Двері мають витримувати ударну хвилю, на кожному поверсі – захисна кімната
Львівські багатоповерхівки планують зводити за безпековими стандартами Ізраїлю
Виконком Львівської міської ради ухвалив нові принципи зведення багатоповерхівок у місті. Голова Львівської ОТГ Андрій Садовий пояснив, що відтепер усі забудовники мають працювати за новими стандартами безпеки. Зокрема, у всіх будівлях має бути підземний паркінг із подвійним призначенням: його частину треба адаптувати для комфортного перебування упродовж певного часу, з можливістю обігріву. На такому паркінгу мають бути окремі санвузли, розкладні крісла, місце для зберігання харчів, резервуар для води тощо.
“Безпечних міст в Україні більше немає. Поки російська недоімперія залишається нашим сусідом, кожен із нас – потенційна ціль, – аргументує Андрій Садовий. – Ця загроза не має зупиняти розвиток, тож треба думати про безпечні помешкання у новобудовах. На кожному поверсі у межах квартири треба облаштувати захисну кімнату з мінімальною площею 9 квадратних метрів. Стіни і перекриття цього приміщення повинні бути з міцного армованого бетону. Вікна – захищені сталевими віконницями. Двері повинні витримувати тиск ударної хвилі. Це стандарти, які запроваджуємо на рівні міста. Чи це можливо? Так, і світовий досвід це доводить. Такі вимоги будуть не лише до житлових багатоповехівок, а й до нових навчальних закладів та інших установ”.
Мер Львова нарікає, що деякі наявні паркінги, які теж є укриттями, не мають ліфтів. А це проблема для людей з інвалідністю, які не можуть вчасно добратися туди, коли лунають сирени. Садовий каже, на нових паркінгах (зведених при житлових будівлях чи окремо) буде спеціальний ліфт – для людей в інвалідних візках.
Уточнила у Садового, що буде з будівлями, які ще на етапі будівництва і не здані в експлуатацію: чи змусять забудовників адаптувати їх під нові вимоги безпеки?
“Це не стосується будівель, які вже майже зведені і на яких було погоджено пакет дозвільних документів та проєкт, – пояснив Андрій Садовий. – Ми не можемо порушувати законодавство. Рушійною силою мають бути мешканці – покупці квартир. Вони повинні купувати те житло, яке максимально відповідає стандартам безпеки. Будемо пояснювати забудовникам про важливість зведення житла за новими стандартами. Вони мають бути зацікавлені у цьому. Сподіваюся, українське законодавство опрацює наші ідеї щодо безпеки будівель і зробить їх нормою для держави”.
Цікавлюся, наскільки дорожчими будуть квартири у будинках із додатковими заходами безпеки? “Орієнтовно подорожчання буде на 3%, – вважає мер. – Але є ще багато нюансів, які вплинуть на ціну. Наприклад, хтось із забудовників може зробити додаткову товщину стіни 20 сантиметрів, хтось – 50”.
Співвласник однієї з будівельних фірм Олександр Гранович розповів “ВЗ”, що не усі львівські забудовники готові до таких викликів. “Квартири, зведені за новими стандартами, подорожчають не на 3%, а мінімум на 15%, – каже Гранович. – Зараз через війну чимало будівельних матеріалів у дефіциті. Їх можна отримати, але за завищеними цінами, тому квартира теж буде дорожчою. Будемо вивчати ринок – чи буде попит на квартири з надійними укриттями? Якщо так, то експериментально зведемо один-два будинки, а потім пустимо процес на постійні рейки”.
Читайте також: «За допомогою переселенців закрили багато вакансій»