«Щоб ми переосмислили Другу світову війну, мала початися Третя світова...» (відео)
Рашизм – це суміш нацизму і комунізму, каже народний депутат Володимир В’ятрович
9 травня президент США Джо Байден підписав закон про ленд-ліз для України.
Багато хто з аналітиків вважає, що дата, яку президент Америки обрав для візування цього історичного документа, обрана цілком свідомо – як проєкція на Другу світову війну. Нагадаємо, 11 березня 1941 року тодішній американський президент Франклін Рузвельт підписав закон про ленд-ліз, мета якого – перемогти нацистську Німеччину. І ось історія повторилася – тоді була антигітлерівська коаліція, нині маємо антипутінську.
Ось такі маємо красномовні історичні аналогії. Але іронія долі полягає у тому, що росія (як правонаступниця радянського союзу), яка за допомогою союзників, зокрема і завдяки рятівному ленд-лізу, перемогла у Другій світовій війні, через 81 рік сама стала агресором з усіма ознаками нацизму.
Як таке сталося? Чи був шанс уникнути теперішньої війни? І якою буде наша перемога – говоримо з істориком, науковцем, народним депутатом України Володимиром В’ятровичем.
– Для історика, мабуть, цінно жити у період історичних змін, історичних зламів. Ми з вами розмовляємо у дні, коли світ відзначає чергову річницю перемоги над нацизмом. Як так сталося, що країна, яка перемогла у Другій світовій війні ціною жахливих втрат, яка потім співала пісню «Лишь бы не было войны», по суті, розв’язала Третю світову?
– Захід лише згодом усвідомив, що перемогли лише половину зла, яке загрожувало світові в роки Другої світової війни. Одним з перших, хто відважився це сказати, був Вінстон Черчілль, тоді вже експрем’єр-міністр Великої Британії. Він заявив, що його колишній союзник сталін та совєтський союз продовжує несвободу і несе небезпеку, співмірну з тою, яку несли адольф гітлер і третій рейх. Те, що зараз робить росія, це продовження справи срср, з використанням тих самих методів геноциду: депортація, концтабори, розстріли цивільного населення... Те саме робить путін. За тим самим розрахунком, що його не будуть судити, оскільки історія, на жаль, показала, що сталіна ніхто не судив, не було антикомуністичного Нюрнберга. Бо думає, що виграє цю війну. Тому маємо робити все від нас залежне, щоб путін зазнав краху, щоб путінський режим, як і нацистський, постав перед міжнародним трибуналом. Бажано, щоб сам путін залишився живим, не встиг отруїтися чи застрелитися в уральському бункері. Він має опинитися на лаві підсудних зі своїми злочинними соратниками.
– Одна з вимог путіна – це так звана денацифікація України. Чому саме цей термін вибрав і для чого висуває таку завідомо абсурдну ідею? З хворої голови на здорову?
– Це обґрунтування війни. Він себе представляє єдиним правонаступником єдиного переможця над нацизмом. Свого часу сталін називав себе єдиним переможцем над нацизмом. Відтак всі, хто проти путіна, – нацисти, тому те, що робить проти України, називає денацифікацією. Страшно, що це працює у росії, де багато людей вірять, що є якісь нацисти, від яких треба звільняти Україну. Але тішить інше: навіть ті російські вояки, які беруть участь у цій війні, починають розуміти, що їх обманули, що «денацифікація» – це велика брехня. Більшість з них уявляли себе героями совєтських фільмів, яких тут будуть зустрічати з квітами. Цього, звісно, не сталося. Їх зустрічають коктейлями Молотова, автоматами і гранатами. Бачать, що їм протистоїть консолідована українська нація. Оце зіткнення з реальністю – одна з гарантій того, що російська армія зазнає цілковитого краху в Україні. Денацифікацією займається українська армія, яка вбиває російських солдатів, що чинять звірства, співмірні зі злочинами нацистів у роки Другої світової війни.
– Режим путіна є нацистським?
