреба у бронежилетах, стоїть питання їхньої якості.
Вступив у Тероборону, купував набої для тренування. Бо набоїв дуже бракує. Також купуємо машини для військових. У нас є друзі у Латвії, Швейцарії, Ірландії, які нам допомагають. Бо у Польщі вже не знайти машин. Навіть, коли у тебе є кошти, важко знайти те, що потрібно. Навіть переказати сьогодні гроші за кордон важко, бо є певні обмеження.
Окрім машин, у гострому дефіциті каски. Ми замовили їх ще 1,5 місяця тому у Туреччині у великій кількості, проплатили. Але вони не приїхали. Кошти повернули, але результату, на жаль, ми не досягли.
– Усе, що закуповуєте для української армії, самі везете на передову?
– Часто їжджу у Дніпро – це базове місто, через яке пролягають усі дороги на Харківщину, Запоріжжя і на Донбас. Особисто везу хлопцям все те, що потрібно. Був біля Слов’янська, у Краматорську, у Запоріжжі, в Ізюмі. Бачив, наскільки незламний дух у хлопців, налаштованих битися до останнього. Мотивація шалена! Але бачу, наскільки фізично виснажуються. Їм потрібен відпочинок, чекають на ротацію. Мені хотілося когось з них забрати хоча б на тиждень, щоб пожили у нормальних умовах.
– Що хлопці просять привезти такого особливого, окрім амуніції?
– Я приїхав у частину, де зустрівся з Бориславом Березою (екснародний депутат. – Авт.). Він останнім часом постійно на передовій. Дав мені список запитів і каже: «Привези, будь ласка, шоколадку Milka з мигдалем». Було дуже зворушливо…
– Що найбільше здивувало на фронті?
– Те, що іноді не вистачає елементарних речей. Кажу це не заради критики, а для того, щоб ці питання були вирішені. Вразило, як наші військові дбають один про одного. У мене була велика коробка з медичними засобами. Зокрема з кровоспинними препаратами. Хлопці їхали на схід, забрали цю коробку. Через деякий час телефонують, щоб зустрітися. І повертають відсотків 70 з того, що було у коробці. Взяли стільки, скільки їм потрібно, решту віддали, бо потрібно іншим. Відвіз її на передову в інший підрозділ. Вони теж взяли лише те, що їм потрібно, а решту, через деякий час, повернули. Те, що залишилося, відвіз третьому підрозділу. Сьогодні ніхто нічого не бере просто так, щоб лежало.
Я за час війни не мав жодного вихідного. У мене в голові постійна думка: «Якщо я чогось сьогодні не зроблю, то це матиме якісь наслідки». Треба ще більше робити – у такому ритмі багато людей живе. Усі, з ким спілкуюся, допомагають фронту.
На третій день війни я записався в Тероборону. Перші два дні займався евакуацією людей з-під Бородянки. Люди опинилися там за день до війни. Там був єврейський табір – літні люди, діти. І там почалися активні бойові дії у перші дні наступу. Зранку ми мали виїжджати, але не знали, що відбувається, як просунувся фронт. Жодної інформації у нас не було. Розуміли, що можемо натрапити на блок-пост росіян. У мене була зброя, набої. Я все це залишив. Але нам пощастило – ворога ми не зустріли. Людей я вивіз на Житомирську трасу і повернувся по зброю. Розумів, якщо вона ще день там побуде, я її вже ніколи не заберу. А це був справжній американський автомат – єдина зброя, що у мене була на той час. Автомат я забрав, їхав по нього під обстрілами…
– Знаю, ви обирали, купити будинок біля Львова чи Києва…
– Будинок на Київщині я купив за два тижні до початку війни. Приїхав у сільську раду, щоб прописатися. Познайомився зі старостою села, він виявився православним священником. Наступного дня він до мене зателефонував і запросив на зустріч активу села. Я познайомився з надзвичайними людьми, які стали основою Тероборони. До нашого села війна не докотилася. Це була дорога життя, єдина артерія, яка зв’язувала Київ та Західну Україну. Житомирська траса була перекрита. Одеською трасою практично неможливо було проїхати. А це обухівський напрямок, біля Дніпра, ми саме там і перебували. Я щодня їздив до Києва (це 60 км). Коли їздив по місту, це був зовсім інший Київ. Місто «наїжачилося», очікуючи ворога. Розумів, що вони ніколи його не візьмуть!
– Як оцінюєте поведінку держави Ізраїль щодо цієї війни?
– З одного боку, приємно вражений, наскільки ізраїльське суспільство долучилося до усіх процесів. В Ізраїлі багато людей займаються волонтерською діяльністю. Там були потужні акції на підтримку України. Не очікував. Мені здавалося, що російськомовний Ізраїль більш «ватний». Вони ж там дивляться російське телебачення… Виявилось, що більшість за Україну. На підтримку росії в Ізраїлі не змогли організувати жодної акції. Ті, хто підтримує в Ізраїлі росію, стають марґіналами.
А щодо підтримки на рівні держави, то я розчарований. Колишній прем’єр Ізраїлю Біньямін Нетаньягу свого часу регулярно зустрічався з путіним. Їздив на парад у москву, одягав георгіївську стрічку. Це було ганебно! Коли я обурювався, мені казали, що не можемо нехтувати безпекою Ізраїлю, – росія зараз у Сирії. Для мене це непереконливі аргументи. Ізраїль, коли створювався, пройшов через важкі події. І, як ніхто, має розуміти, наскільки важко, коли залишаєшся сам на сам з абсолютним злом.
Я зневажаю прокремлівських рабинів. Вони «вбудувалися» у російську вертикаль. Стали підтримкою для путіна, сприяли зміцненню його влади. Дозволяли використовувати себе з пропагандистською метою. Мають відповідати за те, що в росії сформувався фашистський режим. Вони виправдовувалися: «Мусимо співпрацювати з будь-якою владою заради єврейської громади». Однак дещо з того, що роблять, викличе зворотний ефект – вибух антисемітських настроїв! І те, що бачимо після заяви лаврова (міністр закордонних справ росії лавров звинуватив євреїв в антисемітизмі та сказав, що у гітлера була єврейська кров. – Авт.), тільки початок. Антисемітизм у росії завжди був на державному рівні. Зараз це прорвало. Не змогли себе стримати. Сьогодні не можна сказати, що євреї у росії в безпеці.
– Серед лібералів, які зараз виступають проти путіна, чимало євреїв – Шендерович, Латиніна, Венедиктов…
– Ці нібито ліберали роблять більше лиха, ніж «ватники». Їхня відповідальність вища, оскільки вони досвідчені, на відміну від пересічних росіян, які можуть нічого не розуміти, бо засліплені впливом пропаганди. Ті точно все розуміють. Для путіна було важливо, щоб зовні його режим виглядав більш-менш пристойно. І ліберали йому у цьому допомагали. Для прикладу, радіостанція «Эхо Москвы».
Сьогодні можемо говорити про геноцид українців. Фашисти знищували євреїв, а рашисти знищують українців. Трагедія євреїв не стала запобіжником, аби це не повторилося.
Мені також не вистачає емпатії деяких євреїв, які все своє життя поклали на дослідження Голокосту. Ті, хто займався цією проблематикою, не завжди проводять паралелі з Україною.