«Зупинятися на півдорозі до перемоги було б безглуздям...»
Корінний перелом вже відбувається. Військовий експерт Олег Жданов аналізує ситуацію на фронті
Українці радіють з наших мистецьких, спортивних перемог, але найбільше чекають звитяг з поля бою. У свіжі телерадіоновини з фронту спрагло вслухаються у кожній хаті. Засмучуються, коли чують про чергову ворожу атаку, і світяться надією, коли в офіційних зведеннях звучать слова “успішний контрнаступ”, коли бачать у Києві високих закордонних гостей з портфелями допомоги. Чи можна вже казати про переможну тенденцію Українського Опору росії? Якщо так – то у чому вона проявляється? Із цього запитання розмову на головну тему останніх трьох місяців кореспондент “Високого Замку” розпочав з провідним військовим аналітиком Олегом Ждановим.
– У нас вже є ціла низка воєнних перемог. Ми проводимо доволі успішні контрнаступальні дії на окремих напрямках. І навіть звільняємо окуповані території. Йдеться про харківський, ізюмський, південнобузький напрямки. Хоча, звісно, масштаби наших успіхів ще не такі великі, як хотілося б.
– Де зараз нам найскладніше? А де беремо ворога під ніготь?
– Найскладніше на луганському й донецькому напрямках. Це єдині два напрямки, де досі не припиняються наступальні дії російських військ. Більше того, на Луганщині ворог намагається посилити свою наступальну спроможність – для того, щоб вийти на адміністративні кордони цієї області.
Дуже важко у Маріуполі, де наші бійці у повному оточенні російських військ продовжують чинити опір. На інших напрямках ми завдаємо контрударів і намагаємося просунутися вперед.
– Начальник Головного управління розвідки Міноборони генерал-майор Кирило Буданов заявив, що переломний момент у війні з росією настане до середини серпня, а сама війна може завершиться до кінця року. На чому ґрунтуються такі твердження?
– Важко сказати, що малося на увазі. Кирило Буданов – головний розвідник у нашій країні. Можливо, у нього є якісь свої обґрунтування цієї заяви. На жаль, він не захотів розшифрувати їх для широкого загалу... Західні експерти, зокрема американська розвідувальна спільнота, коли роблять аналогічні прогнози, обов’язково надають аргументи на їх підтвердження. Думка Буданова не зовсім збігається з тим, що кажуть нам західні партнери. Британська й американська розвідки вважають, що перелом у цій війні може відбутися трішки раніше.
До речі, корінний перелом іде вже зараз. У повному обсязі зупиняємо російські війська, залишилися лише окремі напрямки, де вони ведуть наступальні дії. Корінний перелом полягає у тому, що від глухої оборони ми переходимо до контрнаступу або готуємося до нього. У нас зараз буде перехідний період, коли будемо вести позиційну чи, як кажуть у народі, окопну війну. Фронт буде стабілізовано, певний час він не рухатиметься – поки ЗСУ не будуть готові розпочати контрнаступальну операцію.
– Наскільки суттєво картину подій змінило постачання західної зброї?
– Узагалі ще нічого не змінило. Бо маємо наразі поодинокі випадки застосування цієї зброї на лінії фронту. Наразі отримуємо її і намагаємося опанувати. Навчання це масове, вчиться велика кількість українських військовослужбовців.
Освоєння західної зброї – питання часу. Коли наші підрозділи і частини цілком будуть готові воювати західною зброєю, тоді зможемо побачити на власні очі, наскільки це озброєння вплине на ситуацію на фронті.
– Чи здатен ленд-ліз виконати у російсько-українській війні ту ж вирішальну роль, що і у Другій світовій?
– Я сподіваюся на це. Ще ніхто з ленд-лізом не програв. До речі, перша така масштабна військова допомога Америки була адресована не радянському союзу, а Великій Британії. А срср був проти цього ленд-лізу, сталін стояв тоді на боці нацистської Німеччини. З американським ленд-лізом Велика Британія отримала перемогу, і срср переміг. Тому і у нас є всі шанси з допомогою американського ленд-лізу перемогти.
– Щодня на голови українців падають російські ракети. Складається враження, що ми перед ними – беззахисні. Чи є у пакеті військової допомоги із Заходу системи ППО, здатні надійно захистити наше небо?