– Це суміш нацизму і комунізму. Бо путін наслідує як нацистські методи, так і комуністичні: депортації, концтабори, вбивство мирного населення, а тепер ще й спроба використати голод як інструмент. Приклад – конфіскація зерна у Херсонській області. Це рашизм – дика суміш нацизму, комунізму, російського імперіалізму, приправлена соусом державного православ’я, яке не має нічого спільного з релігією. Рашизм – це навіть ширше, ніж нацизм.
– Фашизм чи нацизм завжди має своє маркування, свою естетику. Свастику, я маю на увазі. Чому рашизм вибрав літеру «Z», ви можете це пояснити?
– От якраз в рашизмі з естетикою не склалося взагалі. Спочатку це було лише маркування військової техніки. Вже потім вони почали вкладати якийсь глибинний зміст, хоча це повний абсурд: латинську літеру робити символом носіїв «русского міра», які «протів Запада». Російські пропагандисти починають це розуміти, намагаються замінити його чимось іншим. Створили кумедний образ бабці з червоним прапором, у якої виявилася деменція. Це чудова алегорія сучасної росії.
– Як історик, яким чином можете пояснити оцей, м’яко кажучи, специфічний спосіб ведення війни з боку росії – зі звірствами, мародерствами, зґвалтуваннями, педофілією…
– Це традиційний для росії спосіб ведення війни. Ще з часів Батурина на початку XVIII століття. Ніхто, мабуть, уже не пам’ятає, як у Першу світову війну, у 1914 році, російська армія прийшла в Галичину... Втім, згадаймо 1939 рік, прихід червоної армії та відхід червоної армії у 41-му році. Жахіття, які робилися тоді у Львові, нагадують те, що вони робили у 2022-му у Бучі та інших наших містах. По-іншому не вміють. Це не війна воїна проти воїна. Це війна на знищення всього, що є не їхнім! Це справді геноцид, завданням якого є знищення всього українського.
– Чому для путіна 9 травня така сакральна дата?
– Тому, що росія не має чим похизуватися в історії ХХ століття, окрім перемоги у Другій світовій війні. Тому зараз путіну, щоб мобілізувати людей, треба згадувати ту перемогу. Дуже показово, коли на наших руїнах, на кістках українців відзначають своє свято «победы 9 мая». І мені прикро, що в українському політикумі, у парламентарів забракло відваги поставити крапку у святкуванні українцями 9 травня як державного свята. Що навіть цього року ми цього не зробили. Попри те, що був відповідний законопроєкт, який підписали 30 народних депутатів усіх фракцій, включно з фракцією «Слуги народу», але у керівництва держави забракло відваги. Вони заявили, що відмова від 9 травня (перенесення офіційної дати на 8 травня. – Авт.) розколе українське суспільство. Наступного дня після цієї заяви з’явилися результати соціологічного опитування, що 80 відсотків українців готові відмовитися від святкування дня перемоги 9 травня. Колосальна консолідація українців, яка засвідчила, наскільки ця монобільшість, обрана під гаслами «какая разница», відстала від українського суспільства. Цей парламент перетворився у гальмо для розвитку. Це ганьба і політична відповідальність теперішнього керівництва держави.
– А якою була їхня мотивація? Чому таки не наважились на цей крок?
– Для значної частини депутатів питання ідентичності, українських поглядів на минуле є незрозумілими. Зараз з трибуни Верховної Ради вони ультрапатріоти, багато з них навіть стали русофобами, але саме з цими людьми я три роки боровся, стримуючи їхні спроби скасувати Закон про українську мову. Саме вони намагалися скасувати декомунізацію. Зараз раптом стали патріотами, але якраз 9 травня показує, наскільки неглибокий для них цей процес перетворень. 9 травня і «победобесие» – серце оцього «русского міра», цієї темряви. І якщо політики бояться змінити 9 травня на 8, це свідчить, що вони не готові до справжніх змін, не готові до побудови сильної української держави. Вони залишаються совєтськими людьми. І прикро, що рішення зупинити ухвалення цього закону йшло безпосередньо від Офісу президента. Тобто найвище керівництво держави, з одного боку, ніби демонструє свою відвагу у протистоянні з ворогом, з другого боку, ця відвага вичерпується у принципових питаннях, які українці готові ухвалювати.
– Що ще повинна зробити Росія, щоб нарешті в цих головах справді сталося переосмислення?
– Щоб ми переосмислили Другу світову війну, мала початися Третя світова. Щоб ми зрозуміли злочини комуністів, мали зіткнутися зі злочинами їхніх наступників. Щоб нарешті почали цінувати наших національних героїв! 74 відсотки українців вважають Бандеру національним героєм, понад 80 відсотків українців вважають борцями за незалежність воїнів УПА. За це треба було заплатити життями героїв у сучасній війні. Сподіваюсь, представники влади зрозуміють, що не можна бути гальмом у суспільно-політичних перетвореннях, які роблять дедалі глибшим рів відмінностей між нами і росією. Це наш оборонний рів між Україною і росією.
– Бачимо, перше, що роблять вороги на окупованих територіях, – змінюють україномовні таблички, відновлюють пам’ятники леніну, завозять у школи свої підручники. Ці факти мали би вчити нашу владу, що зміни треба робити швидко, а не щоразу казати, що вони «не на часі»...
– Пам’ятаю, як представники теперішньої влади мені постійно казали, що ініціативи з декомунізації, демонтажу пам’ятників, перейменування вулиць, населених пунктів – не на часі. Казали: «Ви розколюєте суспільство. Спочатку соціальні, економічні питання, а цим не будемо займатися…» Те, що зараз відбувається, показало, що, на відміну від влади української, російська добре розуміє, чому це важливо. Російська намагається нас будь-яким чином тягнути «за шкірку» у «русскій мір». Тільки завдяки тому, що політика декомунізації реалізовувалась на державному рівні, вона стала успішною. Саме завдяки тому, що попередній парламент мав відвагу ухвалити низку законів з декомунізації, вони стали реальністю. Мені дякували за декомунізацію на початку цієї війни, наводячи випадок, коли російські солдати в теперішніх Олешках шукали колишній Цюрюпинськ і не могли зорієнтуватися. Плуталися у назвах вулиць, бо у них були старі радянські мапи. Це практичний наслідок декомунізації, який насправді показує брехливість тези путіна про один народ. Маємо робити все від нас залежне, щоб підкреслювати цю мантру про один народ.
– Коли ви втілювали в життя декомунізацію, казали, що наступний обов’язковий крок – дерусифікація України. Як зараз до цього ставитеся з огляду на те, що багато українських воїнів, які захищають нашу державу, розмовляють російською мовою, і це, начебто, така своєрідна мовна індульгенція їм...
– Це не є жодною індульгенцією ні для кого! Я з великою повагою ставлюся до російськомовних патріотів, які зі зброєю в руках захищають Україну. Але мова не про те, щоб якимось чином зневажати їх, мова про те, щоб їхні діти розмовляли українською. Це питання безпеки, зокрема безпеки їхніх дітей. Оскільки зникає підстава для путіна говорити про те, що він буде захищати російськомовних. Держава має робити все від неї залежне, щоб зміцнювати саме українську мову. Українська мова – частина оборонного рову між росією і Україною, яка робить неможливими розмови путіна про один народ. Я всіляко підтримую стихійну дерусифікацію, яка зараз відбувається: демонтажі цих пам’ятників Пушкіну, перейменування вулиць, присвячених тим чи іншим діячам російської культури. Всі ці пам’ятники Пушкіну, вулиці Пушкіна – це реалізація російсько-імперської політики. І мені прикро, що у сумнозвісному на весь світ містечку Бучі були вулиці Пушкінська, Тургенєвська. Де окупант, який вбивав українців, міг почуватися як вдома. Так не має бути! Кожен з тих убивць, який опиняється на українській землі, до моменту, поки не опиниться в українській землі, має почуватися тут чужинцем.