– Справді, почуваємося беззахисними перед ракетним озброєнням рф. У нас немає достатньої кількості протиракетних систем і комплексів. Сподіваюся, про їх отримання наш Генштаб говорить із Пентагоном. І можливо, за домовленістю сторін, ми їх отримаємо у рамках постачання озброєнь за ленд-лізом.
– Чи дадуть нам західні партнери свої багатоспроможні літаки – зокрема F-16, інші “ефи»?
– Це теж можливий варіант – але не сьогодні, на перспективу. Для управління такими сучасними літаками треба добре навчити наших пілотів. І це займе не один місяць. Польотам на F-16 має передувати складна й тривала система бойової підготовки...
У будь-якому разі, ця війна пришвидшила рішення України про перехід з радянських на натовські зразки зброї і техніки. Відтак українська авіація майбутнього – це західні літаки. Їх постачання в Україну – питання часу.
– У разі успішного контрнаступу, Збройні сили України визволятимуть Донецьк, Луганськ, повертатимуть анексований Крим – чи зупиняться на “лінії 23 лютого”, яка склалася перед повномасштабним вторгненням росії?
– Якщо зупинимося на “лінії 23 лютого”, то програємо цю війну. Нам треба буде вийти на державний кордон України, який був визнаний світовою спільнотою станом на 1991 рік. У нас немає вибору! Головне, щоб політики не втрутилися у справи військових і не змусили відтермінувати третю війну росії проти України. А це може статися за умови, якщо зупинимося на “лінії 23 лютого”.
– Аналітики кажуть, визволення Донецька, Луганська й Криму спричинить великі жертви з нашого боку...
– Територія ОРДЛО у найширшому місці становить 150 км. Якщо у нас йтиме успішна контрнаступальна операція, то чому би нам не вийти на державний кордон з росією? Якщо ж зупинитися на тій “лінії розмежування”, що утворилася після Мінських угод, то що далі? Підписати Мінськ-3? Щоб дати путіну передишку? Це неминуче призведе до наступної війни з росіянами, яка потягне за собою у десятки, тисячі раз більші втрати. путін ніколи не заспокоїться, ніколи не змириться з існуванням держави Україна. Зупинятися на півдорозі до перемоги було б безглуздям. Цього не можна допустити!
– З чим пов’язана зміна командувача Територіальної оборони? Деякі аналітики кажуть, що ТРО майже втратила свою актуальність...
– Не можу давати характеристику новому командувачеві Терооборони, бо не знаю його. Але... За майже три місяці війни резонансні скандали виникали саме з Теробороною: з її екіпіруванням, застосуванням, комплектуванням. На сьогодні у цій структурі повний безлад. Як на мене, це основна причина того, чому було ухвалено рішення щодо зміни очільника ТРО. Чи дасть це позитивний результат – подивимося. Війна все розставляє на свої місця: комусь вдається впоратися зі своїми обов’язками, а комусь – ні. Головне, щоб реакція на позитив чи негатив в організації Тероборони була швидкою.
– Згадуваний генерал Буданов казав про смертельну хворобу путіна і закулісну боротьбу за владу у кремлі. Чи не є ці слова лишень пропагандистським трюком, щоб обнадіяти українців і деморалізувати російську еліту? Якщо ж путін все-таки приречений, чи здатні будуть нові люди, які прийдуть до керівництва рф, усвідомити згубність нинішньої політики кремля і необхідність відмовитися від неї, припинити війну в Україні?
– Пан Буданов нічого нового не сказав. Увесь світ знає, що путін – онкохворий. У будь-якій державі, де панує диктаторський тоталітарний режим, завжди точиться боротьба за владу між тамтешніми кланами. У цьому теж нічого нового. Чи буде нова російська влада (не кажу, в який спосіб стане біля керма) налаштованою на діалог із Заходом? Думаю, так. Зазвичай підставою для зміни влади у таких країнах, з такими режимами є побоювання еліт за свій матеріальний добробут. Щоб зберегти фінансові позиції, їм треба буде іти на компроміс. Росіянам треба буде чимось поступитися, щоб домовитися із Заходом про зняття санкцій...
– Тобто йтиметься про поступки росіян в “українському питанні”?
– “Українське питання” Захід ставить в основу основ!
Читайте також: «Щоб ми переосмислили Другу світову війну, мала початися Третя світова...» (відео)