– А який аргумент наведете тим людям, які далі розмовляють російською мовою і не хочуть принципово переходити на українську? От виїжджають за кордон, і місцеві не можуть відрізнити їх від росіян через мову.
– Тоді, вибачте за такий термін, нехай вигрібають за те, що їх сприймають як росіян. Кожен має розуміти: чим менше ти асоціюєшся з росією у вільному світі, тим безпечніше і комфортніше для тебе. Розумію тих, що постраждали від росіян попри те, що були російськомовними, і переходять на українську. Це та межа, яка змушує продемонструвати: ми інші, ми не хочемо бути бодай чимось схожими на цих вбивць… Звичайно, ще не всі українці на це готові, до цього дозріли. Наше завдання, щоб українська мова домінувала хоча б на державному рівні, на рівні медіа, сфери обслуговування.
– Як ви вважаєте, Захід зараз достатньо робить для того, щоб знищити путіна? Адже певна відповідальність за те, що цей монстр виріс до таких розмірів, до такої неадекватної поведінки, лежить і на колективному Заході...
– Захід зараз робить набагато більше, ніж коли-небудь робив. Ще ніколи Захід настільки не підтримував Україну. Те, що зараз відбувається, – це столітня війна українців за свою свободу, яка почалася з 1917-го, коли українці вперше проголосили свою незалежність. Тоді підтримка Заходу була відсутня. Потім тривалий час вона була мізерною. Зараз вона максимально велика за весь цей час. Звичайно, нам хотілося б більшого. Ми б хотіли, щоб Україна відразу стала частиною НАТО і щоб разом з нами на українській землі з агресором боролися і представники країн НАТО. Звичайно, є певна відповідальність Заходу, який намагався умиротворити путіна. Особливо йдеться про 2008 рік, коли Україні не надали плану дій щодо членства в НАТО. Коли Захід проковтнув агресію проти Грузії. А потім проковтнув анексію Криму тощо. Разом з тим, не треба забувати про відповідальність нас самих, про те, що Україна постійно бавилася в позаблоковість, у двовекторність. І тільки після Помаранчевої революції вперше на державному рівні заговорили про можливість інтеграції в НАТО. Потім згорнули це у часи президентства Януковича. Треба не забувати, що навіть зараз влада не вважала за потрібне готуватися до російської агресії. За останні три роки суттєво зменшилась участь держави у питанні зміцнення національної ідентичності. Зменшились фінансування армії, підтримка оборонних замовлень. Ба більше, до останніх днів початку агресії лунали заклики «нічого страшного не буде, росія не нападе…». Пам’ятаю останні години перед війною, коли до 23-ї години 23 лютого тривало засідання парламенту, де розглядали питання, що має бути запроваджено, зважаючи на загрозу російського нападу: надзвичайний чи воєнний стан? Надзвичайний стан запроваджується у разі внутрішньої проблеми – чи то терористичної атаки, чи якогось природного катаклізму. На мою критику, що має бути запроваджено воєнний стан, я вислухав безліч вересків на зразок «ви нагнітаєте, ви розколюєте...». До початку війни залишалося 5 годин! Я був шокований, коли у перший день війни звернувся до міністра культури Олександра Ткаченка із запитанням: «А що у нас з культурними цінностями, бодай щось вивезли з імовірних зон, де буде російський напад?». Нічого не вивезли! Бо дотримувалися концепції «не треба накручувати». Згадайте, як з вуст керівників фракції «Слуга народу» звучали звинувачення на адресу CNN, їх порівняння з пропагандистами Скабеєвою, Соловйовим. Не треба у всьому звинувачувати Захід... Захід нам допомагає як може. Треба зрозуміти, що перелам у допомозі для України стався завдяки самим українцям, не завдяки якимось супердипломатичним здібностям української влади. Завдяки тому, що Захід побачив, як українці чинять опір. Очевидно, країни НАТО боялися того, що надана українцям зброя після поразки дістанеться росіянам. Боялися повторення Афганістану, коли 10 років інвестицій, зокрема у військову сферу цієї країни, які здійснювали американці, розсипалися за кілька годин після наступу талібів. Цього не сталося в Україні. Українці зупинили наступ росіян, і тоді ми почали отримувати вже серйозну допомогу. Мова про наступальну зброю, про важку зброю. Захід розумів, що це світова війна, вона вирішує долю не тільки України, а й світу.
– Польсько-українські відносини мали складну історію, затьмарену, зокрема, Волинською трагедією, яку поляки називають різнею. Але зараз поляки виявили нечувану солідарність з Україною. Складні стосунки з поляками вже в минулому?
– На жаль, сусідство – це часто конфлікти, і часом війни. І навіть тоді, в роки Другої світової війни чи перші роки після війни, знаходилися люди, які, попри те, що були безпосередніми учасниками війни між українцями і поляками, зрозуміли загрозу третьої сили. І зуміли об’єднатися. До прикладу, у 1946 році українські і польські підпільники разом штурмували містечко, де знаходилось НКВД, чинили спротив комуністам. Зараз теж є розуміння загрози третьої сторони, яка так актуальна і для Польщі. Поляки розуміють, що в разі, не доведи, Боже, поразки України, вони будуть наступними. Тому зупиняти росіян на території України – це в їхніх національних інтересах. Щоб потім не сталося, як у 1920 році, коли українці й поляки спільно зупиняли більшовиків на підступах до Варшави, бо програли на підступах до Києва.
– Але не всі сусіди себе так проявили. Маємо інший приклад – Угорщину...
– Ситуація в Угорщині інша через те, що там відверто проросійська влада, яка готувалася, плекалася росією. Цього не можна сказати про польську владу. Якщо і були серед польських політиків люди з не дуже проукраїнськими поглядами, вони водночас були й антиросійські. Натомість в Угорщині не було якихось антиросійських настроїв. І це дивно, зважаючи на те, що той же Віктор Орбан, який зараз є одним із ключових проросійських гравців у Європі, починав свою політичну кар’єру на виступі з нагоди придушення Будапештського повстання 1956 року, антиросійського повстання. Але зуміла кремлівська пропаганда головного русофоба «перекувати» у головного русофіла, який виконує роль російської п’ятої колони в середовищі ЄС і НАТО.
– Ми зараз дізнаємося, що свого часу путін пропонував хабарі полякам і угорцям. Полякам пропонував забрати Західну Україну, а угорцям – Закарпаття. І, схоже, угорській владі ця пропозиція «зайшла»?
– На жаль, імперіалістичні забаганки в Угорщині залишаються. Коли минулого року угорська делегація брала участь у Кримській платформі у Києві, представник Угорщини вважав за потрібне згадати, що Угорщина теж свого часу втратила свої території. Тобто, говорячи нібито про солідарність з Україною і підтримку, вони, по суті, зазіхнули на Закарпаття. Оцей імперський комплекс в угорському політикумі є. Це якраз той нерв, який дозволяє росіянам перетворювати угорців у русофілів.
– Чи мала шанс Україна уникнути цієї війни? Чи не зробили ми якоїсь кардинальної помилки за ці 30 років новітньої історії?
– Якби ми зі самого початку поставили собі за мету стати членом НАТО і Європейської спільноти, якби зміцнювали свою національну ідентичність, можливо, цієї війни ми б уникнули. Хоча як тільки почали б активніше це робити ще на початку дев’яностих років, війна могла би початися тоді. Як це сталося в Грузії, коли до влади прийшов дисидент. З початку дев’яностих років було розпалено громадянську війну, коли росія почала підтримувати абхазів, осетинів... Війна з Україною була неминуча. росія досі не мислить себе інакше, як в імперському форматі.
– Ми є свідками остаточної загибелі російської імперії?
– Ми можемо стати свідками остаточної загибелі російської імперії. Це столітня війна за незалежність, і наша, з одного боку, честь, а з другого – величезна відповідальність переможно завершити цю війну.
Читайте також: Ключова ідея в кремлі: до кінця року треба утворити СРСР-2